Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Satelita NASA pokazujący, jak możemy śledzić lokalne emisje dwutlenku węgla z kosmosu: ScienceAlert

Satelita NASA pokazujący, jak możemy śledzić lokalne emisje dwutlenku węgla z kosmosu: ScienceAlert

w 2013, Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) poinformował, że stężenie dwutlenku węgla w atmosferze (CO2) Przybyłem 400 str./min (ppm) po raz pierwszy od pliocenu (około 3 miliony lat temu).

według Szósty raport oceniający Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (AR6), Nadmiar dwutlenku węgla w naszej atmosferze spowoduje wzrost średniej globalnej temperatury o 1,5 do 2°C do 2030 r.

Będzie to miało ogromny wpływ na ekosystemy na całym świecie, w tym na wymieranie gatunków, susze, pożary, ekstremalne warunki pogodowe i nieurodzaje.

Oprócz redukcji emisji zmiany te wymagają strategii łagodzenia, adaptacji i kontroli klimatu. Taki jest cel misji 2 i 3 Orbiting Carbon Observatory (OCO) NASA, bliźniaczych satelitów monitorujących dwutlenek węgla z kosmosu.2 Atmosfera ziemska, aby zrozumieć właściwości Zmiana klimatu lepszy.

Wykorzystanie piątej co do wielkości elektrowni węglowej na świecie jako przypadek testowyzespół naukowców wykorzystał dane z OCO 2 i 3 do wykrywania i śledzenia zmian w CO2 Zmierz wynikowe emisje poniżej.

Badaniami kierował Ray Nassar, starszy badacz ds Środowisko i Zmiany Klimatu Kanada (ECCC) i adiunkt na Uniwersytecie w Toronto (UofT). Dołączyli do niego naukowcy z ECCC, UofT, Colorado State University i NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Artykuł opisujący ich odkrycia został opublikowany 28 października 2022 r granice w teledetekcji.

Ich odkrycia pokazują, że obserwacje kosmiczne można wykorzystać do śledzenia dwutlenku węgla2 Zmiany emisji w skali lokalnej.

Został uruchomiony w 2014 roku, Satelita OCO-2 Mapy przyrodnicze i antropogeniczne współ2 emisje na poziomie regionalnym i kontynentalnym. Odbywa się to pośrednio poprzez pomiar natężenia światła słonecznego odbitego od powierzchni Ziemi oraz bezpośrednio poprzez pomiar ilości dwutlenku węgla2 Jest zasysany do słupa powietrza między powierzchnią a satelitą.

Satelita OCO-2 ma również spektrometry skalibrowane do wykrywania specyficznej sygnatury dwutlenku węgla.2 Gaz. Jego towarzysz (OCO-3) został zbudowany z części OCO-2 i wprowadzony na rynek w Stanach Zjednoczonych Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) w 2019 roku.

READ  Latimer Hinks zajmuje miejsce w odnowionym Coniscliffe House w Darlington

To narzędzie zawiera tryb mapowania, który może prowadzić obszerne obserwacje całych regionów, umożliwiając naukowcom wykorzystanie OCO-3 do tworzenia szczegółowych mikromap w skali dużych miast – w których koncentruje się nadwyżka emisji dwutlenku węgla.

Korzystając z danych uzyskanych podczas wielokrotnych przekroczeń w latach 2017-2022, zespół badawczy przeanalizował emisje największego emitenta w Europie – Elektrowni Bełchatów w Polsce.

Na tej podstawie wykryli zmiany w CO2 które były zgodne z wahaniami zegara w produkcji energii elektrycznej na stacji.

Elektrownia Bełchatów działa od 1988 roku i będzie czynna do końca 2036 roku (według polskiego rządu). Jest to obecnie największa elektrownia węglowa na świecie (raportowana moc 5102 MW).

Wykorzystuje węgiel brunatny (lignit), który generuje wyższe emisje na megawat niż węgiel kamienny (antracyt). Odpowiadają za to duże obiekty, takie jak elektrownie i rafinerie ropy naftowej około połowy globalnej emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.

Żaden z satelitów nie był pierwotnie zaprojektowany do wykrywania emisji z konkretnych pojedynczych obiektów, takich jak Bełchatów.

w NASA komunikat prasowyAbhishek Chatterjee, naukowiec projektu misji OCO-3, wyjaśnił, w jaki sposób ich odkrycia były „miłą niespodzianką” i jak on i jego koledzy oczekują przyszłych możliwości badawczych:

„Jako społeczeństwo ulepszamy narzędzia i technologie, dzięki czemu możemy wydobyć z danych więcej informacji, niż pierwotnie planowaliśmy. Dowiadujemy się, że możemy już zrozumieć o wiele więcej o emisjach emitowanych przez człowieka, niż wcześniej myśleliśmy. To naprawdę ekscytujące myśleć że uzyskamy od piątej do sześciu lat więcej operacji z OCO-3. Uważamy, że dokonywanie pomiarów we właściwym czasie i we właściwym rozmiarze ma kluczowe znaczenie”.

Według Nasera większość CO2 Raporty emisji są generowane na podstawie szacunków lub danych zebranych na poziomie gruntu. Obejmuje to obliczenie masy zużytych paliw kopalnych, obliczenie prognozowanych emisji i generalnie nie obejmuje pomiarów atmosferycznych.

READ  Jeden z najfajniejszych elementów technologii science fiction stał się rzeczywistością

Powiedział Nasser: „Dokładne szczegóły dotyczące tego, kiedy i gdzie występują emisje, często nie są dostępne. Dostarczenie bardziej szczegółowego obrazu emisji CO2 może pomóc w śledzeniu skuteczności polityki redukcji emisji. Nasze podejście do OCO-2 i OCO-3 można zastosować do więcej z elektrowni lub modyfikując emisje dwutlenku węgla w miastach lub krajach”.

W przyszłości klimatolodzy wykorzystają tryb mapowania obserwacyjnego OCO-3, który może służyć jako „nawigator” w misjach satelitarnych nowej generacji. NASA ogłosiła niedawno, że operacje misji OCO-3 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostaną przedłużone o kilka lat.

Narzędzie będzie działać w połączeniu z innym ważnym monitorem gazów cieplarnianych, a mianowicie Badanie źródła pyłu mineralnego na powierzchni Ziemi (wydany).

To i inne działania mające na celu monitorowanie zmian klimatu i dwutlenku węgla2 Emisje w czasie rzeczywistym są nieocenione w działaniach łagodzących i adaptacyjnych.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez wszechświat dzisiaj. Przeczytać Oryginalny artykuł.