Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rywale Apple'a nie są zadowoleni ze zmian w EU App Store

Rywale Apple'a nie są zadowoleni ze zmian w EU App Store

W zeszłym roku Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają zmusić duże firmy technologiczne do otwarcia swoich platform dla konkurencji. Termin spełnienia wymagań upływa On chodziOczy wszystkich skupione były na reakcji Apple’a, który słynie z tego, że nie radzi sobie dobrze z innymi. Teraz firma określiła, w jaki sposób będzie przestrzegać prawa, i w rezultacie wszyscy spodziewali się podstępnej zgodności. Podobnie przewidywalna była reakcja koalicji zamożnych krytyków, którzy liczyli na darmowy kawałek szarlotki.

Prawo rynków cyfrowych

W 2023 r. Unia Europejska wprowadziła nowy system mający uniemożliwić dużym firmom technologicznym wrzucanie całego swojego ciężaru w blok. Ustawa o rynkach cyfrowych i ustawa o usługach cyfrowych regulują tzw. „strażników”, czyli duże platformy łączące użytkowników i firmy. Obejmuje to Meta, Alphabet, Apple, Amazon i (właściciel TikTok) ByteDance, które mają duże bazy użytkowników, duże pieniądze i dużą władzę. Jednym z kluczowych przepisów prawa było nałożenie na właścicieli platform, takich jak Apple i Google, otwierania swoich systemów i umożliwianie konkurencyjnych usług, takich jak alternatywne sklepy z aplikacjami, co było tematem, który szczegółowo omówiliśmy w 2020 r.

25 stycznia Apple Opublikowano oświadczenie Wyjaśnij, jak DMA wpływa na iOS, Safari i App Store. Dokument zawiera odniesienia do tego, jak prawo sprawia, że ​​iOS jest mniej bezpieczny, oraz do tego, że Apple musi podjąć kroki, aby złagodzić to ryzyko. Chociaż Apple nie podaje konkretnie, ile zarabia każda część swojej działalności, App Store jest kluczową częścią działu usług, który zarabia… W zeszłym kwartale łącznie 22 miliardy dolarów. Zatem Apple chętnie pozwoli Ci stworzyć konkurencyjny sklep z aplikacjami na iOS, ale żeby to zrobić, będziesz musiał wskoczyć na Mount Everest, wykopać tunel do centrum Ziemi i zdobyć 1 milion dolarów w gotówce.

Cóż, nie do końca Który.

Ty Móc Rywalizuj, ale tego nie zrobisz Chce Do

Twórcy potencjalnie konkurencyjnego sklepu z aplikacjami nie mogą po prostu pojawiać się i sprzedawać swoich produktów bez żadnego nadzoru. Od początku było jasne, że nawet jeśli Apple otworzy swoje platformy, żaden zewnętrzny sklep z aplikacjami nie będzie mógł ostatecznie wykorzystać podstawowych zasad firmy. Jeśli masz nadzieję uruchomić Honest Doug App Store (nie jest to oszustwo) i wyruszyć w światową trasę koncertową, masz szczęście.

READ  Amerykański senator mówi, że Sony ma monopol na japońskim rynku gier high-end

Potencjalni konkurenci nadal będą musieli spełniać wymagania Apple dotyczące dokumentacji oraz posiadać rygorystyczne zasady i narzędzia nadzoru kontrolujące jakość, hakowanie, oszustwa i spory dotyczące płatności. (Dokumentacja oznacza, że ​​te aplikacje będą skanowane przez firmę Apple w poszukiwaniu „Znane złośliwe oprogramowanie((z możliwością zamknięcia aplikacji w przypadku wykrycia czegokolwiek). Będą potrzebować podstawowych zasad dotyczących gromadzenia danych i zapewniać użytkownikom taki sam poziom kontroli, jaki mają w odpowiednim sklepie z aplikacjami. Nie wspominając już o zgodności z ustawą o usługach cyfrowych, Ogólne rozporządzenie o ochronie danych i szereg rozporządzeń UE Inne zawierają wiele akronimów dotyczących usług cyfrowych i prywatności w Internecie. Zasadniczo, jeśli chcesz prowadzić własny sklep z aplikacjami, musisz to zrobić na tym samym poziomie, co Apple .

Apple stwierdziło również, że sklepy z aplikacjami muszą upewnić się, że są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań płatniczych wobec twórców aplikacji. W tym przypadku oznacza to udostępnienie pisma od dużej instytucji finansowej zawierającego dowód jej istnienia Zdobądź minimum 1 000 000 EUR (około 1,1 miliona dolarów) kredytu. Aby uniknąć sytuacji, w których zewnętrzne sklepy z aplikacjami będą korzystać z platformy Apple bez Apple, programiści będą musieli za to zapłacić Podstawowe opłaty technologiczne Gdy aplikacja została pobrana ponad milion razy. Jest to opłata za instalację w wysokości 0,50 EUR (około 54 centów), która odnawia się co 12 miesięcy od zainstalowania aplikacji. Możesz sam zdecydować, czy przypomina to przerwany system płatności w środowisku wykonawczym Unity.

