Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rupia pakistańska spadła, gdy władze złagodziły kontrole, aby ożywić program ratunkowy

Rupia pakistańska spadła, gdy władze złagodziły kontrole, aby ożywić program ratunkowy

Pakistan zrezygnował z kontroli swojego kursu wymiany walut, ponieważ władze próbują ożywić pomoc finansową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wysyłając rupię do rekordowo niskiego poziomu, ponieważ dotkniętej kryzysem gospodarce grozi załamanie.

Bank centralny Pakistanu narzucił w ostatnich miesiącach nieoficjalny kurs wymiany dla kantorów, który sztucznie utrzymywał rupię na wysokim poziomie, twierdzą analitycy, tworząc czarny rynek dla tej waluty.

Ale handlowcy powiedzieli, że władze wycofały te ograniczenia w czwartek, aby spełnić prośbę Międzynarodowego Funduszu Walutowego o liberalizację kursu walutowego. Oficjalny kurs bankowy zakończył dzień spadkiem o prawie 10 procent do poziomu 255 rupii za dolara, — poinformował bank centralny.

Kryzys gospodarczy w Pakistanie pogłębił się w ostatnich dniach, ponieważ rezerwy walutowe tego kraju maleją.

Kontenery pełne towarów importowanych piętrzą się w pakistańskich portach, według banku centralnego kraju, ponieważ kupujący nie są w stanie zabezpieczyć dolarów, aby za nie zapłacić. Stowarzyszenia linii lotniczych i zagraniczne firmy ostrzegają, że uniemożliwia się im repatriację dolarów z powodu ograniczeń kapitałowych nałożonych w celu ochrony kurczących się rezerw walutowych. Urzędnicy powiedzieli, że fabryki, takie jak producenci tekstyliów, zamykają lub skracają godziny pracy, aby oszczędzać energię i zasoby.

Trudności zostały spotęgowane przez awarię prądu w całym kraju w poniedziałek, która trwała ponad 12 godzin.

„Wiele branż zostało już zamkniętych, a jeśli te branże wkrótce nie zostaną ponownie uruchomione, niektóre straty będą trwałe” – powiedział Sakib Sherani, założyciel Macro Economic Insights w Islamabadzie.

Analitycy ostrzegają, że sytuacja gospodarcza Pakistanu staje się niezrównoważona, a kraj ten może pójść w ślady Sri Lanki, gdzie brak rezerw walutowych doprowadził do poważnych niedoborów surowców i ostatecznie doprowadził do niewypłacalności długu w maju.

Rezerwy walutowe Islamabadu spadły do ​​mniej niż 5 miliardów dolarów, mniej niż miesięczny import.Rząd premiera Shehbaza Sharifa wciąż spiera się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie ożywienia Pakiet pomocowy o wartości 7 miliardów dolarów który zatrzymał się w zeszłym roku.

READ  Wizyta Liz Truss w Indiach jest krępująca z powodu obecności jej rosyjskiego odpowiednika | Polityka zagraniczna

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił płatności za pakiet pod koniec zeszłego roku, a przedstawiciele władz pakistańskich stwierdzili, że liberalizacja kursu rupii stała się jednym z warunków otwarcia kolejnej transzy pożyczki.

„Każdy dzień ma teraz znaczenie. Wyjście nie jest jasne” – powiedział Abid Hassan, były doradca Banku Światowego. „Nawet jeśli dostaną miliard [dollars] lub dwa do toczenia. . . Sprawy są tak złe, że w najlepszym razie byłby to tylko plaster”.

Ahsan Iqbal, pakistański minister planowania, powiedział Financial Times, że kraj „dramatycznie” ograniczył import, aby oszczędzać obcą walutę. Analitycy twierdzą, że obejmuje to uniemożliwianie bankom otwierania akredytyw dla importerów, co doprowadziło w tym tygodniu do groźby wstrzymania produkcji ze strony przemysłu stalowego.

W poniedziałek bank centralny powiedział, że łagodzi ograniczenia importowe, aby ułatwić dostawy niezbędnych artykułów, takich jak żywność i paliwo. Pakistan Nadal trzęsą się po zeszłorocznych niszczycielskich powodziach, które dotknęły dziesiątki milionów ludzi i spowodowały szkody szacowane na 30 miliardów dolarów.

międzynarodowi kredytodawcy Zadeklarował ponad 9 miliardów dolarów aby pomóc w odbudowie kraju na konferencji darczyńców w Genewie w tym miesiącu, ale szczegóły dotyczące tego, jak i kiedy te pieniądze dotrą, są nadal negocjowane.

Rząd Sharifa powiedział, że jest zdecydowany go ożywić Międzynarodowy Fundusz Walutowy Transakcja otwarcia kolejnej transzy środków. Ale obie strony pozostają w impasie, jeśli chodzi o żądanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby Pakistan zaakceptował reformy gospodarcze, takie jak wyższe subsydiowane ceny energii.

Pakistan argumentuje, że forsowanie bolesnych środków oszczędnościowych podczas odbudowy po powodziach jest niepraktyczne. „Jeśli tylko zastosujemy się do warunków MFW, tak jak tego chcą, na ulicach wybuchną zamieszki” – powiedział Iqbal. „Potrzebujemy wielopoziomowego programu… gospodarka i społeczeństwo nie są w stanie zaabsorbować szoku ani kosztów wstępnie załadowanego programu”.

READ  Palestyński chłopiec został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy podczas starć na granicy z Gazą | Izrael

Zawirowania gospodarcze pojawiają się, gdy Pakistan przygotowuje się do wyborów, które muszą się odbyć w tym roku. Główny szeryf Zawodnikiem jest Imran Khan, byłego premiera, który został usunięty z urzędu w kwietniu ubiegłego roku, ale nadal cieszy się dużą popularnością. Obaj przywódcy obwiniają drugiego o kłopoty gospodarcze, a Khan próbuje wymusić wczesne sondaże.

„Potrzebujemy przewidywalnej siły”, powiedział Timur Khan Jhagra, przywódca pakistańskiej partii Khana Tehreek-e-Insaf, oskarżając rząd Sharifa o złe zarządzanie dostawami energii. „To decyduje o jakości życia”.