Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja żegna się z „wolną ścieżką do wolności” Michaiła Gorbaczowa Michaił Gorbaczow

Rosja żegna się z „wolną ścieżką do wolności” Michaiła Gorbaczowa Michaił Gorbaczow

TFilar Hall w Domu Gildii to duża stara sala balowa, w której paradują sowieccy przywódcy, gdy umierają. Przez prawie sto lat ciało Włodzimierza Lenina było utrzymywane w dobrym stanie przez trzy dni przed jego pogrzebem. Poszli za nim Stalin i Breżniew. W tej chwili Michał Gorbaczow Tutaj, blady w oświetlonej trumnie: ostatni sowiecki przywódca jest wreszcie pochowany.

Nie ma tu Władimira Putina, pogarda, o której mówił Kreml W wyniku jego napiętego harmonogramu. Mimo to tysiące Rosjan przybyło, by oddać hołd, ustawiając się w kolejce przed śródmiejskimi teatrami i modnymi kawiarniami, a wszyscy wspominają, że Michaił Gorbaczow nadal jest dla niektórych bohaterem.

„Zrobił wiele, ale teraz ludzie w naszym kraju go nienawidzą” – powiedział Władimir Gubariew, emerytowany dziennikarz, który w sobotę rano stanął w kolejce, trzymając kilka goździków. obserwator. „Ludzie chcą być szczęśliwi szybko. Od razu. Droga Gorbaczowa była powolną drogą do wolności, do prawdziwej wolności. A on nie miał wystarczająco dużo czasu.”

Dla wielu wejście na salę było aktem uznania i buntu, aby uczcić pamięć przywódcy, który przyniósł nowe wolności i przyspieszył upadek swojego kraju. „Był wielkim człowiekiem”, powiedział Gubarev, „więc zaraz po jego śmierci ludzie mówią o nim miłe słowa”. „Ale dopiero po jego odejściu. Bo kiedy żył, był niebezpieczny. Był wrogiem”.

Gorbaczow, twardogłowy komunista, który widział wady systemu sowieckiego, stracił kontrolę nad swoimi reformami i obserwował, jak Związek Radziecki próbuje uratować upadek. Kolejne 30 lat rozpoczęło walkę o jego dziedzictwo, co sprawiło, że jego relacje z Putinem były chłodne, który wyznaczył kurs na odwrócenie wielu reform zainicjowanych przez Gorbaczowa pod koniec lat osiemdziesiątych. Był znaną postacią podziału wśród Rosjan: Pizza Hut nakręciła nawet reklamę W 1997 roku rodzina kłóci się o jego spadek.

READ  COVID-19: Boris Johnson wydaje ostrzeżenie o przypadkach koronawirusa w Europie i wzywa Brytyjczyków do wielkiego ciosu | Wiadomości z Wielkiej Brytanii
Nabożeństwo żałobne Gorbaczowa w Sali Filarowej. Zdjęcie: Evgenia Novozhenina/AFP/Getty Images

„Lubił mówić, że historia była kapryśną kobietą, która nigdy nie wiedziała, w jakim kierunku pójdzie” – powiedział Pavel Palachenko, były tłumacz, który przez dziesięciolecia współpracował z Gorbaczowem, a obecnie jest szefem jego biura prasowego.

„Rozumiał, że było sporo osób, które go obwiniały Rosja rozwiązać Związek Radziecki; „Nie uważał, że krytyka była niesprawiedliwa” – powiedział Palachenko. To gra w obwinianie, ignoranckie oskarżenia i oszczerstwa, które odrzucił. Popełniłem błąd.”

I podczas gdy Putin był nieobecny na pogrzebie, państwo rosyjskie nie. Umundurowany strażnik wojskowy stał obok portretu Gorbaczowa, gdy żałobnicy wchodzili do Rady Związków Zawodowych, a Gwardia Narodowa patrolowała sale XVIII-wiecznego pałacu.

