Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja zakazuje kupowania zagranicznych akcji, ponieważ inwestorzy patrzą na Chiny

Rosyjski bank centralny zaproponował, by uniemożliwić krajowym inwestorom posiadającym udziały poniżej 550 tys.

Moskwa przeżywa boom w inwestycjach detalicznych od pandemii Covid-19, a Philip Gabonia, wiceszef Rosyjskiego Banku Centralnego, powiedział, że ponad 5 mln obywateli posiada udziały w zagranicznych firmach o wartości rynkowej 320 mld rubli (5,85 mld USD). ). .

Do ożywienia przyczyniła się rekordowa liczba lokalnych akcji giełdowych oraz niższe oprocentowanie depozytów. Wielu Rosjan kupiło również zagraniczne akcje, korzystając z kont zamrożonych od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym.

Druga co do wielkości giełda w Rosji, SPB Exchange, specjalizująca się w zagranicznych akcjach, podała w maju, że do 14% akcji notowanych na giełdzie w USA, które mają jej klienci, musi zostać przetransferowanych na konto niekomercyjne z powodu ograniczeń nałożonych przez firmę depozytową Euroclear z siedzibą w Brukseli. .

W zeszłym miesiącu giełda SPB poinformowała, że ​​inwestorzy mogą kupować papiery wartościowe spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu z prywatnej platformy St Petersburg Stock Exchange.

Petersburg demaskuje akcje Hongkongu

20 czerwca giełda SPB rozpoczęła obrót 12 papierami wartościowymi, które są notowane na giełdzie w Hongkongu i zapewnią dostęp do infrastruktury giełdy, która umożliwi brokerom przeprowadzanie operacji próbnych.

„Daje to brokerom możliwość skonfigurowania na giełdzie swoich systemów księgowych dla transakcji w nowej walucie – dolarze hongkońskim” – powiedziała Asia Financial Julia Kuznetsova, rzeczniczka SBB.

„Wraz z rozwojem rynku planuje się stopniowe rozszerzanie listy papierów wartościowych w Hongkongu, aby osiągnąć 200 do końca 2022 r. i 1000 gdzieś w 2023 r.” – powiedziała.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Moskwie bank centralny poinformował, że zakaz aktywów poniżej 550 tys. dolarów ma chronić drobnych inwestorów przed potencjalnymi problemami związanymi z zamrożeniem dostępu do kapitału.

Jednak niektórzy analitycy twierdzą, że wiele wskazuje na to, że istnieje chęć powstrzymania napływu walut z kraju.

READ  Prezydent RP Andrzej Duda mówi, że Rosja jest zagrożeniem dla Europy

„Po ograniczeniach nałożonych na rosyjskich inwestorów w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej handel przesunął się w kierunku giełd w Hongkongu, Pekinie i na Bliskim Wschodzie” – polski portal Nowych Mediów Ekonomicznych Wirtualny Nowy Przemysł Wskazał.

  • George Russell z Reuters

Czytaj więcej:

USA spodziewają się, że rosyjskie ceny ropy będą obowiązywać w tym roku

Rosja drugi miesiąc z rzędu największym dostawcą ropy do Chin

Indyjski sąd nakazuje zajęcie rosyjskiego statku przewożącego ładunek wojskowy

George Russell

George Russell jest niezależnym pisarzem i redaktorem mieszkającym w Hongkongu, który od 1996 roku mieszka w Azji. Jego prace zostały opublikowane w Financial Times, The Wall Street Journal, Bloomberg, New York Post, Variety, Forbes i South China Morning Post .