Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rynki wschodzące – Ożywienie Liry jest krótkotrwałe; Złoty jest na najniższym poziomie od 12 lat

Odbudowa tureckiej liry okazała się w piątek krótkotrwała, co postawiło ją na kursie na najgorszy tydzień od marca, podczas gdy złoty spadł do najniższego poziomu od ponad dekady.

Wraz ze wzrostem dolara w wyniku osłabienia euro indeks MSCI dla walut rynków wschodzących osiągnął najniższy poziom od dwóch tygodni. Rosyjski rubel skompensował sesyjne zyski, osiągając dwumiesięczne minimum, ponieważ spadające ceny ropy zwiększyły straty eksporterów ropy, podczas gdy południowoafrykański rand spadł o 0,6%.

Szerszy Indeks Rynków Wschodzących był na dobrej drodze, aby zakończyć tydzień spadkiem o około 0,4% po kilku trudnych dniach naznaczonych mocniejszym dolarem, perspektywą wyższych rentowności bazowych oraz zmiennością liry. Po wzroście do 1,7% na początku sesji, lira powróciła powyżej 11 wobec dolara, powiększając swoje straty dziewiątą sesję z rzędu. W tym okresie ma stracić około 13%.

W czwartek osiągnął rekordowo niski poziom 11,3 dla dolara, kiedy spadł o 6% po tym, jak bank centralny zlekceważył rosnącą inflację, by ugiąć się pod presją polityczną, obniżając swoją główną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 15% i sygnalizując kolejną obniżkę w przyszłym miesiącu. Shilan Shah, główny ekonomista instytutu, powiedział, że wpływ tureckiego kryzysu walutowego będzie ograniczony, ponieważ waluty rynków wschodzących nie wydają się wymagać znacznej korekty, a inwestorzy zagraniczni zmniejszyli swoją ekspozycję na Turcję po latach niestabilnej polityki i kryzysów. Ekonomia kapitału.

JPMorgan stał się drugorzędnym graczem na walutach w Europie wschodzącej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce ze względu na potencjalną bardziej ugruntowaną inflację, a także wyższą rentowność obligacji bazowych na rynkach rozwiniętych. Pomimo gwałtownych strat euro waluty większości wschodzących gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej spadły w stosunku do wspólnej waluty w obawie przed wzrostem zachorowań na koronawirusa.

Węgierski forint spadł o 0,8%, kończąc zwycięską passę przez cztery kolejne sesje, podczas gdy polski złoty stracił 0,1%, spadając na siódmą pozycję w ośmiu sesjach. Pod presją złotego znalazł się także kryzys migracyjny na granicy z Białorusią, który wywołał szersze napięcia geopolityczne.

READ  Raport z badania wzrostu rynku lakierów do paznokci [2023-2030] | 111 stron

Akcje rynków wschodzących spadły o 0,5%. Gwałtowne straty Alibaba spowodowały spadek w Azji, podczas gdy główne indeksy w Rosji, Afryce Południowej, Polsce i na Węgrzech spadły między 0,6% a 2%. Listopad był jak dotąd najgorszym miesiącem dla akcji z Europy Środkowo-Wschodniej od nieco ponad roku. Jednak w 2021 r. osiągnęły lepsze wyniki niż ich odpowiednicy na rynkach wschodzących i globalne akcje.

Wyjątkiem były w piątek akcje w Chinach kontynentalnych, które wzrosły o ponad 1% dzięki akcjom nieruchomości i logistyce. GRAFIKA na temat wyników na rynkach wschodzących w 2021 r., patrz http://tmsnrt.rs/2egbfVh GRAFIKA na temat wyników MSCI Emerging Index w 2021 r., na https://tmsnrt.rs/2OusNdX, aby zapoznać się z najważniejszymi wiadomościami na rynkach wschodzących

Raport dotyczący rynku Europy Środkowej można znaleźć w raporcie dotyczącym rynku tureckiego, patrz

Raport dotyczący rynku rosyjskiego, patrz

(Ta historia nie została edytowana przez personel Devdiscourse i jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)