Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Saab otrzymuje prośbę o zakup okrętów podwodnych w celu pozbycia się min morskich

Saab otrzymuje prośbę o zakup okrętów podwodnych w celu pozbycia się min morskich

Saab otrzymał zamówienie na dostawę dodatkowych pojazdów podwodnych o nazwie Double Eagle SAROV (Semi-Autonomous Remotely Operated Vehicle); Mają one służyć do bezpiecznego usuwania min morskich. Dostawa systemów Double Eagle wraz z nowymi okrętami zaplanowana jest dla Marynarki Wojennej RP w latach 2026-2027.

Systemy Double Eagle SAROV zostaną przetransportowane na pokładzie nowych okrętów poszukiwawczych Marynarki Wojennej klasy Kormoran II, które będą wdrażać i obsługiwać. Zamówienie zostało podpisane z polską firmą Remontowa Shipbuilding SA, która buduje dla Marynarki Wojennej drugą partię okrętów Kormoran II Mine Countermeasure (MCM), która wyposaży nowe okręty w Double Eagle SAROV firmy Saab.

Rodzina Double Eagle, używana przez marynarki wojenne na całym świecie, obejmuje wybór pojazdów podwodnych do operacji MCM. Dzięki różnym konfiguracjom pojazdów i opcjom integracji ładunku istnieje rozwiązanie dla każdego scenariusza, od wyszukiwania i identyfikacji po rozminowywanie. Niektóre inne pojazdy podwodne Saaba, takie jak Sabertooth i Multi-Shot Mine Neutralization Systems (MuMNS), system identyfikacji i usuwania min dla brytyjskiej Royal Navy i francuskiej marynarki wojennej, wystawione na targach EURONAVAL 2022. W 2022 roku pokazano Sabertooth używany do zlokalizowania wraku statku wytrzymałościowego zatonął podczas wyprawy Ernesta Shackletona na Antarktydę w 1915 roku.

READ  W czasie wojny - Obserwatorium Ekonomiczne