Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Schulz przekonuje, że inwestycje w zielone technologie powodują spowolnienie niemieckiej gospodarki

Schulz przekonuje, że inwestycje w zielone technologie powodują spowolnienie niemieckiej gospodarki

(Bloomberg) – Kanclerz Olaf Scholz uważa, że ​​nadchodzące inwestycje w zielone technologie w Niemczech pomogą ożywić wzrost największej gospodarki Europy.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Schulz powiedział w niedzielę w wywiadzie dla publicznego nadawcy ZDF, że wydatki na odnawialne źródła energii i produkcję wodoru, a także powiązane sieci „będą miały wpływ na całą gospodarkę”.

„Poruszyliśmy się niewiarygodnie szybko i poprawiliśmy kilka aktów prawnych, aby w końcu zacząć budować wystarczająco dużo dla naszych potrzeb” – powiedział.

Niemiecka gospodarka w drugim kwartale po zimowej recesji znajdowała się w stagnacji, na co wpływ miały rosnące koszty energii, niedobór wykwalifikowanych pracowników i wyższe stopy procentowe w strefie euro. Produkcja przemysłowa, kluczowy wskaźnik ożywienia, w czerwcu nadal spadała, na czele z motoryzacją i budownictwem.

Czytaj więcej: Problemy w niemieckim przemyśle utrzymują się, ponieważ produkcja spada do najniższego poziomu od 6 miesięcy

Konflikty skłoniły rząd do podniesienia pułapów cen energii elektrycznej i gazu dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Podczas gdy Niemcy pokonują bezpośrednie przeszkody, rząd wstrzykuje miliardy euro dotacji, aby zwabić producentów chipów.

W tym miesiącu firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. O budowie fabryki o wartości 10 miliardów euro (11 miliardów dolarów) we wschodnich Niemczech we współpracy z Infineon Technologies, NXP Semiconductors i Robertem Boschem.

To zobowiązanie jest kolejnym zamachem stanu dla Schulza, którego skrajnie prawicowa partia AfD wyprzedziła jego partię w sondażach po tym, jak rząd zatwierdził pomoc w wysokości 10 miliardów euro dla nowej fabryki Intela w Magdeburgu. Jak donosi Bloomberg, trzypartyjna koalicja rządząca zapewni TSMC dotacje w wysokości do 5 miliardów euro.

„Te firmy nie inwestują z powodu dotacji” – powiedział Schulz. „Wybrali Niemcy jako lokalizację gospodarczą”.

Koalicja Schulze, z centrolewicowymi socjaldemokratami, Zielonymi i liberalną Wolną Partią Demokratyczną, jest daleka od osiągnięcia większości w sondażach. W ankiecie przeprowadzonej przez ZDF tylko 21% respondentów stwierdziło, że wierzy, że Schulz może zrealizować swój program.

READ  DNV odpowiedzialny za certyfikację polskich morskich farm wiatrowych

– Z pomocą Kamela Kawalesha.

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP