Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja ściga się, by uratować wrak amerykańskiego drona na Morzu Czarnym

Moskwa powiedziała w środę, że spróbuje odzyskać wrak amerykańskiego drona wojskowego, który rozbił się nad Morzem Czarnym w starciu, za które Waszyngton obwinił dwa rosyjskie myśliwce.

Rosja ostrzegła również przed „wrogimi” lotami USA w miarę wzrostu napięć, a Rosja zaprzeczyła, jakoby jej wojskowy odrzutowiec Su-27 rozbił śmigło drona Reaper.

Tymczasem Kijów odpowiedział, że incydent na wodach międzynarodowych jest dowodem na to, że Kreml chce wciągnąć Stany Zjednoczone w konflikt na Ukrainie.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew powiedział w uwagach telewizyjnych: „Nie wiem, czy będziemy w stanie go przywrócić, czy nie, ale trzeba to zrobić. Na pewno będziemy nad tym pracować”.

Wtorkowa katastrofa, która według Waszyngtonu była spowodowana lekkomyślnym i nieprofesjonalnym zachowaniem Rosji, doprowadziła do eskalacji napięć między Moskwą a zachodnimi sojusznikami, które już gotują się w związku z konfliktem na Ukrainie.

Patruszew powiedział, że incydent był kolejnym dowodem na to, że Stany Zjednoczone są bezpośrednią stroną walk między Moskwą a Kijowem, i powiedział, że Rosja ma obowiązek „obrony naszej niepodległości i suwerenności”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony powiedziało, że czołgało się z odrzutowcami po zauważeniu amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym i zaprzeczyło, że spowodowało jego awarię.

Pentagon powiedział, że dron był na rutynowej misji, kiedy został przechwycony w „lekkomyślny, niezdrowy dla środowiska i nieprofesjonalny sposób”.

Rosja stwierdziła, że ​​samolot stracił kontrolę, ale rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone „oczywiście” zaprzeczyły temu zaprzeczeniu.

Dodał, że USA starają się nie dopuścić do tego, by dron dostał się w niepowołane ręce.

„Podjęliśmy kroki w celu ochrony naszego kapitału w odniesieniu do tego konkretnego drona – tego konkretnego samolotu” – powiedział Kirby CNN.

Regularne sprzeciwy

Rosyjskie przechwytywanie nad Morzem Czarnym jest powszechne, powiedział Kirby, ale ten był szczególnie „niebezpieczny, nieprofesjonalny” i „lekkomyślny”.

READ  Newcastle United potwierdza nowe partnerstwo z Arabią Saudyjską wśród plotek o Chelsea

Ukraina powiedziała, że ​​incydent został „sprowokowany przez Rosję” i ostrzegła, że ​​wskazuje na cel prezydenta Władimira Putina, jakim jest „rozszerzenie konfliktu”.

„Celem tej kompleksowej taktyki jest zawsze podnoszenie stawki” – powiedział w mediach społecznościowych Ołeksiej Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Dyplomaci NATO w Brukseli potwierdzili incydent, ale powiedzieli, że nie spodziewają się, że natychmiast przerodzi się on w kolejną konfrontację.

Zachodnie źródło wojskowe, które rozmawiało z AFP pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziało, że kanały dyplomatyczne między Rosją a Stanami Zjednoczonymi mogą pomóc ograniczyć wszelkie skutki.

„Moim zdaniem kanały dyplomatyczne złagodzą to” – powiedziało źródło.

Kampania Rosji na Ukrainie wzmogła obawy przed bezpośrednią konfrontacją między Moskwą a NATO, które uzbraja Kijów, aby pomóc mu się bronić.

Doniesienia o ataku rakietowym we wschodniej Polsce w listopadzie na krótko wywołały niepokój, zanim zachodnie źródła wojskowe stwierdziły, że był to ukraiński, a nie rosyjski pocisk obrony powietrznej.

„niezniszczalny i niekontrolowany”

Stany Zjednoczone używają MQ-9 Reaper zarówno do obserwacji, jak i do ataków i od dawna operują nad Morzem Czarnym, monitorując rosyjską marynarkę wojenną.

„Nasz MQ-9 wykonywał rutynowe operacje w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, kiedy został przechwycony i uderzony przez rosyjski samolot, co doprowadziło do jego katastrofy i całkowitej utraty MQ-9” – powiedział dowódca sił powietrznych USA, generał James Hecker. Siły europejskie i siły powietrzne Afryki.

W rzeczywistości ta niebezpieczna i nieprofesjonalna akcja Rosjan spowodowała awarię obu samolotów.

Dodał: „Amerykańskie i sojusznicze samoloty będą nadal operować w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i wzywamy Rosjan do profesjonalnego i bezpiecznego działania”.

Rzecznik Pentagonu, generał brygady Pat Ryder, powiedział, że dronem „nie można latać i nie można go kontrolować, więc go zestrzeliliśmy”, dodając, że kolizja prawdopodobnie zniszczyła rosyjski samolot, który, jak powiedział, zdołał wylądować po katastrofie.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 34 dniu rosyjskiej inwazji | Ukraina

Wielu amerykańskich żniwiarzy zginęło w ostatnich latach, w tym w wyniku wrogiego ognia.

Centralne Dowództwo USA poinformowało wówczas, że jeden z nich został zestrzelony w 2019 roku nad Jemenem pociskiem ziemia-powietrze wystrzelonym przez Hutich.

Bombowce mogą być uzbrojone w pociski Hellfire, a także bomby naprowadzane laserowo i mogą przelecieć ponad 1100 mil (1770 kilometrów) na wysokości do 15 000 metrów (50 000 stóp), według Sił Powietrznych USA.