Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 407. dniu inwazji | Rosja

Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 407. dniu inwazji | Rosja

 • Wołodymyr Zełenski i jego żona Olena Zełenska zostali powitani w Polsce w poniedziałek z honorami wojskowymi, wyrazami uznania i wyrazami uznania. Zostali przyjęci w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę, który wręczył Zełenskiemu najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie cywilne – Order Orła Białego.

 • Polska wyśle ​​na Ukrainę 14 myśliwców MiG-29 — powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim. Zełenski podziękował polskiemu prezydentowi, rządowi i ludziom udzielającym schronienia uciekającym Ukraińcom za to, że stali „ramię w ramię” z Ukrainą. Odkąd rosyjska inwazja na pełną skalę rozpoczęła się 13 miesięcy temu, Polska przoduje w mobilizowaniu zachodniego wsparcia militarnego i politycznego dla Kijowa.

 • Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzega, że ​​każdy pomoże „agresorowi” Rosji Ukraina Konflikt staje się „współudziałem”. Francuski przywódca przybył do Pekinu z trzydniową wizytą państwową, podczas której ma nadzieję odwieść Xi Jinpinga od poparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a jednocześnie rozwijać europejskie więzi handlowe z Pekinem.

 • Ukraiński dron rozbił się w pobliżu elektrowni jądrowej w Zaporożu, poinformowała rosyjska agencja informacyjna RIA, powołując się na rosyjskiego urzędnika. Dzieje się tak, ponieważ oczekuje się, że szef organu nadzoru nuklearnego ONZ odwiedzi Rosję w celu rozmów na temat bezpieczeństwa elektrowni.

 • Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Albania i Malta wycofały ambasadora Rosji ds. praw dziecka. – kogo Międzynarodowy Trybunał Karny chce aresztować za zbrodnie wojenne – rozmawiał za pośrednictwem wideo z członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 • Zełenski powiedział, że ukraińskie wojska stoją w obliczu trudnej sytuacji we wschodnim mieście Bagmut. Ale jeśli ryzykują, że zostaną otoczeni przez siły rosyjskie, Kijów podejmie „odpowiednie” decyzje w celu ich ochrony. Na konferencji prasowej w Polsce w środę prezydent Ukrainy powiedział, że wojska Kijowa w Pakmucie poczyniły pewne postępy, ale czasami były wypierane przez siły rosyjskie, ale pozostały w mieście.

  READ  Polska grozi „stanowczymi” działaniami, jeśli UE nie zatwierdzi okupu - Politico
 • Aleksander Łukaszenko, prezydent Białorusi i bliski współpracownik Władimira Putina, przybył do Moskwy na spotkanie z rosyjskim przywódcą. — poinformowała białoruska państwowa agencja informacyjna Belda. Łukaszenka i Putin spotkają się w środę wieczorem, podczas którego obaj „przedyskutują szeroki zakres kwestii związanych ze stosunkami białorusko-rosyjskimi”.

 • Stany Zjednoczone prowadzą formalny proces mający na celu ustalenie, czy zatrzymanie przez Rosję reportera Wall Street Journal było „niewłaściwe”. — powiedział sekretarz stanu Anthony Blinken.

 • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rozmieści na Białorusi taktyczną broń nuklearną. Wspólne oświadczenie Rosji i Chin okazało się jedynie „pustymi obietnicami”. Szef NATO zaznaczył, że Rosja staje się coraz bardziej zależna od Chin w wyniku międzynarodowych sankcji nałożonych na Moskwę w związku z jej wojną z Ukrainą.

 • Jakakolwiek śmiercionośna pomoc ze strony Chin dla Rosji w jej wojnie na Ukrainie byłaby „historycznym błędem o głębokich implikacjach”. — dodał Stoltenberg.

 • Sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania obiecała wysłać na Ukrainę, opuści kraj w drugiej połowie kwietnia. Minister obrony Margarita Robles powiedziała w środę państwowemu nadawcy TVE, że szacowana data eksportu została przesunięta. Niemieckie czołgi bojowe nie były używane od lat 90. XX wieku i były trzymane w rezerwie, wymagające ponownego wyposażenia i testów gotowości bojowej po początkowych wątpliwościach, czy mogą wrócić do walki.