Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjskie sankcje nadal obciążają słabą gospodarkę i społeczeństwo Europy

Rosyjskie sankcje nadal obciążają słabą gospodarkę i społeczeństwo Europy

strefa euro w Stagnacja techniczna, ponieważ PKB w pierwszym kwartale wyniósł -0,1%. Mogło być gorzej.

Wojna Rosji na Ukrainie wywołała kryzys w Europie, ponieważ ceny żywności poszybowały w górę, a energii zaczęło brakować, zamykając fabryki i huty. Jednak najgorsze scenariusze dla rynków nigdy nie spełniły się tak dokładnie, jak zakładał przypadek niedźwiedzia.

Inflacja spada, ale wciąż jest wysoka. Ceny energii spadają z powodu spowolnienia popytu, ale są wyższe niż ceny sprzed Covid. Dla inwestorów niemiecki DAXDAX i francuski CAC wzrosły odpowiednio o 13% i 9,7%, podczas gdy Dow Jones wzrósł tylko o 1% od początku roku 7 czerwca.

„Inwestorzy przegapili rynek indeksów, który działa tak dobrze”, mówi Albert Marco, partner w Mavarinas Management Group, funduszu hedgingowym z siedzibą na Florydzie. „Europejskie rynki złapały wiatr w żagle niższego dolara, korzystna pogoda powstrzymująca ceny gazu ziemnego przed hiperinflacją i doskonałe zwroty z dóbr luksusowych. Wystarczy spojrzeć na wykresy akcji marek luksusowych, aby zobaczyć, jak bardzo ten sektor odbił się na rynkach europejskich.”

the Inflacja cen konsumpcyjnych we Francji W maju 2023 r. spadł do 5,1% r/r, z 5,9% w kwietniu i był lepszy od konsensusu na poziomie 5,5%. inflacja w Niemczech Obecnie wynosi 6,1% i jest najniższym poziomem od 12 miesięcy. I Inflacja w Wielkiej Brytanii Spada, ale nadal jest wysoki i wynosi 7,8% w kwietniu.

Europa: Wyszedłeś już z lasu?

Stopy inflacji w całej Europie są wyższe niż w Brazylii i Chinach Indie I Królestwo Arabii Saudyjskiej. Ceny energii elektrycznej spadają we Francji i Niemczech, ale są o jeden czynnik wyższe niż przed Covidem trzy Do czterypowodując presję na produkt krajowy brutto strefy euro.

I to Produkt krajowy brutto jest w stagnacji.

W ujęciu liczbowym PKB Unii Europejskiej ma niższą wartość niż w 2021 r. Stopa bezrobocia jest gorsza niż w Stanach Zjednoczonych. W niektórych krajach jest to prawie dwa razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

Niemcy I Belgia Stopa bezrobocia wynosi około 5,6%. Francja 7,1%. Portugalia 7,2%. Hiszpania Obecnie jest to rynek wschodzący. Stopa bezrobocia jest gorsza niż w krajach Ameryki Łacińskiej i na koniec pierwszego kwartału wyniosła 13%.

the Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych W maju było to 3,7 proc. Kolumbia Stopa bezrobocia wynosi 10%.

W niedawno opublikowanym pliku raportBank Światowy poinformował, że obecnie w Europie panuje kryzys „kosztów utrzymania”. Poprowadził Guardiana z tym adres Dziś o ujemnej stopie wzrostu w strefie euro.

Wojna na Ukrainie w dużym stopniu przyczyniła się do kryzysu uchodźczego w biednych krajach, takich jak Rumunia, końca taniego gazu i utraty rynków rosyjskich.

Kraje europejskie zareagowały na ten kryzys pomocą społeczną i dotacjami, które obejmowały zawieszenie podwyżek cen energii, obniżenie opłat za transport publiczny oraz nałożenie pułapów cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dla domów i firm. W raporcie stwierdzono, że biedniejsze kraje Unii Europejskiej, takie jak Słowacja i Słowenia, miały trudniejszy okres, ponieważ wysoka inflacja podniosła koszty życia tamtejszej klasy robotniczej.

Członek Unii Europejskiej Polska W maju inflacja przekroczyła 13%, a stopa bezrobocia wyniosła około 5%. Był to jeden z najbardziej dotkniętych regionów kraju napływem ukraińskich imigrantów uciekających przed wojną. według do Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego. Około 12 milionów uchodźców przekroczyło granicę Polski od 24 lutego 2022 r., aby rozproszyć się po Europie, a Pozostało 1,5 miliona w Polsce.

„Jeśli chodzi o europejskie perspektywy, nie widzę tam wiele dobrego” – mówi Vlad Signorelli, szef Bretton Woods Research. Europejski Bank Centralny wciąż podnosi stopy procentowe. Jeśli chodzi o ruch NATO, nie przychodzi mi do głowy żadne państwo członkowskie UE poza Węgrami, które powiedziałoby: „Zatrzymajmy sankcje i zakończmy tę wojnę” – mówi Signorelli. Węgierskie przywództwo apeluje o to od lipca 2022 r. „Rosyjskie sankcje nie działają zgodnie z reklamą” – mówi Signorelli.

