Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rynki wschodzące – spadek forinta węgierskiego przed decyzją w sprawie stóp procentowych;  Akcje rynków wschodzących spadały szósty dzień

Rynki wschodzące – spadek forinta węgierskiego przed decyzją w sprawie stóp procentowych; Akcje rynków wschodzących spadały szósty dzień

Węgierski forint spadł we wtorek, ponieważ inwestorzy oczekiwali na decyzję banku centralnego w sprawie stóp procentowych, która ma zapaść w ciągu dnia, podczas gdy chińskie akcje spadały piątą sesję z rzędu w związku z obawami o nierównomierne ożywienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Forint stracił 0,2% w stosunku do euro o 08:55 GMT, osiągając gorsze wyniki niż jego odpowiedniki z Europy Środkowej i Wschodniej. Inwestorzy skupili się na Narodowym Banku Węgier (MNB), który według oczekiwań pozostawi dziś swoją podstawową stopę procentową na stałym poziomie 13%.

Forint znajduje się pod presją od czasu, gdy zawężenie przez wicegubernatora Barnabasa Viraga korytarza stóp procentowych wykorzystywanego przez węgierskich decydentów zdawało się utorować drogę do pierwszej obniżki stóp procentowych w regionie od 2021 r. uwaga: „Został doceniony w ciągu ostatniego kwartału ze względu na wyższe oprocentowanie zadłużenia wynikające ze stopy depozytowej, co stanowi przynajmniej jeden powód dla MNB do rozważenia obniżki stóp.”

„W przypadku braku bardziej znaczącej obniżki stóp procentowych forint może nadal rosnąć”. W Polsce wiceminister finansów Piotr Batkowski powiedział w wywiadzie, że relacja polskiego długu publicznego do PKB wyniesie 50,5% w 2023 roku i wzrośnie do 52,4% rok później, a następnie do 53,6% w 2025 roku. przeciwko euro.

Ogólnie rzecz biorąc, indeks walutowy MSCI Emerging Markets Currency Index spadł o 0,1%, ponieważ indeks dolara wzrósł po tym, jak nowe obawy banków skłoniły inwestorów do przewidywania obniżek stóp procentowych w USA w krótkim czasie. Południowoafrykański rand spadł o 0,4% w stosunku do dolara po tym, jak dane pokazały, że główny złożony indeks cyklu koniunkturalnego kraju spadł w lutym o 0,7% miesiąc do miesiąca.

Bankierzy powiedzieli, że całkowite rezerwy brutto tureckiego banku centralnego mają spaść w zeszłym tygodniu o ponad 5 miliardów dolarów do około 116 miliardów dolarów z powodu zwiększonego popytu na obce waluty w miarę zbliżania się majowych wyborów. Akcje rynków wschodzących spadły o 1,0%, przedłużając swoje straty na szóstą sesję.

READ  Trudności gospodarcze w dalszym ciągu wpływają na działalność HHLA

Chińskie indeksy CSI300 Super Index i Shanghai Composite zamknęły się na minusie piątą sesję po tym, jak dane z zeszłego wtorku pokazały, że ożywienie gospodarki po ponownym otwarciu z ograniczeń COVID było nierówne. Akcje Korei Południowej spadły o ponad 1% po tym, jak kraj ten odnotował słaby wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale.

Peso argentyńskie spadło w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu na popularnym czarnym rynku, ponieważ zaległości wyborcze wywołały niepewność, a gospodarka wykazała presję wykraczającą poza najważniejszy krajowy eksport zboża, który został dotknięty dotkliwą suszą.

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i została automatycznie wygenerowana z konsorcjalnego źródła.)