Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

ROZWIJAJ SIĘ – EURACTIV.pl

ROZWIJAJ SIĘ – EURACTIV.pl

Witamy w Tygodniku Ekonomicznym EURACTIV. Możesz zapisać się do naszego newslettera tutaj.

Wezwanie Komisji do zreformowania unijnych reguł fiskalnych pokazuje, że wzrost gospodarczy jest obecnie przedkładany nad oszczędności jako najbardziej użyteczne narzędzie zapewniania zdolności obsługi zadłużenia.

Prosta matematyka. Jeśli zdefiniujesz zdolność obsługi zadłużenia jako niski stosunek zadłużenia do PKB, tak jak czynią to traktaty UE, istnieją dwa sposoby osiągnięcia tego celu. Albo obniża poziom zadłużenia, albo zwiększa wydajność gospodarczą.

To pierwsze zmusza rząd do większych podatków lub mniejszych wydatków, czy to na inwestycje infrastrukturalne, szkoły czy emerytury. Ten ostatni zmusza rządy do reform, ale także do zwiększania inwestycji.

Istniejące reguły fiskalne koncentrowały się na ograniczaniu wydatków publicznych, co miało negatywny wpływ na produkcję gospodarczą, a tym samym na relację długu do PKB. Na przykład: od połowy lat 90. do 2019 r. Włochy generowały nadwyżkę pierwotną każdego roku z wyjątkiem 2009 r. Jednak ponieważ gospodarka nie rozwijała się i ponieważ Włochy miały duże odsetki do spłacenia, stosunek zadłużenia do PKB wzrósł. do 134,1% w 2019 roku.

w tym nowe połączenieKomisja Unii Europejskiej dała rządom państw członkowskich więcej czasu na zmniejszenie deficytów. W zależności od ich względnego zadłużenia, rządy będą musiały przedstawić plan, w jaki sposób chcą zmniejszyć swój deficyt i stosunek długu do PKB w średnim okresie, dając im czas na to, by inwestycje, które początkowo zwiększają dług, przełożyły się na wzrost gospodarczy.

Pismo mówi również o zobowiązaniach inwestycyjnych, których państwa członkowskie będą musiały przestrzegać, aby rozwijać swoją gospodarkę. Zamiast całkowitego tłumienia wydatków publicznych, nowe podejście szczególnie zachęca do inwestycji.

Zgodnie z oczekiwaniami połączenie zostało już nawiązane wzbudziła krytykę Od niemieckiego ministra finansów, który obawia się, że podejście dotyczące ścieżek redukcji zadłużenia dla poszczególnych krajów daje państwom członkowskim zbyt wiele miejsca na uniknięcie kontroli finansowej.

W związku z tym Komisja będzie musiała dopilnować, aby jej propozycje legislacyjne zawierały wystarczająco silne narzędzia, aby pociągnąć państwa członkowskie do odpowiedzialności. Jednak w przeciwieństwie do powyższego, państwa członkowskie powinny być odpowiedzialne za inwestycje pobudzające wzrost, a nie za tłumienie oszczędności.

READ  „Płacą mi za jedzenie lodów!” I inne wymarzone prace Ekonomia i biznes

Planer tygodnia

w ostatnie badania Według Fundacji Nowej Gospodarki autorzy ustalili, że średni dochód rozporządzalny obywatela UE w 2020 r. był o 2891 euro niższy niż byłby, gdyby tendencja wzrostowa utrzymała się przed 2008 r.

Jak pokazuje poniższy wykres, nierówność nie wynika z gwałtownego spadku w 2018 r., ale dlatego, że dochód rozporządzalny rósł na niezmiennie niskim poziomie w latach 2008-2015. Autorzy badania przekonują, że oszczędności fiskalne w państwach członkowskich UE w okresie, gdy inwestycje były Do recesji doprowadził prywatne spadki spowodowane kryzysem gospodarczym.