Mimo to Unia Europejska się uczy 11y Runda sankcji przeciwko Rosji. Politico Europe poinformowało 26 maja, że ​​Grecja rzuciła się na Węgry i obecnie sprzeciwia się nowym sankcjom.

Niemiecki filozof Oswald Spengler w swojej klasycznej książce o europejskich przywódcach pt. ​​„Upadek Zachodu” podczas I wojny światowej powiedział, że jeśli Europie nie uda się zbudować własnej polityki w oparciu o wspólny dobrobyt i bezpieczeństwo ekonomiczne swoich obywateli, niebezpieczeństw wojen i konfliktów domowych. Przyjdą kłopoty. Ukraina nie jest dokładnie członkiem Unii Europejskiej, ale jest częścią Europy i znajduje się na skraju Unii Europejskiej. Wymaga to od Europy dużej ceny, z pewnością wyższej niż główna cheerleaderka wojny pod Moskwą – Stany Zjednoczone.

Od czasu kryzysu związanego z COVID-19 Europa weszła na wysokie obroty, wymyślając się na nowo. Bruksela odbudowuje cztery sektory gospodarki na szczeblu UE, promując polityki ukierunkowane na zmiany klimatyczne. Doprowadziło to do wzrostu kosztów energii, negatywnie wpłynęło na tradycyjną produkcję żywności i energii oraz doprowadziło do szybkich zmian w potężnym przemyśle samochodowym. W kwietniu jako pierwsza zgodziła się Unia Europejska Podatek węglowy od importu Aby zrównoważyć zużycie paliw kopalnych w produkowanych towarach. Europejscy konsumenci zapłacą rachunek.

Potem jest Unia Europejska Inicjatywa na rzecz zrównoważonego ładu korporacyjnego, co zmusiłoby europejskie przedsiębiorstwa do zapewnienia stosowania unijnych norm społecznych i praw człowieka w całym ich łańcuchu dostaw. W Niemczech dotyczy to obecnie 150 firm, ale liczba ta ma wzrosnąć do 15 000. Wiele europejskich firm sprzeciwia się tym środkom, twierdząc, że utrudnia im to konkurowanie z zagranicznymi producentami, którzy nie ponoszą podobnych obciążeń regulacyjnych.

Niemcy jako największy producent w Europie poniosły ogromne straty w wyniku zniszczenia gazociągu Nord Stream we wrześniu 2022 r., ale także w wyniku decyzji o zaprzestaniu korzystania z sąsiedniego gazu i ropy z Rosji. Teraz, dzięki zielonemu naciskowi, który podejmujesz, niemiecki przemysł części samochodowych pójdzie drogą dinozaura, ponieważ samochody elektryczne wymagają mniej części. (Ale Mercedes-Benz w Indiach Nadal będzie produkować samochody z palnymi silnikami wewnętrznymijakby Indie znajdowały się na innej planecie.) Ponadto Stany Zjednoczone subsydiują pojazdy elektryczne BMW i Mercedes Benz, jeśli są one produkowane i sprzedawane w USA

W Europie nadal istnieje obawa, że ​​nowa globalna inżynieria ekonomiczna zaprojektowana w Waszyngtonie nieuchronnie będzie faworyzować amerykańskich producentów i pracowników. napisał Gideon Rahman W artykule redakcyjnym Financial Times z 5 czerwca.

George Friedman, ekspert w dziedzinie prognoz geopolitycznych i założyciel Geopolitical Futures, internetowej publikacji analizującej przebieg globalnych wydarzeń, uważa, że ​​stwierdzenie, że Europa strzela do siebie, jest przesadą.

„Uderzenie w palec u nogi i udawanie bólu jest bardzo podobne” – mówi. „Oprócz faktu, że wiele przewidywań ekonomicznych okazało się błędnych lub przesadzonych, obsesja na punkcie ekonomii rozprasza naród faktem, że w pobliżu szaleje wielka wojna, a oni są jej częścią. A na wojnie będąc strzał w stopę to niewielkie skaleczenie” – mówi i dodaje, że europejska gospodarka jest głęboko uwikłana w wojnę.

Europa: zmieniające się sojusze, nieufna wobec wojny opinia publiczna?

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz został niedawno wygwizdany przez wyborców, nazywani „podżegaczami wojennymi” Gdy jego gniew narastał, potrząsał pięściami, podnosił głos i tak dalej. Wyglądał jak szalony kapitan z filmu dokumentalnego o II wojnie światowej.

„Bardzo trudno jest zmienić zdanie na temat czegoś takiego jak bezpieczeństwo żywnościowe czy energetyczne, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo twojego społeczeństwa” – powiedział Iwan Kiszcz, analityk rosyjskiej polityki zagranicznej w Międzynarodowym Centrum Obrony i Bezpieczeństwa w Estonii. Powiedział W artykule o zmęczeniu wojną Ukrainy w Euronews w marcu zeszłego roku.

