Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rumunia może koordynować swoją obronę z Polską, Węgrami w sprawie Pfizera

Rumunia może koordynować swoją obronę z Polską, Węgrami w sprawie Pfizera

Minister Zdrowia Aleksandra Rafila W niedawnym wywiadzie wyjaśnił, że Rumunia mogłaby skoordynować swoją obronę z Polską i Węgrami w pozwie złożonym przez firmę Pfizer w sprawie płatności za szczepionki na Covid-19.

Firma farmaceutyczna pozywa Rumunię w celu uzyskania obiecanej zapłaty za szczepionki na Covid Rumunia, która w czasie pandemii zażądała więcej, niż potrzebowała, będzie musiała zapłacić za 28 mln dawek, które w większości są niewykorzystane. Krajowi grozi zapłata około 550 milionów euro odszkodowania.

Minister Alexandru Rafila wyjaśnił, że Rumunia będzie się w tej sprawie bronić, zwłaszcza że rumuńskie prawo nie pozwala na zapłatę za niezakupiony towar.

Powiedział, że Rumunia rozmawiała z przedstawicielami firmy Pfizer w grudniu.

„Odbyły się rozmowy trójstronne, byli też obecni przedstawiciele Komisji Europejskiej, która podpisała porozumienie. Zaproponowali wariant, w którym kupujemy dużą ilość szczepionek, które oni muszą nam dostarczyć. , nie mamy nic do roboty wraz z nimi zapłacimy odszkodowanie za ilości, których nie odbierzemy.Jednak obecne prawo „Nie pozwala na takie rozwiązanie: zapłacić za coś, czego nie dostarczono” – powiedział Alexandru Rafila Informacje TVR.

Propozycję Pfizera odrzuciły Polska i Węgry, które również Pfizer pozwał. W nadchodzącym przypadku Rumunia będzie mogła koordynować swoją obronę z pozostałymi dwoma państwami.

„Staramy się koordynować, rozmawialiśmy z przedstawicielami Polski, odbyliśmy pierwszą dyskusję, wymienialiśmy informacje i musimy zobaczyć, czy uda nam się tę koordynację przeprowadzić” – powiedział rumuński minister.

W Rumunii Krajowa Dyrekcja ds. Zwalczania Korupcji prowadzi dochodzenie w sprawie byłego premiera Florina Ciu, dwóch byłych ministrów zdrowia i sekretarza stanu w związku z nakazami szczepień, które były sprzeczne z żądaniami opinii publicznej.

[email protected]

(Źródło zdjęcia: Ministerul Sanadati na Facebooku)

READ  Poland-Gentiloni kwestionuje prymat prawa UE w zakresie posiadania okupu