Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja przeciwstawia się najgorszym perspektywom gospodarczym pomimo nadchodzącej recesji

(Bloomberg) – Kryzys gospodarczy w Rosji stracił nieco na ostrości, dając prezydentowi Władimirowi Putinowi więcej czasu w kraju, gdy jego wojsko przeprowadza nową ofensywę w wojnie przeciwko Ukrainie.

Najczęściej czytane z Bloomberg

Nawet w obliczu zbliżającej się recesji i inflacji zbliżającej się do 20%, gospodarka na razie przeciwstawiła się najgorszym oczekiwaniom. Ekonomiści z JPMorgan Chase & Co dostrzegli wystarczająco dużo optymistycznych sygnałów, aby zmniejszyć o połowę prognozę spadku PKB w pierwszym kwartale do 5%.

Najczarniejszy scenariusz nie ziścił się w dużej mierze, ponieważ Rosja powstrzymała rozprzestrzenianie się zarazy finansowej poprzez ścisłą kontrolę kapitału, podczas gdy rekordowe pieniądze z ropy naftowej pomogły rublowi zrekompensować straty i ograniczyć inflację. Jednak najgorsze może dopiero nadejść: Bloomberg Economics prognozuje roczny spadek PKB o prawie 10% w tym roku.

Po tygodniach początkowego szoku związanego z załamaniem się rubla, niekontrolowanymi cenami i odejściem setek zagranicznych firm, konsumenta może czekać długi okres zamętu.

„Nasz styl życia niewiele się zmienił” – powiedziała Olga, dyrektor ds. reklamy i matka dwójki dzieci w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie.

Obawy przed niedoborem początkowo skłoniły 36-latka do gromadzenia zapasów przez miesiąc, kupując płatki zbożowe, konserwy mięsne i makarony. Cena niektórych środków czyszczących potroiła się, więc przerzuciłem się na tańszą alternatywę.

Rodzina odłożyła w tym roku plany zakupu drugiego samochodu lub wyjazdu na wakacje. Ale nowa normalność wprowadziła to, na razie tak do opanowania, powiedziała Olga i poprosiła, aby jej imię było używane tylko po imieniu, aby szczerze powiedzieć o jej sytuacji.

– Nie minęło jeszcze wystarczająco dużo czasu – powiedziała. – Myślę, że później odczujemy efekt.

Co Bloomberg mówi o ekonomii…

Rosyjskie rodziny już teraz cierpią z powodu utraty siły nabywczej wraz ze wzrostem cen. Presja gospodarcza prawdopodobnie się pogłębi, gdy sankcje przejdą przez łańcuchy dostaw, aby zwiększyć wpływ na rynek pracy, pogłębiając wpływ na realne dochody”.

READ  Kolejne skutki kryzysu rosyjsko-ukraińskiego dla odnawialnych źródeł energii - International PV Journal

– Scotta Johnsona. rosyjski ekonomista

Według Goldman Sachs Group Inc. w marcu, pierwszym pełnym miesiącu od inwazji, sprzedaż detaliczna spadła o prawie 10% niż rok wcześniej. , połowa spadku odnotowana w Rosji w szczytowym momencie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięcia wielu sklepów spowodowały zamknięcie wielu sklepów i zatrzymały konsumentów w domu.

W miarę upływu tygodni dowody wskazują na odporność rodzin. Centrum niezależnych sondaży opinii Lewady podało, że jego indeks oczekiwań społecznych, będący miarą ich oczekiwań, gwałtownie wzrósł w zeszłym miesiącu od lutego.

Swoją rolę odegrała w czasie wojny intensywna cenzura rządowa i propaganda. Jednak krótkoterminowe dane o inflacji i zmieniające się preferencje zakupowe pokazują, jak zmienia się sentyment.

W ujęciu tygodniowym ceny konsumpcyjne rosną obecnie mniej więcej o jedną czwartą tempa z poprzedniego miesiąca. Znikają lęki przed pustymi półkami, kładąc kres gromadzeniu się i panice zakupów.

Tymczasem depozyty napływają z powrotem do systemu bankowego, dając bankowi centralnemu wystarczającą pewność siebie, aby zacząć obniżać stopy procentowe już po nagłej podwyżce w następstwie inwazji.

Karty wydane w Rosji przez Visa Inc. już nie są. i Mastercard Inc. Działa poza granicami kraju, ale ludzie nie widzieli żadnych zakłóceń w domu dzięki lokalnej alternatywie, która została wprowadzona po pierwszych falach sankcji w 2014 roku. Umowy franczyzowe zawierane przez sieci fast foodów, takie jak McDonald’s, oznaczają, że niektóre z ich punktów sprzedaży są utrzymywanie otwartych drzwi.

„Ogólnie rzecz biorąc, dotychczasowe spowolnienie gospodarcze wydaje się być mniej dotkliwe niż początkowo oczekiwano” – napisali w raporcie ekonomiści JPMorgan, w tym Yarkin Cibeci. „Oczywiste jest, że impas gospodarczy zapobiegł poważniejszemu pogorszeniu”.

Jednak dla wielu trudności są wciąż w powijakach. Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin powiedział, że w samej stolicy Rosji zagrożonych jest około 200 tys. miejsc pracy z powodu wyjścia lub zawieszenia działalności zagranicznych firm.

READ  Wykonawca Huawei na rozprawie za szpiegostwo na rzecz Chin - The North State Journal.

Podczas gdy Putin w poniedziałek przechwalał się porażką zachodniego „gospodarczego blitzkriegu”, prezes banku centralnego Elwira Nabiullina ostrzegła tego samego dnia, że ​​wraz z wyczerpywaniem się zapasów importowanych produktów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy gospodarka stoi w obliczu „transformacji strukturalnej”, która doprowadzi do wyższych cen. Na niektórych towarach producenci szukają nowych źródeł składników obciętych sankcjami.

JPMorgan powiedział, że dotychczasowa siła gospodarki nie oznaczała, że ​​uniknie ona całorocznego skurczu o 7% w tym roku, w porównaniu z najgłębszym skurczem w Rosji w ciągu ostatnich 30 lat.

Bank Światowy poinformował w raporcie opublikowanym 10 kwietnia, że ​​spodziewa się, że rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 11,2%.

Konsumenci, których wydatki stanowią ponad połowę aktywności gospodarczej, również się nie radowali. 85% Rosjan twierdzi, że zgromadziło zapasy żywności, więcej niż w 1992 roku, rok po upadku Związku Radzieckiego, według sondażu opublikowanego w tym miesiącu przez państwowy sondaż VTsIOM.

Zapotrzebowanie na narzędzia ogrodnicze rośnie, ponieważ niektórzy ludzie chcą uprawiać warzywa i konserwy domowe, aby przetrwać trudne czasy.

„Większość populacji jest przyzwyczajona do tej sytuacji” – powiedział Andrei Milikin, szef Centrum Niezależnych Badań Romera w Moskwie.

Najczęściej czytane Businessweek Bloomberga

© Bloomberg LP 2022