Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sąd sportowy wyznacza lipcowy termin składania odwołań od zakazu piłki nożnej w Rosji

5 lipca sąd rozpatrzy odwołanie Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej przeciwko wspólnej decyzji FIFA i UEFA o zawieszeniu reprezentacji i klubu, kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Sportowy Sąd Arbitrażowy rozpatrzy na drugiej rozprawie 11 lipca odwołanie złożone przez cztery rosyjskie kluby, w tym mistrza kraju Zenita Sankt Petersburg, przeciwko wykluczeniu ich z nadchodzących rozgrywek klubowych UEFA.

Komitet Wykonawczy UEFA wydał to odrębne orzeczenie 2 maja wśród decyzji dotyczących ponad 15 europejskich rozgrywek. Reprezentacja Rosji kobiet również odpadła z mistrzostw Europy, które rozpoczną się w przyszłym miesiącu w Anglii.

Prawnicy i urzędnicy zaangażowani w sprawy potwierdzili daty rozprawy przed Sportowym Sądem Arbitrażowym (CAS), których sąd formalnie jeszcze nie wskazał.

Kluby mogą zażądać przyspieszonych rozstrzygnięć przed zaplanowanymi meczami w rundach kwalifikacyjnych Ligi Mistrzów UEFA i innych rozgrywek UEFA.

Sprawy piłkarskie na wysokim szczeblu mogą nadać ton podobnym sprawom apelacyjnym toczącym się w Sądzie Arbitrażowym ds. Sportu między Rosją a organami zarządzającymi sportami olimpijskimi.

MKOl powiedział, że zawieszenie rosyjskich sportowców i drużyn nie miało na celu ukarania ich, ale raczej ochrony bezpieczeństwa wydarzeń w czasach „antyrosyjskich” nastrojów.

„Piłka nożna jest tutaj całkowicie zjednoczona iw pełnej solidarności ze wszystkimi dotkniętymi nią ludźmi na Ukrainie” – poinformowały UEFA, FIFA i FIFA w swoim zakazie 28 lutego.

Rosyjscy urzędnicy piłkarscy próbowali zamrozić zakaz FIFA przed meczem eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 24 marca, ale sędzia Sądu Arbitrażowego ds. Sportu odrzucił to. Planowany przeciwnik Rosji, Polska, odmówił rozegrania meczu, powołując się na inwazję na Ukrainę.

Prawnicy FIFA poparli ruch Polski, a później zauważyli ryzyko „nieodwracalnych i niechlujnych” konsekwencji dla mundialu w Katarze, gdyby Rosja mogła zagrać i awansować do turnieju finałowego w listopadzie.

Czytaj też: Mistrzostwa Świata FIFA 2022: Polska wyklucza Rosjanina z planów Kataru

READ  Mildred A. chaos | Wiadomości, sport, praca

Organ zarządzający Związku Piłki Nożnej argumentował przed sądem w marcu: „Po rozważeniu wszystkich tych czynników, FIFA musi działać, aby zapewnić skuteczną organizację i płynny przebieg rozgrywek”.

Prawnicy Rosyjskiej Federacji Piłki Nożnej argumentują, że zakaz jest „ukrytą sankcją dyscyplinarną”, ponieważ odmawia się mu prawa do bycia wysłuchanym w Radzie FIFA.

Polska w końcu zakwalifikowała się do finałów Mistrzostw Świata, a 1 kwietnia losowanie trafiło do grupy z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską.

Nawet jeśli Rosyjska Federacja Piłki Nożnej zdobędzie swoją atrakcyjność w Pucharze, wydaje się mało prawdopodobne, że drużyny mężczyzn i kobiet powrócą na Mistrzostwa Świata lub Mistrzostwa Europy Kobiet w 2022 roku.

Zwycięstwo rosyjskich klubów w apelu z 11 lipca powinno doprowadzić do powrotu do klubowych rozgrywek UEFA 2022-23 wartych dziesiątki milionów euro (dolarów).

Zenit wszedł bezpośrednio do fazy grupowej Ligi Mistrzów od września.

Soczi, wicemistrzowie ligi, zagra 18 lipca, by wziąć udział w losowaniu trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Pierwsze mecze meczowe zaplanowano na 2-3 sierpnia.

Zarówno CSKA Moskwa, jak i Dynamo Moskwa przyłączyły się do apelacji złożonej w połowie maja przed końcem sezonu. Dynamo, Krasnodar i Spartak Moskwa później zajęli miejsca w europejskich kwalifikacjach.

Wśród trzech sędziów na przesłuchaniu klubów, amerykański adwokat Jeffrey Benz. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Benz był częścią panelu CAS, który pozwolił rosyjskiej łyżwiarce figurowej Camili Valeeva konkurować pomimo trwającego śledztwa antydopingowego.