Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjscy kosmonauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w barwach ukraińskiej flagi |  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Rosyjscy kosmonauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w barwach ukraińskiej flagi | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Przybyło trzech rosyjskich kosmonautów Międzynarodowa Stacja Kosmiczna Nosi żółte kombinezony lotnicze z niebieskimi akcentami, kolory pasujące do ukraińskiej flagi.

Mężczyźni byli pierwszymi przybyszami na stacji kosmicznej od początku wojny rosyjskiej w Ukraina W zeszłym miesiącu.

Kosmonauci Oleg Artemyev, Denis Matveyev i Sergey Korsakov z rosyjskiej firmy kosmicznej Roscosmos z powodzeniem wystartowali z wyczarterowanego przez Rosję obiektu startowego Bajkonur w Kazachstanie na swoim statku kosmicznym Sojuz MS-21 w piątek o 20.55 czasu lokalnego. Nieco trzy godziny później zacumowali na stacji, dołączając do bazy dwóch Rosjan, czterech Amerykanów i Niemca.

Klip wideo pokazał Artemiewa, gdy statek kosmiczny przygotowywał się do dokowania na stacji kosmicznej, ubrany w niebieski kombinezon lotniczy. Nie było jasne, jaką wiadomość, jeśli w ogóle, miał wysłać noszony przez nich żółty mundur.

Kiedy kosmonauci zdołali porozmawiać z rodziną na Ziemi, Artemyev został zapytany o skafandry. Powiedział, że każda załoga wybrała swoją.

„To była nasza kolej, aby wybrać kolor. Ale w rzeczywistości zgromadziliśmy dużo żółtej materii, więc musieliśmy jej użyć”. „Dlatego musieliśmy ubierać się na żółto”.

Od wybuchu wojny wiele osób używało flagi ukraińskiej i jej kolorów w solidarności z państwem.

Wojna spowodowała anulowanie startu statków kosmicznych i zerwanie kontraktów. Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin ostrzegł, że Stany Zjednoczone będą musiały użyć „mioteł” do lotu w kosmos po tym, jak Rosja oświadczyła, że ​​przestanie dostarczać silniki rakietowe amerykańskim firmom. Jednak wielu obawia się, że Rogozin zagraża dziesięcioleciom pokojowego partnerstwa poza planetą, zwłaszcza na stacji kosmicznej.

Administrator NASA Bill Nelson zbagatelizował komentarze Rogozina, mówiąc: „To tylko Dmitrij Rogozin. Od czasu do czasu zaciąga się. Ale w końcu pracował z nami”.

„Pozostali ludzie, którzy pracują w rosyjskim cywilnym programie kosmicznym, to profesjonaliści. Niczego im nie brakuje u nas, z amerykańskimi astronautami i amerykańską obserwacją misji. Mimo wszystko w kosmosie możemy współpracować z naszymi rosyjskimi przyjaciółmi , nasi koledzy”.

READ  Kształty galaktyk mogą pomóc w identyfikacji zmarszczek w przestrzeni spowodowanych Wielkim Wybuchem

Astronauta NASA Mark Vande Hay, który we wtorek pobił rekord lotów kosmicznych w USA wynoszący 340 dni, ma opuścić stację kosmiczną z dwoma Rosjanami na pokładzie kapsuły Sojuz, aby wylądować w Kazachstanie 30 marca.

W kwietniu trzy kolejne z amerykańskiej agencji kosmicznej i jeden włoski astronauta mają wystrzelić na stację kosmiczną.