Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski i Bułgarii |  wiadomości krajowe

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski i Bułgarii | wiadomości krajowe

WARSZAWA, Polska (AFP) – Urzędnicy w Polsce i Bułgarii poinformowali we wtorek, że Rosja zawiesi dostawy gazu ziemnego do ich krajów po tym, jak odmówili zapłaty za dostawy. w rublach rosyjskich.

Rządy Unii Europejskiej i NATO poinformowały, że od środy rosyjski gigant energetyczny Gazprom kazał im wstrzymać dostawy gazu.

Będzie to pierwszy komentarz, odkąd prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił go w zeszłym miesiącu „Nieprzyjaźni” zagraniczni nabywcy Będziesz musiał płacić państwowemu Gazpromowi w rublach zamiast w dolarach i euro.

Polskie państwowe przedsiębiorstwo gazowe PGNiG poinformowało, że Gazprom poinformował, że jego dostawy gazociągiem Jamał-Europa zatrzymają się w środę o 8 rano.

Później bułgarskie Ministerstwo Energii poinformowało, że otrzymało informację, że w środę wstrzymane zostaną również dostawy rosyjskiego gazu do Bułgarii przez gazociąg TurkStream.

Polska była silnym zwolennikiem Sąsiednia Ukraina podczas inwazji rosyjskiej. Jest to punkt tranzytowy broni dostarczanej przez Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie na Ukrainę.

Polski rząd potwierdził w tym tygodniu, że wyśle ​​czołgi do ukraińskiej armii. We wtorek ogłosił listę sankcji wymierzoną w 50 rosyjskich oligarchów i firm, w tym Gazprom.

Europa importuje duże ilości rosyjskiego gazu ziemnego do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej i produkcji paliwa. ten import kontynuowany Mimo wojna na Ukrainie.

Około 60% importu płaci się w euro, a reszta w dolarach. Prośba Putina Wygląda na to, że miała pomóc wzmocnić rosyjską walutę w obliczu zachodnich sankcji nałożonych z powodu wojny.

Europejscy przywódcy powiedzieli, że nie spełnią wymagań rubla, argumentując, że narusza on warunki umów i Sankcje wobec Rosji.

Gazociąg jamalski transportuje gaz ziemny z Rosji do Polski i Niemiec przez Białoruś. Do Polski trafia rocznie ok. 9 mld m sześc. rosyjskiego gazu, który zaspokaja ok. 45% potrzeb kraju.

Polska firma gazowa poinformowała, że ​​rozważa podjęcie kroków prawnych w związku z rosyjskim żądaniem zapłaty. Jednak polska minister klimatu Anna Moskowa podkreśliła, że ​​Polska jest gotowa na taką sytuację po latach pracy nad zmniejszeniem uzależnienia od rosyjskich źródeł energii.

READ  Nekrolog Waltera Gaskevicha - Beaver County Times

„W polskich domach nie zabraknie gazu” – napisał na Twitterze Muskoa.

Polska odstawia się od rosyjskiej energii od lat 90. i już w tym roku była na dobrej drodze do zakończenia uzależnienia od rosyjskiego gazu. Niedawno przeniósł się do zaprzestania importu rosyjskiego węgla.

Bułgaria, niegdyś jeden z najbliższych sojuszników Moskwy, zerwała wiele starych więzi z Rosją po tym, jak jesienią przejął władzę nowy liberalny rząd i po inwazji Putina na Ukrainę.

Rząd poparł sankcje wobec Rosji, udzielił pomocy humanitarnej Ukrainie i przyjął 90 tys. uchodźców z Ukrainy.

Niechętnie udziela pomocy wojskowej Ukrainie, ale premier Cyryl Petkow i członkowie jego koalicyjnego rządu planują być w Kijowie w środę na rozmowy z ukraińskimi urzędnikami.

Bułgaria stwierdziła, że ​​nowy system płatności za gaz stwarza poważne ryzyko dla kraju i że współpracuje z państwowymi firmami gazowymi w celu znalezienia alternatywnych źródeł, które zastąpią dostawy, które otrzymuje z Rosji. .

Jednak rząd bułgarski zapowiedział, że na razie nie zostaną nałożone żadne ograniczenia na krajowe zużycie gazu, mimo że 6,5-milionowy kraj bałkański zaspokaja ponad 90% swojego zapotrzebowania na gaz z importu z Rosji.

W Waszyngtonie sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone przygotowują się do takiego posunięcia Rosji „w oczekiwaniu na możliwość, że może się on wydarzyć lub że zostanie zmniejszony”.

„Część z nich polegała na poproszeniu niektórych krajów w Azji, które mają nadpodaż, aby zaoferowały to Europie. Zrobiliśmy to w niektórych przypadkach i był to ciągły wysiłek” – powiedział Psaki.


Veselin Toshkov dostarczył reportaży z Sofii w Bułgarii.


Śledź relację Associated Press o wojnie na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Copyright 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

READ  Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego do 5,9%.