Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja powinna stanąć przed sądem za „zbrodnię agresji” na Ukrainie, mówią brytyjscy liderzy partii |  Ukraina

Rosja powinna stanąć przed sądem za „zbrodnię agresji” na Ukrainie, mówią brytyjscy liderzy partii | Ukraina

Domaganie się specjalnego sądu w celu zbadania Rosji pod kątem „zbrodni agresji” przeciwko niej Ukraina Zapewnili sobie poparcie wysokich rangą brytyjskich polityków z całego politycznego podziału, aby pokazać Władimirowi Putinowi i jego generałom, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

w Wspólne oświadczenie współdzielone z obserwatorLider Partii Pracy Keir Starmer, były sekretarz generalny NATO George Robertson, były minister spraw zagranicznych David Owen i były przywódca torysów Ian Duncan Smith twierdzą, że trybunał powinien zostać powołany w celu zbadania zasad „wyraźnie nielegalnej wojny”, którymi kierują się sojusznicy. spotkali się w 1941 r., aby położyć podwaliny pod norymberskie procesy przywódców nazistowskich o zbrodnie wojenne.

Podczas gdy Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) już szukam W sprawie zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w związku z inwazją na Ukrainę obrońcy twierdzą, że konieczny jest specjalny trybunał, ponieważ MTK nie ma uprawnień do badania zbrodni agresji. Organizacja Narodów Zjednoczonych definiuje akt agresji jako „inwazję lub atak sił zbrojnych jednego państwa na terytorium innego państwa lub jakąkolwiek okupację wojskową”.

Jego zwolennicy twierdzą, że specjalny trybunał zwiększy presję na Rosję i Putina. Zapobiegnie podróżowaniu wysokich rangą rosyjskich urzędników w obawie przed aresztowaniem, okaże solidarność z Ukrainą, o którą prosił sąd, i wyśle ​​sygnał od społeczności międzynarodowej, że agresja nie pozostanie bezkarna. Ty też będziesz się uczyć Rola Białorusi.

Napisali: „Minęło dziesięć miesięcy, odkąd Rosja, przy wsparciu Białorusi, rozpoczęła jedną z największych inwazji lądowych w Europie od czasów II wojny światowej”. Od tego czasu tysiące ukraińskich cywilów zginęło lub zostało rannych8 milionów ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonych, a około 8 milionów stało się uchodźcami. Infrastruktura cywilna i aktywa gospodarcze warte dziesiątki miliardów zostały zniszczone lub splądrowane, a niezastąpione relikty kultury obrócone w gruzy.

„Jeśli zostaną udowodnione w sądzie, te akty agresji mogą stanowić to, co procesy norymberskie nazywają „poważną zbrodnią międzynarodową”. Jest to zbrodnia agresji, z której często wywodzi się większość innych zbrodni międzynarodowych – zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.”

READ  Unia Europejska nakłada sankcje na Romana Abramowicza w nowym ruchu przeciwko Rosji | Unia Europejska
Wezwania do powołania specjalnego sądu mają na celu pokazanie Władimirowi Putinowi, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny na Ukrainie. Zdjęcie: Michaił Klimentiew/Sputnik/Kreml/EPA

Oświadczenie zostało złożone przez byłego premiera Gordona Browna i Philipa Sandsa, profesora prawa, który był Jako pierwszy przedstawił pomysł do sądu specjalnego. Wśród osób, które podpisały oświadczenie, były prawniczki zajmujące się prawami człowieka Cherie Blair i Helena Kennedy.

Holandia powiedziała wcześniej, że jest gotowa gościć taki sąd przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała również, że potrzebny jest nowy trybunał z szerokim poparciem, aby rosyjska inwazja nie pozostała bezkarna. Ukraińska delegacja udała się w zeszłym miesiącu do Stanów Zjednoczonych, aby spróbować lobbować za przeprowadzką.

Rzecznik rządu brytyjskiego powiedział: „Istnieje coraz więcej dowodów przerażających okrucieństw popełnionych podczas nielegalnej i niemoralnej inwazji Rosji na Ukrainę. Aktywnie wspieramy ukraiński wewnętrzny wymiar sprawiedliwości, dochodzenia i ściganie, a także dochodzenie prowadzone przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Mamy , oczywiście Dokładnie analizujemy inne propozycje mechanizmów, które powinny być kontynuowane Rosja liczyć. „

Posunięcie to ma miejsce, gdy Rosja kontynuuje ataki na Ukrainę w sobotę, pomimo ogłoszenia jednostronnego zawieszenia broni podczas prawosławnych obchodów Bożego Narodzenia. Atak zabił parę cywilów w wieku 60 lat we wschodnim Bachmucie.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jedne z najbardziej zaciekłych walk toczyły się wokół pobliskiego miasta Kremina w Ługańsku. Gubernator Sewastopola, który Rosja zainstalowała na Krymie, powiedział, że obrona powietrzna zestrzeliła ukraińskiego drona, najwyraźniej próbującego zaatakować port.

Ukraińskie władze odrzuciły zawieszenie broni jako cyniczne posunięcie Kremla, zwłaszcza po ciężkich atakach Rosji podczas ukraińskich obchodów 25 grudnia iw okresie noworocznym.

W Kijowie księża Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej odprawili nabożeństwa bożonarodzeniowe w języku ukraińskim w zabytkowej Ławrze Peczerskiej, jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Jeszcze kilka tygodni temu była kontrolowana przez promoskiewską Cerkiew Prawosławną, której księży na całej Ukrainie powszechnie podejrzewa się o sympatie Kremla.