Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjski hokeista aresztowany za szpiegostwo w Polsce

Rosyjski hokeista aresztowany za szpiegostwo w Polsce

Rosyjski hokeista został aresztowany w Polsce pod zarzutem przynależności do moskiewskiej siatki szpiegowskiej, która próbowała sabotować dostawy broni na Ukrainę.

Według polskich służb bezpieczeństwa mężczyzna, który gra w najwyższej polskiej lidze, został aresztowany 11 czerwca, ale postawiono mu zarzuty dopiero w piątek.

Nie został oficjalnie nazwany, ale kilka polskich mediów zidentyfikowało go jako Maksima S. Jeśli zostanie skazany, grozi mu do 10 lat więzienia.

„Jeden rosyjski szpieg zostaje złapany jeden po drugim!” — powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Kolejny sukces śledczych Prokuratury Krajowej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW)” – powiedział.

Polska od dawna jest celem moskiewskich szpiegów ze względu na bliskość Rosji i rosnącą obecność wojskową NATO, ale od początku wojny na Ukrainie stało się to jeszcze bardziej.

Kraj ten stał się logistycznym centrum wsparcia wojskowego dla Ukrainy, jednocześnie zwiększając liczbę stacjonujących tam wojsk NATO.

Według polskich służb, hokeista należał do siatki szpiegowskiej, która przygotowywała „akty sabotażu na zlecenie rosyjskiego wywiadu”.

W ostatnich miesiącach aresztowano kolejnych 13 osób podejrzanych o przynależność do tej samej siatki.

„[He] Polega na prowadzeniu rozpoznania infrastruktury krytycznej na potrzeby wywiadu obcego.

Służby bezpieczeństwa podały, że pierścień był „wykorzystywany przez Rosjan do prowadzenia operacji wywiadowczych, w tym inwigilacji kolei, oraz do szerzenia propagandy przeciwko polityce NATO, Polski i polskiego rządu”.

„Podejrzani będą też przygotowywać akty sabotażu mające na celu zakłócenie dostaw sprzętu, broni i pomocy do tego rozdartego wojną kraju. [Ukraine]”, dodał.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, cytowana przez rosyjską państwową agencję prasową Interfax, powiedziała w odpowiedzi na aresztowanie gracza: „Żądamy od strony rosyjskiej natychmiastowego przedstawienia szczegółowych wyjaśnień”.