10 lutego Postępowy Sojusz Demokratów w Parlamencie Europejskim zorganizował wydarzenie pt Wyżywienie Europy w czasach kryzysu Gdzie obwiniali Zielony Ład Unii Europejskiej zwaną strategią „Od pola do stołu” Aby wywrzeć presję na produkcję żywności, powodując wzrost cen żywności. Niektóre z celów tego programu obejmują uczynienie 25% rolnictwa ekologicznego w UE i zmniejszenie nawozów azotowych o 20% do 2030 r. Potrzebne będą zachęty i masowa kampania reklamowa, aby skłonić ludzi do zmniejszenia spożycia białka zwierzęcego o co najmniej 20% i zmniejszyć spożycie produktów mlecznych o około 10%. Dla hodowców soi w Brazylii i USA – koniec importu soi do Europy, jeśli ta polityka ma jakiekolwiek podstawy.

Europejskie firmy coraz częściej sprzeciwiają się tej polityce dotyczącej zmian klimatycznych. W zeszłym roku Włochy zostały zobowiązane do zapłaty brytyjskiej firmie naftowo-gazowej Rockhopper ponad 190 euro 1 milion dolarów za odmowę włoskiego rządu przyznania koncesji na wydobycie ropy naftowej na morzu w celu walki ze zmianami klimatycznymi.

Unia Europejska została stworzona przede wszystkim po to, by służyć wzrostowi gospodarczemu państw członkowskich. Tak naprawdę zaczęło się od Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która została założona w 1951 roku. Priorytetowe traktowanie wzrostu gospodarczego pozwoliło Europie osiągnąć ogromne bogactwo zaledwie kilka lat po wielkiej wojnie. Doprowadziło to ostatecznie do powstania Unii Europejskiej w jej obecnym kształcie.

Ale teraz UE jest przedłużeniem platform politycznych, które ludzie tacy jak człowiek z Davos przedstawiają co roku na Światowym Forum Ekonomicznym. Czy Europa to już historia wzrostu? Mało kto by tak powiedział, mimo że DAX i CAC są włączone.

Unia Europejska znajduje się w ciągłym kryzysie i chaosie od czasu kryzysu PIIGS w 2009 r. (Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja i Hiszpania), który koncentrował się na możliwości opuszczenia UE przez Grecję; Wtedy Wielka Brytania rzeczywiście przechodzi przez to i wychodzi w „Brexicie”; Potem pojawiły się ograniczenia i wymagania Covid w stylu chińskim; A teraz wojna na Ukrainie.

To prawda, że ​​postrzeganie jest często większe niż rzeczywistość, ale i tutaj rzeczywistość wskazuje na masowy zwrot przeciwko status quo.

A Powstanie partii eurosceptycznych A prawicowe partie nacjonalistyczne we Francji, na Węgrzech i we Włoszech bardzo utrudniają spójność polityki kierowanej przez Brukselę. Alternativa fur Deutschland (AFD) ma obecnie prawie 30% w sondażach po latach bycia postrzeganą jako prawicowi fanatycy z powodu swojego neonazistowskiego skrzydła.

Podczas gdy wojna na Ukrainie trwa, inne kraje poza Europą wzywają do jej zakończenia. To wywrze presję na Brukselę, nawet jeśli jej polityka jest po stronie Waszyngtonu.

Niektóre z ostatnich nagłówków tutaj należy postrzegać jako ukłon w stronę „zmęczenia wojną”.

Pisał o tym New York Times NYT Siły bojowe Azowa dla Ukrainy będące jednostką nazistowską, Noszą nazistowskie insygnia na swoich mundurach. Washington Post opublikował artykuł spekulujący, że A.J Ukraińska grupa wysadziła Nord Stream w Niemczech gazociąg (należący do niemieckich firm Wintershall i Uniper wraz z rosyjskim Gazpromem). i dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Williama Burnsa w styczniu Podobno pytał o zaginione pieniądze na pomoc USA na Ukrainie. Lada dzień więcej głosów z Europy dołączy do głosów z Chin, Brazylii i Indonezji, aby skłonić dyplomatów Rosji i Ukrainy do zaprzestania wojny.

Zakończenie wojny na Ukrainie byłoby z pewnością wielką rzeczą dla Europy. Nie jest jasne, czy rynki faktycznie to wyceniają, biorąc pod uwagę, jak daleko wyprzedza DAX w stosunku do Dow. Nawet FTSE Europe był wyższy w czwartek rano pomimo złych wiadomości o PKB.

„Dotacje, racjonowanie żywności i inne metody represji gospodarczych pozwoliły Europie przetrwać kryzys energetyczny i inflację” — mówi Marko o unijnej gospodarce i giełdzie. „To nie jest trwałe”.

Chodź za mną Świergot Lub Linkedin.

READ  GM przewozi dziesiątki SUV-ów przez granicę na Ukrainę