Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rozwiąż zagadkę spirali nad niebem Alaski

Rozwiąż zagadkę spirali nad niebem Alaski

Zdjęcie wykonane przez fotografa Todda Salatta pokazuje wir na niebie podczas fotografowania zorzy polarnej w pobliżu autostrady Richardson, 15 kwietnia 2023 r. – Anchorage Daily News

Tajemnicze wiry białawo-niebieskiego światła poruszały się szybko po północnej Alasce w sobotę rano, zaskakując ludzi. Codzienne wiadomości z Anchorage.

„Stałem się większy i większy”, powiedział naoczny świadek Todd Slatt, gdy się zbliżył. Nie miał pojęcia, co to było. Po około pięciu minutach, powiedział, był prawie nad naszymi głowami.

„To było piękne dzieło sztuki na niebie” – powiedział. „Powiedziałbym, że to prawdopodobnie najdziwniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem”.

Salat, fotograf specjalizujący się w zorzy polarnej, powiedział, że spędził dwie godziny na robieniu zdjęć poruszającej się zorzy polarnej – które wcześniej uważał za „spirale”.

Spirala „wydaje się być wydechem silnika rakietowego z misji SpaceX Transporter-7, która wystartowała na Falconie 9 około trzy godziny temu w Kalifornii” – powiedział Don Hampton, profesor nadzwyczajny w Fairbanks Institute of Geophysics na Uniwersytecie Alaski.

„Para wodna w spalinach z silnika drugiego stopnia krzepnie i wychwytuje światło słoneczne na dużych wysokościach, skutecznie wytwarzając poświatę i tworząc galaktykę spiralną” — pisze Hampton.

„Gdy rakieta wzniosła się w górę, przeleciała nad Alaską, co zaskoczyło wielu nocnych obserwatorów” – powiedział.

Byli też inni naoczni świadkowie, którzy widzieli błyskawice na niebie setki kilometrów dalej.

„Widzimy wiele niezwykłych zjawisk na niebie na dalekiej północy” – powiedziała Elizabeth Withnall z Arctic Northwest, która również czekała, aby rzucić okiem na zorzę polarną.

„Widziałem łuki mgły i tęcze wokół księżyca. Pomyślałem więc:„ To dziwna rzecz na niebie i nie wiem, co to jest, ale jest taka fajna ”.

Najwyraźniej rozwiązanie zagadki nie było tak satysfakcjonujące, jak zobaczenie dziwnego zjawiska w pierwszej kolejności, powiedział Salat, badając przyczyny zorzy polarnej.

„IUD”, powiedział, „była tak doskonała. Była piękna. Muszę przyznać, że szkoda myśleć o tym jako o wyczerpaniu”. „Podobała mi się ta tajemnica, niewiadoma, ponieważ po tym, jak zorientowałem się, co to jest, zauważyłem, że cała ta tajemnica trochę się rozpłynęła”.

READ  Trwają konsultacje dotyczące terenów zielonych w North Berwick