Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sąd Najwyższy popiera awanturę o psie gry Jacka Danielsa

Sąd Najwyższy popiera awanturę o psie gry Jacka Danielsa

Źródło obrazu, Sąd Najwyższy USA

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stanął po stronie marki whisky Jack Daniel’s w pozwie przeciwko firmie sprzedającej psom zabawkę przypominającą kupę.

Na psiej zabawce widnieje napis „Old No. 2 on your Tennessee Carpet”, a na słynnej butelce whisky napis „Old No. 7 Tennessee Sour Mash Whiskey”.

W czwartkowym jednogłośnym orzeczeniu Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał grę za naruszenie znaku towarowego.

Niezwykła sprawa wywołała śmiech w sądzie i kilka żartów w opinii.

Sędzia Elena Kagan, która napisała opinię sądu, zauważyła: „Ta sprawa dotyczyła zabawek dla psów i whisky, dwóch przedmiotów rzadko pojawiających się w tym samym zdaniu”.

W innym momencie poprosiła obserwatorów sądowych, aby „zapamiętali, jak wyglądała butelka (lub jeszcze lepiej, odzyskali butelkę z miejsca, w którym trzymasz alkohol; może tam być)”.

Decyzja odrzuca odwołanie, w którym stwierdzono, że gra była „niekomercyjną” parodią, podlegającą ochronie wolności słowa w ramach Pierwszej Poprawki i odsyła sprawę do sądów niższej instancji.

W zgłoszeniu producentów whisky argumentowano, że firma VIP Products LLC z siedzibą w Arizonie wykorzystywała „ciężko zdobytą dobrą wolę Jacka Daniela” i dezorientowała konsumentów, zmuszając ich do „kojarzenia whisky Jacka Danielsa z gównem”. Gra kosztuje około 20 dolarów (16 funtów). „

Na butelce z alkoholem widnieje napis „40% alkoholu objętościowo”, podczas gdy zabawka do żucia „Bad Spaniels Silly Squeaker” brzmi „43% objętości kału” i „100% śmierdzącego”. Paczka zawiera etykietę informującą, że nie jest powiązana z firmą Jack Daniel’s.

Firma produkuje również inne podobne zabawki, które są podobne do innych renomowanych marek alkoholi i napojów gazowanych.

Prawnicy z Tennessee Whisky Company powiedzieli, że nie znaleźli w tej grze słów humoru.

Administracja Bidena i wielkie marki — takie jak Nike, Campbell Soup, Patagonia i Levi Strauss — wezwały sędziów, by stanęli po stronie Jacka Danielsa.

W oświadczeniu po wydaniu orzeczenia rzecznik Jacka Danielsa powiedział, że firma jest zadowolona z wyniku.

„Jack Daniel’s to marka znana z jakości i kunsztu, a kiedy znajomi z całego świata widzą tę etykietę, wiedzą, że reprezentuje ona coś, na co mogą liczyć” — powiedział Svend Jansen.

„Będziemy nadal wspierać wysiłki na rzecz ochrony dobrej woli i siły tej kultowej marki”.

Sprawa jest drugim prawem własności intelektualnej, w sprawie którego sąd orzekał w ostatnich miesiącach.