Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosjanka stojąca za protestem wojennym ucieka z aresztu domowego | Rosja

Rosja umieściła Marina Ovsyannikova, byłą redaktorkę telewizji państwowej, która Zatrzymano transmisję wiadomości Za protestowanie przeciwko wojnie na Ukrainie znalazła się na liście poszukiwanych po tym, jak podobno uciekła z aresztu domowego.

Ovsyanikova, urodzona na Ukrainie, ma 44 lata W marcu zyskał międzynarodową uwagę Po tym, jak zaatakowała studio Channel One, swojego ówczesnego pracodawcę, aby wypowiedzieć wojnę na Ukrainie podczas transmisji na żywo, niosąc plakat z napisem „Nie dla wojny”. W tym czasie została ukarana grzywną w wysokości 30 000 rubli (460 funtów) za ignorowanie przepisów dotyczących protestów.

Owsiannikowa nadal protestowała przeciwko wojnie, aw sierpniu została oskarżona o rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich wojskowych za wzniesienie plakatu z napisem „Putin jest zabójcą, a jego żołnierze to faszyści” podczas solowego protestu na nabrzeżu rzeki Moskwy naprzeciwko Kremla. Następnie została umieszczona w areszcie domowym w oczekiwaniu na proces i groziła jej do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazana.

Protestujący antywojenni bojkotują rosyjskie audycje informacyjne – WIDEO

W sobotę były mąż Owsiannikowej powiedział, że uciekła z aresztu domowego wraz ze swoją młodą córką.

„Wczoraj moja była żona opuściła miejsce przydzielone jej przez sąd, a ja zniknęłam z moją 11-letnią córką w nieznanym kierunku” – powiedział Igor Ovsyankov, który pracuje dla państwowej agencji RT.

Miejsce pobytu Ovsyannikova jest nieznane i nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. W poniedziałek został dodany do internetowej listy uciekinierów MSW wraz ze zdjęciem.

Od początku wojny na Ukrainie Rosja uruchomiła bezprecedensowy represja przeciwko protestującym, niezależnym mediom i zagranicznym portalom społecznościowym. Na początku marca prezydent Władimir Putin podpisał surową ustawę nakładającą karę pozbawienia wolności do 15 lat za umyślne rozpowszechnianie „fałszywych” wiadomości o wojsku, w efekcie kryminalizując wszelką publiczną krytykę wojny.

Setki wybitnych niezależnych rosyjskich dziennikarzy i aktywistów uciekło z kraju w obawie przed falą rządowych represji. Ale wojna w Ukraina Doprowadziło to również do stałego napływu rezygnacji ze ściśle kontrolowanych przez państwo rosyjskich kanałów telewizyjnych.

W zeszłym miesiącu Zhanna Agalakova, była prezenterka wiadomości Channel One, która była korespondentką stacji w momencie jej rezygnacji w marcu, ogłosiła, że plecy Mój państwowy medal, który otrzymała od Putina za pracę w kanale.

„Panie prezydencie, pańskie przywództwo prowadzi kraj w otchłań” – powiedziała Agalakova w odręcznej notatce zamieszczonej na jej stronie na Facebooku. „Uważam, że twoje nagrody są nie do przyjęcia”.

READ  Setki ewakuowano, gdy w centrum handlowym w Pakistanie wybuchł ogromny pożar | wiadomości ze świata