Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Schulz, premier RP o imigracji, energii i Unii Europejskiej

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz jest w Warszawie na rozmowy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim na temat migracji, energii, spraw unijnych i napięć na wschód od granic bloku.

WARSZAWA, Polska – Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyjechał w niedzielę do Warszawy na rozmowy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim na temat migracji, energii, spraw unijnych i napięć na wschód od granic bloku.

Został przyjęty przez Morawieckiego z przywilejem wojskowym przed urzędem premiera RP. Była to jedna z pierwszych wizyt Schulza po tym, jak w środę został zaprzysiężony z koalicyjnym rządem.

Rząd w Warszawie jest również zaangażowany w zaciekły spór z Komisją Europejską, organem wykonawczym UE, który wstrzymuje od Polski fundusze na wypadek pandemii, twierdząc, że polityka rządu podważa niezależność tamtejszego sądownictwa.

Schulz i Morawiecki omawiają także złożone stosunki dwustronne pod nowym rządem Niemiec. Dobrosąsiedzkie stosunki wciąż pozostają w cieniu II wojny światowej, zwłaszcza za obecnego prawicowego rządu Polski, który twierdzi, że Niemcy są winni Polsce odszkodowanie za zniszczenia wojenne.

Agnieszka Lada-Konefal, wicedyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt w Niemczech oczekuje, że rząd Schulza będzie kontynuował dialog i kontakty z Polską, która jest ważnym członkiem wschodniej flanki UE i piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec.

Wizyta ma miejsce 30 lat po ratyfikacji przez oba parlamenty Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

READ  CEE MARKETS-FX, akcje wzrosły w związku z globalnym nastrojem ryzyka

Nowa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Barbock była w piątek w Warszawie. Wyraziła poparcie Niemiec dla Polski, która zamknęła swoją wschodnią granicę dla migrantów, których najwyraźniej władze białoruskie nakłaniały do ​​nielegalnego przekraczania granicy. Wezwał również do humanitarnego traktowania migrantów pozostawionych na granicy. Polska i Unia Europejska twierdzą, że rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki dąży do destabilizacji bloku poprzez zachęcanie do imigracji do ich krajów.

W piątek Schulz spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a później z przedstawicielami Unii Europejskiej i NATO w Brukseli.

Schulz, polityk centrolewicowy, został dziewiątym kanclerzem Niemiec po II wojnie światowej, rozpoczynając nową erę dla najludniejszego kraju Unii Europejskiej i największej gospodarki po 16 latach Angeli Merkel.

Jego rząd składa się z koalicji centrolewicowych socjaldemokratów, zielonych zielonych i pro-biznesowych liberalnych demokratów.