Liczby te należy traktować z ostrożnością, ponieważ niektóre gospodarki – takie jak irlandzka – wyraźnie znajdowały się na niestabilnej, napędzanej spekulacjami ścieżce wzrostu przed 2008 r. Jednak okres 2008-2015 utracony w wyniku recesji powinien być pożegnaniem z oszczędnościami w obecnym przeglądzie zasad finansowych.

Raport podsumowujący politykę gospodarczą

Niemcy przestają sprzedawać fabrykę chipów chińskiemu inwestorowi. Niemiecki rząd uniemożliwił chińskiemu inwestorowi przejęcie fabryki chipów w Dortmundzie. W oświadczeniu rządowym stwierdzono, że jest to część środka kontroli BIZ, który został uruchomiony, ponieważ przejęcie „zagrażałoby porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu w Niemczech”. „Szczególnie w sektorze półprzewodników ważna jest dla nas ochrona suwerenności technologicznej i gospodarczej Niemiec, a także Europy” – powiedział Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki. Decyzja została podjęta po tym, jak podobna sprawa pojawiła się ostatnio na pierwszych stronach gazet, a Niemcy zezwolili na częściowe przejęcie terminalu na lotnisku w Hamburgu przez chińskie Cosco w ograniczony sposób, pomimo obaw.

Cios w Unię Europejską po tym, jak Sąd Najwyższy uchylił „ukochaną” interpretację podatkową. Próby Komisji Europejskiej, aby stłumić intymne umowy podatkowe między gigantami a skarbami państwa, ucierpiały po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) uchylił orzeczenie Komisji Europejskiej, że Luksemburg przyznał Fiatowi selektywne korzyści podatkowe poprzez ustalanie cen transferowych. Czytaj więcej.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgadzają się co do stanowiska negocjacyjnego w sprawie wymogów kapitałowych banków. Nieco ponad rok po tym, jak Komisja zaproponowała zmianę dyrektywy i rozporządzeń UE w sprawie wymogów kapitałowych, aby dostosować unijne prawodawstwo bankowe do międzynarodowych standardów Bazylei III, ministrowie finansów UE Uzgodnili wspólne stanowisko. Ministrowie sprecyzowali, że na poziomie pojedynczego banku, jak i na poziomie grupy skonsolidowanej, może być stosowany tzw. Ponadto złagodził niektóre wymagania dla małych banków, a także środki zapobiegające drzwiom obrotowym między bankami a regulatorami bankowymi.

READ  YouTuberzy ujawniają, że Polska to raj dla niedrogich artykułów spożywczych - The First News

Komisja Unii Europejskiej proponuje wsparcie finansowe dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro w 2023 roku. Aby utrzymać zdolność rządu ukraińskiego do spłaty zadłużenia w przyszłym roku, Komisja w środę (9 listopada) zaproponowała kompleksową miesięczną pomoc finansową w wysokości 1,5 mld euro w formie pożyczek preferencyjnych. Szacuje się, że ukraiński rząd będzie potrzebował w przyszłym roku około 38 miliardów euro pomocy finansowej, aby móc dalej działać bez konieczności drukowania pieniędzy i ryzyka niekontrolowanej inflacji. Czytaj więcej.

Wiadomości gospodarcze ze stolic

Strajki w Belgii, Francji i Grecji, gdzie robotnicy domagają się działań. Paryż szykował się na kolejny w serii wielosektorowych strajków w czwartek, gdy rodzący się ruch protestacyjny Francji posuwał się naprzód, zaledwie dzień po tym, jak strajki generalne sparaliżowały północny sąsiad, Belgię i Grecję, na znak rosnącej presji na europejskich robotników, którzy ponoszą koszty kontynentu . żyjący kryzys. Czytaj więcej.

Branża gier generuje najwyższe dochody w Finlandii. Dane o podatku dochodowym ujawnione przez administrację podatkową w ramach Dnia Podatkowego w środę ujawniły, że branża gier po raz kolejny stała się kopalnią złota dla przedsiębiorców w Finlandii. Czytaj więcej.

