Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosjanka stojąca za protestem wojennym ucieka z aresztu domowego |  Rosja

Rosjanka stojąca za protestem wojennym ucieka z aresztu domowego | Rosja

Rosja umieściła Marina Ovsyannikova, byłą redaktorkę telewizji państwowej, która Zatrzymano transmisję wiadomości Za protestowanie przeciwko wojnie na Ukrainie znalazła się na liście poszukiwanych po tym, jak podobno uciekła z aresztu domowego.

Ovsyanikova, urodzona na Ukrainie, ma 44 lata W marcu zyskał międzynarodową uwagę Po tym, jak zaatakowała studio Channel One, swojego ówczesnego pracodawcę, aby wypowiedzieć wojnę na Ukrainie podczas transmisji na żywo, niosąc plakat z napisem „Nie dla wojny”. W tym czasie została ukarana grzywną w wysokości 30 000 rubli (460 funtów) za ignorowanie przepisów dotyczących protestów.

Owsiannikowa nadal protestowała przeciwko wojnie, aw sierpniu została oskarżona o rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich wojskowych za wzniesienie plakatu z napisem „Putin jest zabójcą, a jego żołnierze to faszyści” podczas solowego protestu na nabrzeżu rzeki Moskwy naprzeciwko Kremla. Następnie została umieszczona w areszcie domowym w oczekiwaniu na proces i groziła jej do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazana.

Protestujący antywojenni bojkotują rosyjskie audycje informacyjne – WIDEO

W sobotę były mąż Owsiannikowej powiedział, że uciekła z aresztu domowego wraz ze swoją młodą córką.

„Wczoraj moja była żona opuściła miejsce przydzielone jej przez sąd, a ja zniknęłam z moją 11-letnią córką w nieznanym kierunku” – powiedział Igor Ovsyankov, który pracuje dla państwowej agencji RT.

Miejsce pobytu Ovsyannikova jest nieznane i nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. W poniedziałek został dodany do internetowej listy uciekinierów MSW wraz ze zdjęciem.

Od początku wojny na Ukrainie Rosja uruchomiła bezprecedensowy represja przeciwko protestującym, niezależnym mediom i zagranicznym portalom społecznościowym. Na początku marca prezydent Władimir Putin podpisał surową ustawę nakładającą karę pozbawienia wolności do 15 lat za umyślne rozpowszechnianie „fałszywych” wiadomości o wojsku, w efekcie kryminalizując wszelką publiczną krytykę wojny.

Setki wybitnych niezależnych rosyjskich dziennikarzy i aktywistów uciekło z kraju w obawie przed falą rządowych represji. Ale wojna w Ukraina Doprowadziło to również do stałego napływu rezygnacji ze ściśle kontrolowanych przez państwo rosyjskich kanałów telewizyjnych.

W zeszłym miesiącu Zhanna Agalakova, była prezenterka wiadomości Channel One, która była korespondentką stacji w momencie jej rezygnacji w marcu, ogłosiła, że plecy Mój państwowy medal, który otrzymała od Putina za pracę w kanale.

„Panie prezydencie, pańskie przywództwo prowadzi kraj w otchłań” – powiedziała Agalakova w odręcznej notatce zamieszczonej na jej stronie na Facebooku. „Uważam, że twoje nagrody są nie do przyjęcia”.

READ  Władzę Putina „może osłabić poważny błąd” na Ukrainie, gdzie 250 000 ludzi ucieka przed poborem.