Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rozmowy Biden-Xi: Prezydent Chin mówi: „Ziemia jest wystarczająco duża, aby nasze dwa kraje mogły odnieść sukces” |  Wiadomości z USA

Rozmowy Biden-Xi: Prezydent Chin mówi: „Ziemia jest wystarczająco duża, aby nasze dwa kraje mogły odnieść sukces” | Wiadomości z USA

Prezydent Biden powiedział, że oba superpotęgi gospodarcze i wojskowe muszą dopilnować, aby ich rywalizacja „nie przerodziła się w konflikt” i „odpowiedzialnie zarządzać swoimi stosunkami”.


Środa 15 listopada 2023 o 23:51, Wielka Brytania

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział prezydentowi USA Joe Bidenowi, że „Planeta Ziemia jest wystarczająco duża”, aby zapewnić „sukces” obu krajom.

Obydwaj przywódcy spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy od roku w atmosferze napiętych napięć, w tym w związku z Tajwanem. Chiński balon „szpiegowski”.I piractwo.

Panie Biden Opisał spotkanie jako szansę dla Waszyngtonu i Pekinu na ponowne „powrót na właściwe tory”.

W środę powiedział, że oba supermocarstwa gospodarcze i militarne muszą dopilnować, aby ich rywalizacja „nie przerodziła się w konflikt” i „odpowiedzialnie” zarządzać swoimi stosunkami.

Obaj mężczyźni uścisnęli sobie dłonie podczas rozmów w wiejskim domu przed wyjazdem na szczyt Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco, oddalonym o około 50 mil.

Biden powiedział, że celem rozmów jest „wzajemne zrozumienie” przywódców. Prezydent Xi Powiedzieli, że ponoszą „ciężką odpowiedzialność” przed światem.

„Dla dwóch dużych krajów, np Chiny [and the] Zjednoczone państwo„Odwrócenie się od siebie nie wchodzi w grę. Planeta Ziemia jest wystarczająco duża, aby oba kraje mogły odnieść sukces” – powiedział Xi.

W przemówieniu na ranczu Filoli w Woodside w Kalifornii dodał: „Nierealistyczne jest, aby jedna strona zmieniała kształt drugiej, a konflikt i konfrontacja mają nieznośne konsekwencje dla obu stron”.

Od czasu ich ostatniego spotkania w listopadzie 2022 r. napięte stosunki zostały jeszcze bardziej nadwyrężone przez zestrzelenie przez Stany Zjednoczone chińskiego „szpiegowskiego” balonu, który przeleciał nad Ameryką, spory dotyczące samorządnej wyspy Tajwan, a także chińskie ataki hakerskie na strona internetowa urzędnika Bidena. Wiadomości e-mailowe.

Xi powiedział, że od ich ostatniego spotkania wiele się wydarzyło, mówiąc mediom: „Świat wyszedł z pandemii Covida, ale nadal odczuwa jej ogromne skutki. Światowa gospodarka odzyskuje siły, ale jej dynamika jest nadal powolna”.

READ  Najnowszy koronawirus: nowa epidemia koronawirusa w Chinach dociera do ośmiu prowincji

Po spotkaniu Biden napisał na X, dawniej Twitterze: „Doceniam dzisiejszą rozmowę z prezydentem Xi, ponieważ uważam, że niezwykle istotne jest, abyśmy dobrze się rozumieli, przywódca po przywódcy.

„Istnieją krytyczne wyzwania globalne, które wymagają naszego wspólnego przywództwa. Dziś poczyniliśmy prawdziwy postęp. „

Czytaj więcej:
Spotkanie Biden-Xi jest ważniejsze niż kiedykolwiek
Chiny ponownie pogrążyły się w recesji, a gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami
Stany Zjednoczone ostrzegają Chiny po zderzeniu z dwoma statkami z Filipin

Biden skoncentruje się na utrzymywaniu otwartych linii komunikacyjnych, aby zapobiec nieporozumieniom, które mogłyby prowadzić do konfliktu między krajami.

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Oczekiwano, że będzie wywierał presję na prezydenta Xi, aby wykorzystał wpływy Chin nad Iranem do wyjaśnienia, że ​​Teheran lub jego pełnomocnicy, tacy jak Hezbollah, nie powinni podejmować działań, które mogłyby prowadzić do eskalacji. Wojna między Izraelem a Hamasem Rozszerzenie się na szerszy konflikt.

Biden był także gotowy bronić zaostrzenia przez Stany Zjednoczone kontroli eksportu chipów półprzewodnikowych.

Xi chce od Bidena zapewnień, że Stany Zjednoczone nie będą wspierać niepodległości Tajwanu, nie rozpoczną nowej zimnej wojny ani nie będą hamować wzrostu gospodarczego w Chinach.

Pragnie także pokazać Ameryce, że Chiny są nadal dobrym miejscem do inwestowania.