Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjski gaz płynie do Niemiec przez restart Jamał, obniżając ceny

Dane niemieckiego operatora gazociągów pokazały, że w czwartek po południu ponownie rozpoczęły się przepływy gazu z Rosji do Niemiec przez gazociąg jamalski, obniżając europejskie ceny gazu.

Rosyjski gaz od soboty nie płynął do Niemiec gazociągiem. Zamiast tego dostawy z Niemiec zostały wysłane do Polski w odwróceniu, które spowodowało wzrost referencyjnych europejskich kontraktów terminowych na gaz aż o 23% w tym tygodniu w stosunku do ceny zamknięcia w zeszły piątek. .

Zmiana ta wynika z rosnących cen gazu w Europie i oskarżeń niektórych polityków w regionie, że Kreml nie zwiększa dostaw i nie uspokaja cen spotowych, aby wywrzeć nacisk na Niemcy i Unię Europejską, by zgodziły się na gazociąg Nord Stream 2, który to będzie. Sprowadzanie gazu z Rosji bezpośrednio do Niemiec.

Moskwa temu zaprzeczyła i stwierdziła, że ​​wypełnia swoje zobowiązania umowne, co potwierdziły europejskie firmy, z którymi skontaktował się Reuters.

Przepływy Jamał na zachód zostały wznowione w południe czasu lokalnego z 1 929 395 kWh opuszczających niemiecki punkt wejścia do gazociągu Malno, a w ciągu najbliższej godziny wzrośnie do 6 398 586, jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej niemieckiego operatora Gascad.

Brytyjskie i holenderskie ceny gazu z dostawą następnego dnia spadły o około 5-6% do 1415 GMT, podczas gdy europejski kontrakt benchmarkowy na najbliższy miesiąc zapadalności spadł o 5% i wyniósł 72,90 €/MWh po notowaniach wyższych przez większą część poranka.

Cena kontraktu była nadal o około 13% wyższa niż w zeszłym tygodniu, a handlowcy powiedzieli, że nie spodziewają się znaczącego spadku cen, dopóki nie zostaną zagwarantowane dalsze wysokie przepływy z Rosji.

Rosja powiedziała, że ​​koncentruje się na uzupełnianiu krajowych zapasów przed wypuszczeniem gazu do Europy. Oczekuje, że jego odnowienie zostanie zakończone do 8 listopada.

Gazprom nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Poziomem przepływów jamalskich pomiędzy Polską a Niemcami zarządzają i kierują Gaz-System w Polsce oraz Gascade w Niemczech, na podstawie życzeń klientów.

READ  Hermès zdecydowanie przewyższył prognozy analityków, osiągając sprzedaż na poziomie 2,5 miliarda USD w pierwszym kwartale, co oznacza wzrost o 44%

Analityk rynku gazowego GasValueChain, Wolfgang Peters, powiedział, że przepływy zwrotne w tym tygodniu wskazują na popyt z Polski ze względu na ogólnie wyższe ceny i dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG), dodając, że klienci przemysłowi w Polsce mogą rezerwować dostawy niezależnie od polskiego monopolisty gazowego PGniG (PGN). .WA).

Dane z czwartku pokazały, że liczba refiltracji – czyli żądań transportu gazu do Niemiec – wzrosła z zera do 6 948 767 kWh od wczesnego piątku rano, ale przepływy fizyczne początkowo pozostały na poziomie zerowym.

(Raportowanie Susanny Tweedall, dodatkowe reportaże Vera Eckert we Frankfurcie, Nory Polley w Oslo i Vladimira Soldatkina w Moskwie; Redakcja: Susan Fenton, Kirsten Donovan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.