Obecnie Apple pobiera od programistów 99 lub 299 dolarów, w zależności od tego, czy chcą Osoba fizyczna lub firma. Następnie Apple otrzymuje stałą prowizję od każdej transakcji, zarówno za zakup samej aplikacji, jak i za zakup w aplikacji. W przypadku małych programistów, którzy zarabiają mniej niż 1 milion dolarów rocznie, Apple otrzymuje 15% obniżkę, podczas gdy większe firmy płacą 30%. Istnieją wyjątki, w tym aplikacje „czytnika”, które można pobrać bezpłatnie i powiązane z subskrypcjami w innym miejscu. Nie jest jeszcze jasne, w jakich okolicznościach pobieranie opłat może być lepsze (jeśli w ogóle) niż „opodatkowanie Apple” za pośrednictwem własnego sklepu.

READ  Dodatek Phantom Liberty do Cyberpunka 2077 sprzedał się w 4,3 miliona egzemplarzy

Oczekiwana odpowiedź

Oczywiście wypowiedź Apple i wszystkie szczegóły wyjaśniające zawarte w notatkach dewelopera wzbudziły kontrowersje. Jego krytycy, z których wielu uważało, że Apple ma zbyt dużą władzę na swojej platformie, byli wściekli.

Dyrektor generalny Epic Games Tim Sweeney, który wcześniej złożył w tej sprawie pozew przeciwko firmie, szybko potępił zmiany. On Nowe zasady – dodał Był to „nowy, zwodniczy przykład złośliwego konformizmu”. Dodając, że zmusza to twórców aplikacji do wyboru między wyłącznością App Store a „antykonkurencyjnym programem wypełnionym nowymi śmieciowymi opłatami za pobranie i nowymi podatkami Apple od płatności, których nie przetwarzają”.

Była to Coalition for App Fairness, grupa lobbująca wspierana przez Epic, Spotify i Match Group Szybko, aby wesprzeć jednego Jeden z jej największych zwolenników. Dyrektor generalny i były rzecznik Republikanów Rick VanMeter powiedział, że Apple „nie ma zamiaru” przestrzegać DMA. Dodała, że ​​ten krok stanowi „haniebną obrazę Komisji Europejskiej i milionów europejskich konsumentów, których ona reprezentuje” i wezwała urzędników, aby odrzucili to posunięcie.

Pomimo osobistego sprzeciwu Sweeneya i jego lobbystów, Epic Games tak stwierdziło Fortnite – który został wycofany ze sklepu Apple Store, gdy Epic celowo naruszył warunki korzystania z usług Apple – powróci na iOS. Firma podała, że ​​w 2024 roku uruchomi własny sklep Epic Games Store na iOS, za pośrednictwem którego będzie dystrybuować własne tytuły. Dodała w tweecie ogłaszającym, że będzie w dalszym ciągu „opowiadać przed sądami i organami regulacyjnymi, że Apple narusza prawo”.

Ale nie tylko bogaci rywale Apple uważają, że firma wprowadzając te zmiany, ignoruje UE. Andy Yin, założyciel usługi ochrony prywatności Proton, powiedział Engadget, że zgodność Apple z DMA „dokonano w złej wierze” i że producent iPhone'a „zaciekle walczy o utrzymanie swoich zysków i monopolu”. Ograniczenia związane z nową polityką Apple sprawiają, że deweloperzy będą praktycznie niemożliwi z nich skorzystać. Posunięcia te podważają „podstawowe prawa użytkowników, dając Apple możliwość przeglądania aplikacji pobranych poza App Store”. „Komisja Europejska nie może pozwolić na to rażące naginanie przepisów” – dodał.

READ  Wycofany spin-off CD Projektu, Wiedźmin, ma teraz „nową strukturę”

Jednak pomimo chóru wezwań do Komisji Europejskiej, aby to zrobiła Zrób cośCiało jeszcze nie drgnęło. „Przyjęliśmy do wiadomości ogłoszenia Apple przed upływem terminu zgodności” – powiedział rzecznik komisji Engadget, dodając: „Nie komentujemy tych ogłoszeń”. Rzecznik dodał, że „zdecydowanie zachęcają wyznaczonych strażników do testowania swoich propozycji z osobami trzecimi”. Uwagi te przedstawiono „bez uszczerbku dla oceny tych propozycji przez Komisję”.

W chwili pisania tego tekstu nie było jeszcze komentarzy ze strony przedstawicieli UE wysokiego szczebla w tej kwestii. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Margrethe Vestager, która zajmuje się technologią i sprawami konkurencji, były aktywne w mediach społecznościowych, ale nie zajmowały się tym tematem. Podobnie czekamy na reakcję firmy Deezer, która już wcześniej wzywała UE do działania. Nie wspominając o tym, zanim Apple ogłosiło Spotify Zamieściła własne ogłoszenie Mówiąc, że zapewni pobieranie aplikacji bezpośrednio ze swojej strony.

Aktualizacja, 26 stycznia o 16:19 ET: Spotify już to ma Podzieliła się swoim oświadczeniem Mówienie, że propozycje Apple’a to „kompletna farsa”. Dodaje, że alternatywny plan sklepu z aplikacjami to „niepożądana alternatywa dla status quo”, która będzie karać odnoszących sukcesy programistów za ich „sukces”.

Ten artykuł zawiera linki partnerskie; Jeśli klikniesz ten link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać prowizję.