Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z Igrzysk Europejskich w Polsce wbrew zaleceniom MKOl

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z Igrzysk Europejskich w Polsce wbrew zaleceniom MKOl

Polska potwierdziła, że ​​rosyjscy i białoruscy sportowcy zostaną wykluczeni z tegorocznych Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Krakowie i okolicach w czerwcu i lipcu.

Ta decyzja sprawiła, że ​​Polska jako pierwszy kraj ogłosiła, że ​​nie zastosuje się wczoraj do zalecenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), aby Rosjanie i Białorusini mogli wrócić do międzynarodowych zawodów pod neutralną flagą.

Polski rząd potępił stanowisko MKOl, sugerując dziś, że będzie dyskutował o możliwości bojkotu przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, jeśli rosyjscy sportowcy zostaną dopuszczeni do rywalizacji.

„Igrzyska europejskie [will be] „Bez sportowców z Rosji i Białorusi” – ogłosił dziś komitet organizacyjny. „Nie dopuścimy do tego, niezależnie od podejmowanych obecnie wysiłków dyplomatycznych” – dodał jej prezes Marcin Nowak.

Komitet zauważył, że jego decyzja była „zgodna z wytycznymi”. [Polish] Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski (PKOl)” oraz PKOl i Europejski Komitet Olimpijski (EKO) już „pod koniec ubiegłego roku zdecydowały o wykluczeniu sportowców z Rosji i Białorusi”.

„Komitet organizacyjny popiera stanowisko władz ukraińskich przeciwko dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do udziału w Igrzyskach, przynajmniej do czasu zakończenia krwawej wojny wywołanej przez Rosję” – napisano w oświadczeniu.

Wczoraj sam PKOl wydał oświadczenie, w którym wyraził „zaskoczenie i oburzenie” rekomendacją MKOl, aby zezwolić rosyjskim i białoruskim sportowcom na powrót do międzynarodowych zawodów.

READ  Polski prezydent pochwalił elegancką organizację COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

„Biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja na froncie wojennym na Ukrainie nie uległa zmianie, a rosyjskie bomby nadal spadają na ukraińskie miasta, w tym na obiekty sportowe, propozycja MKOl jest dla nas przerażająca” – oświadczył PKOl.

Rekomendację MKOl potępił premier Polski Mateusz Morawiecki, który nazwał ją „skandalem i zdradą prawdziwego sportu”. Obiecał, że Polska „zrobi wszystko, co w naszej mocy, aby uwolnić grę spod rosyjskich wpływów”.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział dziś Polskiemu Radiu, że Polska „będzie próbowała zmienić kanały dyplomatyczne”. [IOC’s] Wniosek”.

Pytany, czy Polska zbojkotuje igrzyska, dopuszczając do rywalizacji rosyjskich sportowców, prezydent powiedział: „Taka decyzja powinna zapaść w szerokiej koalicji państw, a skoro taki szeroki front można podjąć, to można mówić zdecydowanie. Wnioski i twarde rekomendacje”.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku, Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Kijowa, udzielając wsparcia humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego, w tym wzywając do zaostrzenia międzynarodowych sankcji wobec Moskwy.

Źródło głównego obrazu: Jalasem1/Wikimedia Commons (poniżej CC BY-SA 4.0)