Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja tnie ceny, dziennikarz zabity w Kijowie

(Bloomberg) – Moskiewski bank centralny obniżył stopy procentowe, a przewidywane sankcje doprowadzą do większego spowolnienia gospodarczego niż oczekiwano przed wojną, podczas gdy Niemcy zasygnalizowały, że nie będą sprzeciwiać się embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę.

Najczęściej czytane z Bloomberg

Rosyjskie rakiety uderzyły w Kijów w czwartek wieczorem, zabijając dziennikarkę w jej domu, podczas gdy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres odwiedzał stolicę Ukrainy. Trafiono także Odessę. Jednak bitwa o Donbas pozostaje strategicznym celem Rosji, a zdobycze terytorialne są powolne w obliczu silnego oporu ukraińskiego.

Polska wysłała na Ukrainę „dużą” liczbę czołgów bojowych T-72. Prezydent Joe Biden stara się o dodatkowe 33 miliardy dolarów na pomoc Kijowowi. Prezydent Indonezji poinformował, że przywódcy Ukrainy i Rosji planują udział w szczycie G20 w listopadzie, choć Moskwa odmówiła wyrażenia udziału prezydenta Władimira Putina.

(Patrz RSAN na Bloomberg, aby zapoznać się z rosyjskim panelem sankcyjnym.)

KLUCZOWE ROZWIĄZANIA

  • Gambit Putina „od gazu do rubla” zderza się z liniami błędu UE, gdy stawki rosną

  • W obawie przed rosyjską agresją Europa ponownie zastanawia się nad relacjami z Chinami

  • Habek mówi, że Niemcy nie zablokują rosyjskiego embarga na ropę

  • Wizualny przewodnik po rosyjskiej inwazji na Ukrainę

  • Rosja jest zaskoczona większą obniżką stóp procentowych i ostrzega przed spowolnieniem gospodarczym

Mołdawia stara się zapobiec niepewności (16:35)

„Mołdawia nie stanie się bezpośrednim lub nieuchronnym celem wrogich działań wojskowych” – powiedział Bloomberg TV minister spraw zagranicznych Nico Popescu po serii wybuchów w prokremlowskim separatystycznym regionie Naddniestrza na początku tygodnia.

Możliwe, że siły wewnętrzne próbują podsycić napięcie i zdestabilizować kraj, powiedział, dodając: „Pracujemy na pełny etat, aby utrzymać spokój”.

Rosja przechodzi na Virtual Dodge z Claim Push (16:24)

Rosyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że płatności dolarowe z tytułu zagranicznych obligacji rosną po tym, jak sankcje wstrzymały je na kilka tygodni. Kwoty te wyniosły 564,8 mln USD na euroobligacje 2022 i 84,4 mln USD na euroobligacje 2042. Taki rozwój sytuacji może zapobiec niewypłacalności państwa, która wydawała się całkowicie nieunikniona.

Czesi odmawiają płacenia w rublach, rozmawiają z Polską w sprawie rurociągu (godz. 14:51)

READ  Polskie firmy notują wzrost cyberataków

Czeski premier Petr Viala powiedział w piątek, że Czechy nie będą płacić za rosyjski gaz w rublach, określając przyjęcie rosyjskich warunków jako „niebezpieczne” i złamanie sankcji Unii Europejskiej. Fiala powiedział, że Czesi, którzy kupują ponad 90 proc. gazu z Rosji, rozpoczną rozmowy z Polską w sprawie projektu gazociągu mającego na celu dywersyfikację dostaw i mogą kupować energię w polskich terminalach LNG.

Rumunia twierdzi, że prorosyjscy hakerzy atakują strony internetowe (14:29)

Rumunia poinformowała, że ​​prorosyjska grupa hakerska zaatakowała strony internetowe prowadzone przez ministerstwo obrony, koleje państwowe, straż graniczną i instytucję finansową.

Unia Europejska i agencja wywiadowcza NATO poinformowały, że grupa znana jako Kelnet przypisała sobie tak zwane rozproszone ataki typu „odmowa usługi”, zamykając witryny na kilka godzin. Przewodniczący rumuńskiego parlamentu Marcel Siulaku powiedział w tym tygodniu, że Bukareszt bada możliwości ewentualnej pomocy wojskowej dla sąsiedniej Ukrainy.

Rosja jest zaskoczona większą obniżką stóp procentowych i ostrzega przed deflacją gospodarczą (13:28)

Rosyjski bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej niż oczekiwano i zasygnalizował, że koszty kredytu mogą spaść jeszcze niżej, a priorytety przesunęły się na wspieranie gospodarki wykolejonej przez międzynarodowe sankcje z powodu inwazji Putina na Ukrainę.

Trzy tygodnie po odwróceniu części nadzwyczajnego wzrostu, który nastąpił po ataku, Bank Rosji obniżył swój benchmark do 14% z 17%. Większość ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg spodziewała się 15% spadku. Politycy ostrzegali, że gospodarka może stanąć w obliczu deflacji przez dwa kolejne lata.

Politycy opublikowali w piątek nowe prognozy, które pokazały, że w tym roku gospodarka może skurczyć się o 8% do 10%, a inflacja na koniec roku może wzrosnąć do 23%.

Kuleba mówi, że omówił więcej dostaw broni z Wielką Brytanią (13:37)

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że omówił dalsze dostawy broni na Ukrainę z brytyjską minister spraw zagranicznych Liz Truss. Zgodzili się też „z koniecznością jak najszybszego nałożenia realnego embarga na import rosyjskiej ropy do Europy” oraz w kwestii gwarancji bezpieczeństwa.

