Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjska ekipa filmowa wraca na Ziemię po nakręceniu pierwszego filmu w kosmosie |  przestrzeń

Rosyjska ekipa filmowa wraca na Ziemię po nakręceniu pierwszego filmu w kosmosie | przestrzeń

Rosyjski aktor i reżyser filmowy wracają na Ziemię po wydaniu pieniędzy 12 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Kręcenie scen do pierwszego filmu na orbicie.

Julia Peresild i Klim Shipenko wylądowali zgodnie z planem na stepach Kazachstanu wcześnie w niedzielę, jak wynika z materiału transmitowanego na żywo przez Rosyjską Agencję Kosmiczną.

Kosmonauta Oleg Novitsky, który od sześciu miesięcy przebywa na stacji kosmicznej, przywiózł ich z powrotem na Ziemię Verma.

Julia Peresild zostaje wyjęta z kapsuły Sojuz po powrocie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę. Zdjęcie: Roskosmos/Reuters

„Załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-18 stoi prosto i bezpiecznie. Załoga jest zadowolona!”, napisała rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos na Twitterze.

Twórcy filmu wystartowali z wydzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na początku tego miesiąca i udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną z doświadczonym astronautą Antonem Szkaplerowem, aby nakręcić sceny w wyzwaniu.

Jeśli projekt będzie kontynuowany na dobrej drodze, rosyjska załoga pokona hollywoodzki projekt ogłoszony w zeszłym roku przez gwiazdę Mission: Impossible, Toma Cruise’a, wraz z NASA i SpaceX Elon Musk.

Fabuła filmu, z której większość została utrzymywana w tajemnicy wraz z jego budżetem, obraca się wokół chirurga, który zostaje wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby uratować astronautę.

Mówi się, że 49-letni Szkaplerow wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami, którzy byli już na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odegrali w filmie główne role.

Misja nie obyła się bez małych przeszkód.

Julia Peresild (z lewej), reżyser Klim Shipenko (w środku) i astronauta Anton Shkaplerov przemawiają na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Julia Peresild (z lewej), reżyser Klim Shipenko (w środku) i astronauta Anton Shkaplerov przemawiają na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcie: AP

Kiedy ekipa filmowa zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na początku tego miesiąca, Szkaplerow musiał przejść na sterowanie ręczne.

Kiedy rosyjscy kontrolerzy lotów przeprowadzili w piątek test sondy Sojuz MS-18, rakieta statku nieoczekiwanie wystrzeliła i zdestabilizowała Międzynarodową Stację Kosmiczną na 30 minut, powiedział rzecznik NASA rosyjskiej agencji prasowej TASS.

READ  Użycie oprogramowania szpiegującego Pegasus na hiszpańskich politykach powoduje „kryzys demokracji” | Hiszpania

Konstantin Ernst, prezes przyjaznego Kremlowi pierwszego kanału telewizyjnego i współproducent The Challenge, powiedział, że ich lądowanie, udokumentowane przez ekipę filmu, również pojawi się w filmie.

Misja doda do długiej listy nowości dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

Sowieci wystrzelili pierwszego satelitę, Sputnika, i wysłali na orbitę pierwsze zwierzę, psa o imieniu Łajka, pierwszego mężczyznę Jurija Gagarina i pierwszą kobietę Walentynę Tereszkową.

Ale w porównaniu z epoką sowiecką, współczesna Rosja walczyła o innowacje i swój przemysł kosmiczny, aby zapewnić państwowe finansowanie, a Kreml priorytetowo traktował wydatki wojskowe.

Kapsuła kosmiczna Sojuz MS-18 ląduje w chmurze pyłu w Kazachstanie.
Kapsuła kosmiczna Sojuz MS-18 ląduje w chmurze pyłu w Kazachstanie. Zdjęcie: Roskosmos/Reuters

Jej agencja kosmiczna nadal opiera się na technologii zaprojektowanej przez Sowietów i boryka się z wieloma niepowodzeniami, w tym skandalami korupcyjnymi i nieudanymi startami.

Rosja została również w tyle w globalnym wyścigu kosmicznym, borykając się z silną konkurencją ze strony Stanów Zjednoczonych i Chin, ponieważ Pekin wykazuje rosnące ambicje w branży.

Rosyjski Roskosmos również odniósł cios po tym, jak w zeszłym roku SpaceX z powodzeniem dostarczył astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, kończąc monopol Moskwy na loty na stację orbitalną.

Starając się poprawić swój wizerunek i zdywersyfikować swoje dochody, rosyjski program kosmiczny ujawnił w tym roku, że ożywi swój plan turystyczny, aby zabrać płatnych poszukiwaczy przygód na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Po dziesięcioletniej przerwie Rosja wyśle ​​w grudniu japońskich turystów – w tym miliardera Yusaku Maezawę – na Międzynarodową Stację Kosmiczną, kończąc rok, który był kamieniem milowym w amatorskich podróżach kosmicznych.