Cisza zapadła, gdy ludzie weszli do drewnianej i marmurowej Sali Filarowej, gdzie grała lekka muzyka operowa, a światła były przyćmione, z wyjątkiem trumny Gorbaczowa. Obok tłoczyli się żałobnicy, niektórzy zostawiali kwiaty lub kłaniali się z szacunkiem, inni zatrzymywali się, by zrobić zdjęcie. W pobliżu siedzieli członkowie rodziny i niektórzy dygnitarze, w tym laureat Nagrody Nobla, dziennikarz Dmitrij Muratow. Żałobnicy zostali wepchnięci przed grupę żołnierzy w mundurach paradnych, z bagnetami wbitymi w broń iz powrotem w świat. Cały proces trwał około dwóch minut.

Było ukryte napięcie: było to prawdopodobnie największe zgromadzenie liberalnych Rosjan w stolicy od czasu protestów antywojennych, które wybuchły po inwazji pod koniec lutego. Wielu wzięło udział w proteście, choć opozycja społeczna prawie zniknęła z kraju.

„Minęło sześć miesięcy, odkąd tak wielu przyzwoitych ludzi zebrało się w jednym miejscu” – powiedział Alexey, fotograf-amator, który wziął udział w ceremonii. Poprosił, aby jego nazwisko nie było używane ze względów bezpieczeństwa.

Ci bliscy Gorbaczowa powiedzieli, że doświadcza on osobistego cierpienia z powodu wydarzeń, które miały miejsce w Ukraina W ostatnich miesiącach życia, z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, powstrzymał się jednak od przyjęcia bardziej publicznej roli.

READ  Zełenski mówi, że był zszokowany brakiem dostaw broni na Ukrainę przez Izrael”

Poczuł ostry ból, kiedy wspomniałem o tych rzeczach. – Z całą pewnością mogę ci powiedzieć – powiedział Palachenko. Bałaczenko dodał, że Gorbaczow osobiście zgodził się na oświadczenie swojej instytucji wzywające do „wcześniejszego zaprzestania działań wojennych i natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji pokojowych”.

Jednak samo dziedzictwo Gorbaczowa komplikuje sprawę. Były przywódca sowiecki powiedział dziennikarzowi w 2016 r., że popiera działania Putina na Krymie, a gdy jego stan zdrowia pogarszał się, jego głos był wyraźnie nieobecny, ponieważ skala i brutalność wojny na Ukrainie stały się widoczne.

Palachenko bronił swojego byłego szefa. „Myślę, że ludzie, którzy napisali na swoich stronach na Facebooku iw mediach, że Gorbaczow milczy… Myślę, że to niesprawiedliwe.

Nie rozumieli bardzo prostych rzeczy. I nie możemy powiedzieć o jego zdrowiu rzeczy, które są teraz krystalicznie czyste”.

Na zewnątrz wojna najwyraźniej zawisła nad pogrzebem. Tabliczka na nowej scenie Teatru Bolszoj głosi: „Wykonamy robotę!” Nosił symbole prowojenne, w tym pomarańczową i czarną patriotyczną wstążkę Świętego Jerzego oraz Vs i Zs, które stały się symbolami podboju.

Zapytany, jak Gorbaczow powinien poradzić sobie z wojną, Siergiej Truba, emeryt z partii, powiedział: „Zrobił już główną rzecz, której wymaga się w swoim życiu”. Zapytany, co to znaczy, odpowiedział: „pierestrojka”. O wojnie powiedział: „Jego głos nie zrobiłby żadnej różnicy. Nie może tego zmienić”.

„Właściwie nienawidziłem Gorbaczowa”, powiedział Truba, dodając, że potępił Gorbaczowa i Jelcyna jako głównych winowajców przyspieszenia upadku Związku Radzieckiego. „Ale jak tylko przybył Putin, wszystko się dla mnie zmieniło… Zdałem sobie sprawę, jak wspaniałym człowiekiem był przed nami”.