Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rządząca w Polsce prawicowa koalicja traci większość parlamentarną

WARSZAWA, Polska (AP) – Rządząca w Polsce prawicowa koalicja straciła w piątek niewielką większość w parlamencie po tym, jak trzech deputowanych opuściło ją w wyniku krytyki decyzji rządu o wycofaniu węgla oraz planu naprawy pandemii.

Nie oczekuje się jednak, aby ten ruch obalił rząd premiera Mateusza Morawieckiego – w którym PiS jest najsilniejszym partnerem – ponieważ może on liczyć na poparcie jakichś małych partii sojuszniczych lub opozycyjnych w decydujących głosach.

Rzeczniczka PiS Anita Żywińska powiedziała, że ​​niedawne głosowanie w parlamencie, w którym odrzucono wnioski opozycji przeciwko członkom gabinetu, pokazało, że rząd ma wystarczające poparcie wśród ustawodawców.

„Nie mamy oficjalnej większości, ale tak naprawdę liczy się to, jak głosują ustawodawcy” – powiedziała Zierwińska.

Koalicja PiS i dwóch młodszych partnerów ma obecnie 229 z 460 mandatów w izbie niższej parlamentu. Doszedł do władzy w 2015 roku, a także wygrał wybory w 2019 roku, kierując się agendą społeczną i konserwatywną. Rząd jest w wielu obszarach sprzeczny z Unią Europejską i nalega na niezależność jej 27 członków w podejmowaniu decyzji.

Jan Grabeck, rzecznik głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że był to „symboliczny moment”, kiedy rząd stracił stabilną większość, którą posiadał przez sześć lat.

„Rząd będzie miał coraz więcej problemów z uzyskaniem większości dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli naruszają one standardy konstytucyjne lub zasady rządów prawa” – powiedział Grabeck.

Cesare Tomczyk, ustawodawca z Platformy Obywatelskiej, powiedział, że partia zacznie przygotowywać się do przedterminowych wyborów, ponieważ „erozja i upadek tej władzy dzieje się na naszych oczach”.

Odchodzący deputowani, Zbigniew Jerzyński, Majorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski, powiedzieli, że byli sfrustrowani decyzją rządu o wycofaniu węgla pomimo obietnicy wyborczej. Węgiel, który wywiera duży wpływ na środowisko, stanowi około 65% energii w Polsce.

Jerziński powiedział, że plan naprawy gospodarczej kraju po pandemii ma na celu zrzucenie całego ciężaru finansowego na małe firmy, na czym skorzystałyby firmy państwowe.

READ  Polscy kierowcy ciężarówek planują protestować na przejściach granicznych na Ukrainie

„Z tego co wiem, to poczucie odstępstwa od ideałów ogarnęło wiele osób w PiS. Zachęcamy ich do przyłączenia się do nas” – powiedział Jerziński.

Do niedawna sojusz, który jest na kursie kolizyjnym z Unią Europejską W wielu kwestiach, od praworządności i niezależności sądownictwa po agendę klimatyczną, udało się przeforsować wszystkie swoje decyzje przez Izbę Reprezentantów i uzyskać poparcie w Senacie. Ale ostatnio jej siła zaczęła spadać w wyniku walki o władzę i krytyki jej buntu wobec Unii Europejskiej, co osłabiło pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Sondaże pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość, kierowane przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, nadal cieszy się największym poparciem, głównie za sprawą hojnych premii dla rodzin wielodzietnych i emerytów oraz ich poparcia dla tradycyjnych wartości narodowych w państwie z większością katolicką. Ale sondaże wskazują, że nie zdobędzie większości parlamentarnej, jeśli odbędą się teraz przedterminowe wybory.

W wyborach 2019 r. koalicja straciła większość w Senacie, zdobywając 49 na 100 mandatów. Kolejne wybory zaplanowano na 2023 rok.