Portugalia odnotowała w tym roku wzrost importu, głównie paliw. Portugalski import wzrósł we wrześniu o prawie 30% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, przy czym import paliw i smarów wzrósł o 51%, podał w środę państwowy instytut statystyczny INE. Czytaj więcej.

Czeska gospodarka w „umiarkowanej recesji”. Gospodarka weszła w „umiarkowaną recesję”, jak przyznało czeskie Ministerstwo Finansów w listopadowej prognozie makroekonomicznej, która przewiduje również recesję i wysoką stopę inflacji na poziomie 9,5% w 2023 roku. Czytaj więcej.

Albania ponownie opóźnia wprowadzenie wyższych taryf za energię. Belinda Paluku, wicepremier i minister energii, powiedziała, że ​​rząd ponownie odłożył wprowadzenie wyższych opłat za energię elektryczną dla osób zużywających ponad 800 kWh miesięcznie. Czytaj więcej.

READ  Wariant Delta Covida tworzy lukę na rynkach wschodzących, gdy uderzają firmy osiągające lepsze wyniki

Niemcy przeprowadzają inspekcje szwajcarskich oddziałów banków w ramach ścisłego śledztwa Putina. W kontekście śledztwa przeciwko rosyjskiemu oligarsze Aliszerowi Usmanowowi niemieckie władze we wtorek przeszukały siedzibę frankfurckich i monachijskich oddziałów głównego szwajcarskiego banku UBS. Czytaj więcej.

Belgia otrzyma 87,7 mln euro pomocy z Unii Europejskiej na powodzie w 2021 r.. Ministrowie finansów Unii Europejskiej postanowili w czwartek w Brukseli przyznać Belgii 87,7 mln euro pomocy finansowej w nagłych wypadkach na naprawę rozległych szkód spowodowanych przez powodzie w 2021 roku. Czytaj więcej.

Polska ryzykuje naruszenie działań UE w zakresie działań antyinflacyjnych. Polskie media podały, że komisja może wnieść przeciwko Polsce pozwy o naruszenie prawa, jeśli nie wycofa środków antyinflacyjnych, które obniżą podatek od wartości dodanej od gazu i pestycydów, ponieważ nie są one zgodne z prawodawstwem UE. Czytaj więcej.

Rumuński bank centralny ponownie podnosi stopy procentowe w obliczu rosnącej inflacji. Rumuński bank centralny podniósł główną stopę procentową o pół punktu procentowego do 6,75%, ponieważ nadal walczy z wysoką inflacją. Czytaj więcej.

Słowenia wyklucza wymianę walut z ogromnego projektu kolejowego, Węgry marszczą brwi. Zgodnie z projektem ustawy zaproponowanym przez Ministerstwo Infrastruktury, inwestorzy zagraniczni nie będą mogli uczestniczyć w ponad miliardowym projekcie budowy nowej linii kolejowej do jedynego portu morskiego w Słowenii, skutecznie redukując ideę zaangażowania Węgier w projekt. Czytaj więcej.

Kącik literacki

Wyjście, kontrola i polityka: siła finansów w kapitalizmie zarządzania aktywami. Benjamin Braun, starszy badacz w Instytucie Maxa Plancka, wyjaśnia, jak myśli o sile firm zarządzających aktywami, takich jak Blackrock czy Vanguard, które przejęły znaczną część największych światowych firm.

Koszty wysyłki są ważnym i niedostatecznie zbadanym czynnikiem wpływającym na globalną inflację. Autorzy tej kolumny argumentują, że koszty transportu mogą mieć podobny wpływ na ceny, jak szoki cen energii lub żywności. Według ich szacunków w 2021 r. koszty wysyłki zwiększyły o dwa punkty procentowe globalną inflację.

Jonathan Bakroff przyczynił się do powstania raportu.

[Edited by Nathalie Weatherald]