Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja twierdzi, że rozmieściła w Kaliningradzie najnowsze naddźwiękowe pociski Kinzal

Rosja twierdzi, że rozmieściła w Kaliningradzie najnowsze naddźwiękowe pociski Kinzal

Ponieważ wojna rosyjska na Ukrainie zbliża się do sześciu miesięcy, Moskwa rozmieściła w obwodzie kaliningradzkim samoloty bojowe uzbrojone w pociski naddźwiękowe.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w czwartkowym oświadczeniu, że posunięcie to było podyktowane możliwością starcia z Zachodem.

„Wydarzenia na Ukrainie pokazały, że zbiorowe starcie z Zachodem jest realną możliwością” – powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ Iwan Nieczajew. „Bezpośrednia konfrontacja ze Stanami Zjednoczonymi i NATO nie leży w naszym interesie” – dodał Nieczajew.

Ministerstwo poinformowało, że trzy samoloty bojowe MiG-31 wyposażone w naddźwiękowe pociski Kinzal przybyły do ​​bazy lotniczej Czkałowsk w obwodzie kaliningradzkim nad Morzem Bałtyckim w ramach „dodatkowych środków odstraszania strategicznego”.

Na nagraniu wydanym przez ministerstwo pokazano samoloty przybywające do bazy bez żadnych pocisków.

Ministerstwo poinformowało, że pociski zostały dostarczone osobno i że samoloty bojowe będą czuwać przez całą dobę. Dodała, że ​​pociski Kinzal mają zasięg do 2000 kilometrów i lecą z dziesięciokrotnie większą prędkością dźwięku, co utrudnia ich przechwycenie. Pociski zostały już użyte do trafienia kilku celów na Ukrainie.

Dzięki rozmieszczeniu rosyjskie wojsko chce zademonstrować swoją zdolność do zagrażania aktywom NATO, ponieważ region graniczy z państwami członkowskimi, Polską i Litwą.

Rozmieszczenie nastąpiło, gdy fińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w czwartek, że dwa rosyjskie MiG-31 Są podejrzani o naruszenie przestrzeni powietrznej kraju W Zatoce Fińskiej przy południowym mieście Porvoo, na zachód od Helsinek. Resort dodał, że straż graniczna wszczęła wstępne śledztwo.

Rosja wielokrotnie ostrzegała przed dostawami broni na Ukrainę przez kraje zachodnie. Na początku tego miesiąca Rosja powiedziała Organizacji Narodów Zjednoczonych, że może w końcu użyć broni jądrowej w odpowiedzi na „bezpośrednią agresję” krajów zachodnich.

Rosyjski wysłannik Aleksander Trofimow powiedział Będziesz używać tylko broni nuklearnej „W odpowiedzi na broń masowego rażenia lub atak bronią konwencjonalną, który zagroził istnieniu państwa rosyjskiego”.

READ  Najnowszy pozew Fox News Dominion: Proces rozpoczyna się dzisiaj po krótkim opóźnieniu, ponieważ sieć nie osiągnęła porozumienia

Podkreślając stanowisko Moskwy w sprawie użycia broni jądrowej na Ukrainie, Nieczajew powiedział w czwartek, że jako mocarstwo jądrowe, kraj ten będzie „nadal działać z maksymalną odpowiedzialnością”.

Dodał, że armia rosyjska wyposażona jest w broń konwencjonalną, która „pozwala na pełną realizację celów postawionych przez rosyjskiego prezydenta”.

„Wychodzimy z założenia, że ​​Stany Zjednoczone i NATO są świadome, dokąd może prowadzić ich agresywna antyrosyjska retoryka, z naciskiem na możliwe użycie broni jądrowej” – powiedział Nechaev.