Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja twierdzi, że wyrzuciła brytyjski okręt wojenny z wód w pobliżu Krymu Wiadomości wojskowe

Funkcjonariusz ds. Bezpieczeństwa twierdził, że incydent z października zeszłego roku był świadkiem konfrontacji rosyjskiej marynarki wojennej i lotnictwa z brytyjskim niszczycielem.

W październiku ubiegłego roku rosyjski urzędnik bezpieczeństwa stwierdził, że Moskwa wykorzystała swoje siły morskie i powietrzne do wydalenia brytyjskiego okrętu wojennego HMS Dragon z tego, co nazwał rosyjskimi wodami terytorialnymi w pobliżu Półwyspu Krymskiego, który Rosja zaanektowała.

Rosja zaanektowała półwysep Krym do Morza Czarnego z Ukrainy w 2014 roku i nałożyła sankcje i potępienia z Zachodu. Kijów chce odzyskać region.

Vladimir Koleshov, pierwszy wiceprezes Federalnej Służby Bezpieczeństwa, powiedział w czwartek, że Rosja poprosiła statek, aby nie wchodził na jej wody, ale przekroczył granicę 13 października w pobliżu południowego Krymu.

Powiedział, że HMS Dragon, który brytyjska marynarka wojenna opisała jako niszczyciel obrony powietrznej, powołał się na prawo do „niewinnego przejścia”.

To właśnie ta koncepcja umożliwia statkom przekraczanie wód terytorialnych obcych państw przybrzeżnych w sposób, który nie zagraża pokojowi, porządkowi ani bezpieczeństwu.

Koleshov powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej, że Moskwa poprosiła statek o natychmiastowe opuszczenie jej wód, a kapitan okrętu odpowiedział, że odbiór sygnału jest słaby.

„Okręt został zepchnięty na neutralne wody w wyniku wspólnej akcji rosyjskiej marynarki wojennej i sił powietrznych” – powiedział Koleshov.

Nie było natychmiastowego komentarza na temat zarzutów Koleshova ze strony brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

Do incydentu doszło w czasie, gdy stosunki Rosji z Wielką Brytanią i jej zachodnimi sojusznikami – w tym ze Stanami Zjednoczonymi – słabną na najniższym poziomie po zimnej wojnie, w obliczu napięć związanych m.in. z Ukrainą, Arktyką, traktowaniem przez Rosję uwięzionych postaci opozycji. Aleksiej Nawalny i oskarżenia o cyberprzestępczość.

Stany Zjednoczone i Rosja ogłosiły we wtorek, że prezydent Joe Biden i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin zorganizują w przyszłym miesiącu długo oczekiwany szczyt w Genewie w Szwajcarii.

READ  Rosja krytykuje brytyjskie poparcie dla sankcji USA za piractwo | Rosja

Spotkanie 16 czerwca będzie pierwszym spotkaniem obu przywódców od czasu objęcia urzędu przez Bidena w styczniu.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow ostrzegał przed „resetem” po szczycie w Genewie, podkreślając, że różnice między Moskwą a Waszyngtonem są bardzo głębokie.

Biały Dom również nie spieszył się z oczekiwaniami co do spotkania, dając jasno do zrozumienia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby przyniosło ono jakiekolwiek większe przełomy.