Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjski żołnierz prosi ukraińską wdowę o wybaczenie mu podczas pierwszego procesu o zbrodnie wojenne | Ukraina

21-letni rosyjski żołnierz poprosił wdowę Ukrainkę o wybaczenie mu morderstwa jej męża, gdy kijowski sąd spotkał się w czwartek na drugiej rozprawie w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne związane z rosyjską inwazją 24 lutego.

Vadim Shishimarin, dowódca czołgu Jest winny w środę Za zabójstwo Ołeksandra Szlypowa, nieuzbrojonego 62-letniego cywila, w północno-wschodniej ukraińskiej wsi Czubachówka, 28 lutego.

„Przyznaję się do winy… Proszę o wybaczenie” – powiedział w czwartek wdowie po nim, Katerinie Szalipowej.

Ubrany w dres, z ogoloną głową, Shishimarin wyciął dla oskarżonego żałosną scenę w szklanej budce. Mówił cicho, ale brzmiał na przestraszonego.

Katerina Shalipova, przełożona, wchodzi w interakcję podczas procesu Shishimarin. Zdjęcie: Reuters

Kreml powiedział, że nie ma informacji o procesie i braku misji dyplomatycznej”. Ukraina Ogranicza jego zdolność do świadczenia pomocy prawnej.

Wdowa powiedziała sądowi, że słyszała strzały z oddali z ich podwórka i zadzwoniła do męża w dniu jego śmierci.

Pobiegłam do męża, on już nie żyje. Cios w głowę. – Krzyczałam, dużo płakałam – powiedziała Szalipowa drżącym z emocji głosem.

Shalipova powiedziała sądowi, że nie sprzeciwi się, jeśli Shishimarin zostanie zwolniony do Rosji w ramach wymiany więźniów, aby wydostać „naszych chłopców” z portowego miasta Mariupol, odnosząc się do setek ukraińskich żołnierzy, którzy poddali się Rosji.

Proces toczy się, ponieważ los żołnierzy kontroluje większość Ukrainy, którą Rosja ma nadzieję przekazać w ramach wymiany. Niektórzy Rosjanie domagają się osądzenia ich za przestępstwa.

Szalipowa powiedziała, że ​​jej mąż był nieuzbrojony i nosił cywilne ubranie. Dodała, że ​​mają 27-letniego syna i dwoje wnucząt.

Ukraina oskarżyła Rosję o popełnienie okrucieństw i brutalności wobec ludności cywilnej podczas inwazji i stwierdziła, że ​​zidentyfikowała ponad 10 000 możliwych zbrodni wojennych. Rosja zaprzeczyła, jakoby celowała w ludność cywilną lub była zamieszana w zbrodnie wojenne.

Shishimarin jest oskarżony o oddanie kilku strzałów z karabinu szturmowego w głowę cywila z samochodu po tym, jak go rozkazał.

Zapytany, czy został zmuszony do wykonania rozkazu, który stanowił zbrodnię wojenną, Shishimarin odpowiedział: „Nie”.

„Wystrzeliłem krótką serię, trzy lub cztery kule”, powiedział w sądzie.

„Jestem z obwodu irkuckiego [a region in Siberia]. Dwóch braci i dwie siostry powiedziały mi, że jestem najstarszy.

Shishimarin może spotkać się z życiem w więzieniu, jeśli zostanie skazany.

READ  UE uruchamia 300 mld euro funduszu, aby rzucić wyzwanie wpływom Chin | infrastruktura