Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rumunia i Polska zniosły embargo na ukraińskie zboże w oczekiwaniu na decyzję UE

Rumunia i Polska zniosły embargo na ukraińskie zboże w oczekiwaniu na decyzję UE

Rumunia i Polska zezwalają na wwóz ukraińskich produktów spożywczych do czasu podjęcia przez Komisję Europejską decyzji w tej sprawie.

Bukareszt wezwał inne kraje do zniesienia ograniczeń po tym, jak Kijów zobowiązał się do wprowadzenia większej liczby środków bezpieczeństwa w transporcie produktów rolnych.

Pierwsze ciężarówki przewożące ukraińskie produkty spożywcze, w tym kukurydzę i jajka, wyjechały w piątek przez Polskę do Holandii.

Zasady zniesienia zakazu, wprowadzone 15 kwietnia, weszły w życie o północy.

Pięć krajów Europy Środkowej, Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria, wprowadziło w tym tygodniu zakaz importu z Ukrainy.

Powiedzieli, że zrobili to, aby chronić swoich rolników, którzy, jak twierdzą, zostali skrzywdzeni przez ukraiński import produktów rolnych, który obniżył ceny dla lokalnych producentów.

Komisja Europejska ma wznowić rozmowy w przyszłym tygodniu z sąsiadami Ukrainy, którzy ucierpieli w wyniku niedawnych powodzi zbożowych.

Tymczasem Polska i Rumunia zgodziły się nadal zezwalać na wwóz zboża z Ukrainy do swoich krajów.

„Jesteśmy głównym kanałem solidarności dla ukraińskiego zboża, który ustaliliśmy, utrzymamy go, utrzymamy go dla dobra narodu ukraińskiego” – wyjaśnił rumuński minister rolnictwa Pietre Deia.

„Jesteśmy solidarni z rolnikami z innych krajów – Polski, Węgier, Bułgarii i Słowacji – oni są solidarni z nami i ukraińskimi rolnikami, ale musimy wspólnie ustalać zasady” – powiedział Daya.

READ  Marcin Kortat do Kyrie Irving, przyjedź ze mną do Polski i poznaj historię Żydów