Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rzeczy, które możesz zrobić komercyjną ręką

piątek 06 maja 2022 15:44

Sonda SpaceX Crew Dragon Endurance jest widoczna wkrótce po wylądowaniu z astronautami NASA Rają Chari, Kaylą Barron i Tomem Marshburne oraz astronautą ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) na pokładzie Mathisa Maurera, w Zatoce Meksykańskiej 6 maja 2022 r. u wybrzeży Tampy, Floryda. (Zdjęcie: Aubrey Giminiani/NASA za pośrednictwem Getty Images)

Millie Turner z City AM przedstawia w każdy piątek przegląd najgorętszych wiadomości z branży kosmicznej.

w tym tygodniu:

  • SpaceX pogłębia więzi handlowe z NASA
  • Artemis: Ostatni etap powrotu NASA na Księżyc
  • Przepisy dotyczące przestrzeni kosmicznej ścigają się, by dogonić technologię

SpaceX sprowadziło zeszłej nocy na Ziemię czterech astronautów, ponieważ pracuje nad pogłębieniem relacji handlowych z NASA.

O północy w Zatoce Meksykańskiej Raja Chari z NASA, Tom Marshbourne, Kayla Barron i Matthias Maurer z ESA wrócili do domu po sześciu miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Ich powrót został zakłócony przez pogarszające się stosunki z Rosją podczas inwazji na Ukrainę, po tym jak opuściła Ziemię, podczas gdy Roskosmos pozostał głównym graczem w transporcie astronautów do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jednak szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, Dmitrij Rogozin, od początku wojny wielokrotnie zagrażał bezpieczeństwu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kłócąc się na Twitterze.

To nie pierwszy raz, kiedy SpaceX sięgnął do komercyjnego ramienia w globalnych sprawach kosmicznych.

Spółka zależna firmy rakietowej Starlink wysłała na Ukrainę szereg stacji łączności satelitarnej, aby zapewnić nieprzerwaną komunikację w tym kraju podczas konfliktu.

Zaledwie wczoraj Starlink zaprezentował nową funkcję za 25 USD miesięcznie, dzięki której stacje mogą tymczasowo się przenieść.

Chociaż funkcja przenoszenia ma na celu wspieranie komunikacji w niezaufanych obszarach, pomoże terminalom w obszarach konfliktów, takich jak Ukraina, uniknąć bombardowania.

NASA: Rzeczy, które można zrobić komercyjną ręką

Popieranie przez NASA komercjalizacji kosmosu, po dziesięcioleciach spadku, oznacza, że ​​amerykańska agencja może skierować swoją uwagę i kapitał na powrót na Księżyc.

Po zakończeniu misji Artemis ludzie po raz pierwszy od 1972 r. powrócą na powierzchnię Księżyca, w tym pierwsza kobieta i pierwsza kolorowa osoba na Księżycu do 2025 r.

Rakieta Artemis I Mega-Moon przygotowuje się teraz do kolejnej próby ostatecznych testów przedstartowych w czerwcu, według przedstawicieli NASA na początku tego tygodnia.

Stos rakiet o wysokości 322 stóp, wraz z Space Launch System i statkiem kosmicznym Orion, zostanie wypuszczony na wyrzutnię w Kennedy Space Center na Florydzie jeszcze w tym miesiącu.

Test na mokrej nawierzchni, krytyczne ćwiczenie, symuluje każdy etap startu bez opuszczania pocisku z wyrzutni.

W zeszłym miesiącu rakieta przeszła trzy ćwiczenia, które uwypukliły problemy, z jakimi musi się zmierzyć zespół NASA.

Gdy grupa rakietowa wróci na wyrzutnię pod koniec maja, minie od 12 do 14 dni, zanim będę mógł przeprowadzić kolejną próbę w Artemis, co może się zdarzyć na początku lub w połowie czerwca, powiedział zastępca oficera ds. rozwoju systemów eksploracji w NASA. Misja Jim Frey na konferencji prasowej w czwartek.

„Wykonaliśmy dużo pracy, przygotowując rakietę do powrotu na wyrzutnię” – dodał Cliff Lanham, starszy dyrektor ds. operacji pojazdów w NASA Earth Exploration Systems Program w Kennedy Space Center.

“Przerwa w VAB to punkt przerwania Aby wrócić, zrób to, co musimy i wróć do tablicy JAK NAJSZYBCIEJ. Dlatego ciężko pracujemy, aby osiągnąć ten cel.”

Nie z tego świata przepisy

Firmy i agencje rządowe robią wielkie postępy w przemyśle kosmicznym. Jednak prawnicy od jakiegoś czasu nalegają, aby przepisy ewoluowały tak szybko, jak tylko może to zrobić technologia.

Prawodawcy w Kanadzie pracują nad nową polityką, która byłaby karana dla kanadyjskich astronautów popełniających przestępstwa na Księżycu.

Ustawa implementacyjna Civil Lunar Gateway Agreement została dodana do budżetu federalnego kraju na 2022 r., który przeszedł pierwsze czytanie w kanadyjskiej Izbie Gmin pod koniec zeszłego miesiąca.

Jest to przygotowanie do proponowanej Lunar Gateway, małej stacji kosmicznej planowanej na orbicie księżycowej, która ma zostać wystrzelona w 2024 roku i wyposażona jest w zasilany energią słoneczną węzeł komunikacyjny, laboratorium i krótkoterminową jednostkę mieszkaniową.

Prawo obejmuje Księżyc, a także bramę i statek kosmiczny, ale zostało skrytykowane za rozszerzenie kanadyjskiego kodeksu karnego o przestrzeń kosmiczną.

READ  Deweloperzy walczą o zaspokojenie popytu na przestrzeń magazynową dla e-commerce