Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja wydaje nakaz aresztowania Ukraińca, który walczył w szeregach nazistów

Rosja wydaje nakaz aresztowania Ukraińca, który walczył w szeregach nazistów

Rosja ma Wydany Nakaz aresztowania ukraińskiego weterana II wojny światowej w Kanadzie, który walczył u boku nazistów Po tym, jak rosyjscy śledczy postawili mu zarzuty ludobójstwa.

Jaroslav Hunka został uczczony w parlamencie kanadyjskim jako weteran wojenny, „który walczył o niepodległość Ukrainy przeciwko Rosjanom” podczas wrześniowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Później wyszło na jaw, że 98-letni Honka służył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS, oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości podczas Holokaustu.

Nazwisko Honki pojawiło się w czwartek w bazie danych osób poszukiwanych rosyjskiego MSW.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które wymienia Honko jako obywatela polskiego urodzonego w części Ukrainy, czyli w Polsce wschodniej, nie ujawniło, o jakie przestępstwo jest oskarżony Honka.

Jednak Rosyjski Komitet Śledczy 20 października Ogłaszać Wszczęła śledztwo przeciwko weteranu wojennemu pod zarzutem ludobójstwa i oświadczyła, że ​​stara się dodać jego nazwisko na listę osób poszukiwanych Interpolu.

„Honka i inni członkowie bandy zabili co najmniej 500 obywateli Związku Radzieckiego od 23 do 28 lutego 1944 r.” [in modern-day western Ukraine]Komitet Śledczy stwierdził, powołując się na archiwa państwowe i wojskowe.

Wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nakazał organom ścigania poszukiwania Honki ekstradycja Ze względu na jego rzekomy „bezpośredni udział” w ludobójstwie Polaków i Żydów w obwodzie lwowskim na Ukrainie, będącym wówczas częścią Związku Radzieckiego.

Jednakże w oświadczeniu Komisji Śledczej nie wspomniano o ofiarach polskich i żydowskich, a jedynie o tym wspomniano „Członkowie SS, w tym Honka, dążyli do całkowitego zniszczenia słowiańskiej grupy etnicznej, a także innych narodowości zamieszkujących okupowany obwód lwowski w Ukraińskiej Republice Radzieckiej”.

Rosja, która wkracza w 21. miesiąc swojej inwazji na Ukrainę, którą rozpoczęła pod pretekstem „denazyfikacji” kraju, wzywa do postawienia Honki „przed sądem”.