Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SBU ujawniła zdrajcę w Korporacji Przemysłu Rakietowego i Lotniczego


Funkcjonariusze kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ujawnili pracownika jednego z Dnieprowskich przedsiębiorstw rakietowych i kosmicznych do współpracy ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej. Zdrajca przekazał wrogowi informacje o najnowszych wydarzeniach na Ukrainie w sferze wojskowej i realizacji przez państwo rozkazów obronnych na Ukrainie.

Ponadto zmodyfikowała ataki rakietowe na Dniepr i poinformowała wroga o pozycjach ukraińskich sił zbrojnych w mieście.

Śledztwo wykazało, że zdrajcą był 62-letni mieszkaniec miasta. Wyjechała do współpracy z Federacją Rosyjską ze względu na jej prorosyjskie poglądy. Kobieta czekała na nadejście „rosyjskiego pokoju” w obwodzie dniepropietrowskim i na wszelkie możliwe sposoby demonstrowała swoją prorosyjską pozycję w sieciach społecznościowych.

Przekazywanie informacji o rozwoju obronności wojskowej służbom wywiadowczym wroga jest dokumentowane od czerwca 2022 r. Dzieje się tak pomimo faktu, że jej mąż i syn również pracują w określonym przedsiębiorstwie i są zaangażowani w rozwój i modernizację broni wojskowej i technologii rakietowej.

Osobą odpowiedzialną za kontakt z nią był pracownik FSB Federacji Rosyjskiej, który wykorzystał poglądy prorosyjskiego szpiega do jej zwerbowania.

Podczas autoryzowanych kontroli funkcjonariusze SBU skonfiskowali łączność i sprzęt komputerowy wykorzystywany do nielegalnej działalności.

Dotychczas śledczy SBU informowali wrogiego partnera o podejrzeniu z art. 111 Kodeksu Karnego Ukrainy (Zdrada). Sąd planuje wybrać środek zapobiegawczy w postaci aresztu.


READ  W przyszłym tygodniu nastąpi najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu