Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja: Zełenski uderza w szwajcarskie banki, Nestle za „business as usual” z Rosją

Rosja: Zełenski uderza w szwajcarskie banki, Nestle za „business as usual” z Rosją

BERN: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował w sobotę firmy, w tym Nestle, za kontynuowanie współpracy z Rosją „nawet jeśli nasze dzieci umierają”, w przemówieniu na żywo na wiecu w Szwajcarii.
Zełenski wezwał szwajcarskie firmy do zaprzestania działalności w Rosji i poprosił banki w tym kraju o zamrożenie funduszy należących do kremlowskiej elity.
Przemawiając na wiecu przed szwajcarskim parlamentem w Bernie, Zełenski potępił firmy, które mimo oblężenia Mariupola prowadziły normalną działalność.
Tysiące demonstrantów zgromadziło się na placu przed Pałacem Federalnym i wysłuchało dziewięciominutowego przemówienia Zełenskiego przetłumaczonego na język niemiecki, choć problemy techniczne spowodowały przerwanie nagrania wideo z Kijowa.
Zełenski skrytykował szwajcarskie firmy za kontynuowanie działalności w Rosji, z korzyścią dla giganta spożywczego Nestle.
Powiedział, że motto firmy to „Dobre jedzenie, dobre życie”.
„Biznes działa w Rosji, mimo że nasze dzieci umierają, a nasze miasta są niszczone”, a ludzie w Mariupolu są „bez jedzenia, bez wody, bez prądu, pod bombardowaniem”.
Zełenski powiedział, że „bolesne” było to, że osoby stojące za konfliktem posiadały pieniądze w Szwajcarii.
„Pieniądze ludzi, którzy rozpętali tę wojnę, są w waszych bankach. Pomóżcie z tym walczyć. Dopóki ich pieniądze nie zostaną zamrożone”, powiedział, zachęcając ich do przyłączenia się do „walki ze złem”.
Zełenski wezwał ich do pozbawienia ich własności i przywilejów, przy wiwatach tłumu.
W ostatnich latach wzrosła liczba zamożnych Rosjan mieszkających w Szwajcarii.
Prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis dołączył do Ukraińców i innych dyplomatów na podium nad transparentem „Solidarność z Ukrainą. Zatrzymaj wojnę”.
„Jestem pod wielkim wrażeniem, drogi Wołodymyrze, Twojej gotowości do stawiania oporu, gotowości do pójścia naprzód, Twojej gotowości i gotowości Twojego ludu do przezwyciężenia tego strasznego kryzysu” – powiedział do Zełenskiego.
Cassis powiedział, że ma nadzieję, że obrońca zostanie wkrótce uciszony i powiedział, że Szwajcaria jest gotowa do mediacji lub organizacji negocjacji.
Prezydent Szwajcarii zapowiedział, że w poniedziałek odwiedzi granicę Polski z Ukrainą.
Wcześniej, w artykule prasowym, Cassis powiedział, że rosyjska wojna na Ukrainie była napędzana przez „destrukcyjne szaleństwo” i powiedział, że Szwajcaria jest gotowa zapłacić cenę za obronę wolności i demokracji, proporcjonalną do unijnych sankcji nałożonych na Rosję.
Ambasador Ukrainy w Genewie Jewnia Filipenko powiedziała tłumowi w Bernie: „To, co dzieje się na Ukrainie, to atak nie tylko na Ukrainę, ale na naród ukraiński, atak na nas wszystkich.
„Musimy współpracować, aby zapewnić, że te okrucieństwa ustaną i nigdy się więcej nie powtórzą.
„Dziękuję Szwajcarii za pomoc Ukrainie i Ukraińcom. Razem wygramy.”