Obywatel USA zginął w walkach na Ukrainie, donosi ABC (godz. 12:57)

Willie Joseph Kansel, były amerykański żołnierz piechoty morskiej, zginął na Ukrainie, walcząc z siłami rosyjskimi u boku sił ukraińskich, donosi ABC News. ABC, cytując swoją żonę, powiedział, że Cancel, 22-letni obywatel USA, „chciał zgłosić się na ochotnika” do walki z inwazją.

READ  Spadek sprzedaży akcji piżma Wall Street

Kreml odmawia ujawnienia, czy Putin weźmie udział w G20 (12:52)

Rosja przygotowuje się do szczytu G20 w Indonezji, ale jest za wcześnie, aby omawiać szczegóły swojego udziału w tym spotkaniu – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na telekonferencji, w odpowiedzi na pytania o możliwość spotkania Putina z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. .

Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział wcześniej, że zaprosił zarówno na listopadowy szczyt na Bali, jak i „wyraził nadzieję, że wojna wkrótce się skończy”. Pieskow powiedział, że Putin zapewnił go, że Rosja „zrobi wszystko, co konieczne i wszystko, co możliwe”, aby przyczynić się do sukcesu imprezy, bez rozwijania.

Norwegia dołącza do unijnych sankcji z rosyjskim zakazem transportu (godz. 12:50)

Norwegia dołączyła w piątek do najnowszego pakietu sankcji europejskich, nakładając zakaz rosyjskiego transportu lądowego i dokowania statków sąsiedniego kraju w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie, poinformował rząd Norwegii.

Szwecja widzi dwie rosyjskie wersje NATO (11:49)

Szwedzka minister spraw zagranicznych Anne Linde powiedziała, że ​​Rosja przedstawiła sprzeczne relacje na temat możliwego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Linde powiedziała na konferencji prasowej w Helsinkach ze swoim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto, że Rosja ostrzegła kraje nordyckie przed „konsekwencjami” przystąpienia do sojuszu obronnego, ale Moskwa jednocześnie bagatelizowała znaczenie tego, czy NATO ma 30 czy 32 członków. . .

Według doniesień z tego tygodnia, szwedzcy i fińscy decydenci zgodzili się dążyć do jednoczesnego dołączenia do bloku obronnego NATO w połowie maja.

Putin, plan Zełenskiego dotyczący udziału w szczycie G20, mówi Indonezja (10:54)

Prezydent Indonezji powiedział, że Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin przyjęli zaproszenia na listopadowy szczyt G20 na Bali. Nie jest jasne, czy jedno, czy oboje będą uczestniczyć osobiście.

Joko Widodo rozmawiał z Putinem w piątek, mówiąc, że jest „gotowy” do pomocy w negocjacjach pokojowych. Zaprosił Zełenskiego podczas rozmowy telefonicznej na początku tego tygodnia.

Rosja jest członkiem Grupy Dwudziestu. Ukraina nie. Kraj przyjmujący zazwyczaj zaprasza przywódców z kilku krajów niebędących członkami do udziału w charakterze obserwatorów.

READ  Polski oddział Geronimo Martins wprowadza konsumentów w błąd poprzez promocję, mówi strażnik

Uniper może płacić za gaz w euro (10:30)

Rzecznik niemieckiej firmy poinformował w piątek, że niemiecki Uniper SE może płacić za gaz ziemny w euro na konto w Rosji. Firma poinformowała, że ​​rozważa możliwość zamiany płatności z euro na ruble zgodnie z kodeksem karnym i najnowszym rosyjskim dekretem płatniczym.

Mołdawia zwiększy wydatki na obronę (10:30)

Prezydent Maya Sandu powiedział, że Mołdawia planuje zwiększyć wydatki na obronę i poprawić stan wojska w najbiedniejszym kraju Europy. Mołdawia przeznaczyła w tegorocznym budżecie około 46 mln euro (48,6 mln USD) na wydatki wojskowe.

„To, co dzieje się na Ukrainie, dowodzi nam, że wojna jest teraz możliwa i musimy się chronić” – powiedział Sando serwisowi informacyjnemu lisa.md. „Nie możemy mieć dużej armii, ponieważ jesteśmy małym krajem, ale potrzebujemy armii, która jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom”.

Wspierane przez Moskwę Naddniestrze mówi, że jednostka wojskowa została zaatakowana

Wyborcy niemieccy popierają broń ciężką dla Ukrainy (10.00)

Według sondażu przeprowadzonego przez publiczną stację ZDF, większość Niemców popiera teraz posunięcie rządu, aby dostarczyć Ukrainie ciężką broń, aby pomóc odeprzeć rosyjską inwazję.

Sondaż pokazał, że z 1170 głosujących losowo ankietowanych telefonicznie w dniach 26-28 kwietnia 56% opowiedziało się za wysyłaniem broni takiej jak czołgi, a 39% było przeciw. W sondażu z zeszłego miesiąca 63% było przeciw, a 31% poparło. Po początkowym sprzeciwie wobec wysyłania ciężkiej broni rząd kanclerza Olafa Schultza zgodził się na dostarczenie Ukrainie 50 czołgów przeciwlotniczych na Ukrainę przez niemieckiego producenta samochodów i zapowiedział, że podobne dostawy nastąpią.

Rosja wprowadza plan podwójnych płatności w handlu z Indiami (8:42)

Rosja zaoferowała Indiom mechanizm podwójnej płatności, aby umożliwić większy handel w lokalnych walutach, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

Ludzie mówili, że najnowsza oferta Moskwy obejmuje zapłatę za import indyjskiej ropy z Rosji w dolarach lub euro, podczas gdy reszta handlu będzie rozliczana za pomocą mechanizmu denominowanego w rupiach i rublach.

Najczęściej czytane Businessweek Bloomberga

© Bloomberg LP 2022