Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja otwiera sprawę karną przeciwko współprzewodniczącemu rocznicy po nalotach

Parafraza, aby dodać zarzuty karne do Orłowa.

Rosyjskie władze wszczęły we wtorek postępowanie karne przeciwko współprzewodniczącemu organizacji Memoriał, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, zajmującej się prawami obywatelskimi, po przeprowadzeniu nalotów na członków tej grupy.

Był to Oleg Orłow Oskarżony Memoriał poinformował na swoim kanale Telegram o wielokrotnym łamaniu rosyjskiego prawa dotyczącego „zniesławiania” wojska. Ustawa uchwalona w marcu skutecznie zakazuje krytyki inwazji na Ukrainę.

Jeśli zostanie skazany, grozi mu do trzech lat więzienia.

Orłow, który był wydany Kaucja później we wtorek, był Oskarżony Poprzez post na Facebooku z listopada 2022 r., w którym ponownie opublikował swój własny artykuł we francuskim sklepie zatytułowanym „Chcieli faszyzmu. Dostali go” – powiedział Memorial.

Był jednym z wielu członków Organizacji Memoriał, którzy byli celem skoordynowanych działań policyjnych naloty W Moskwie we wtorek rano.

Wyszukiwania rozpoczęły się około 7:30 czasu moskiewskiego i uważa się, że są one związane z niedawno wszczętym śledztwem w sprawie rzekomej „renazyfikacji” grupy.

Policjanci zakończyli przeszukiwanie pomnika około 15:30 czasu moskiewskiego Powiedział. Co najmniej dwóch członków memoriału wzięli do komisji śledczej.

Rosyjscy śledczy otworzyli wcześniej plik śledztwo kryminalne z grupy na tym samym terenie na początku lutego 2022 r., na kilka tygodni przed rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę.

Obie sprawy koncentrują się wokół zarzutów, że baza danych Memoriału obejmująca ponad 3 miliony ofiar sowieckich represji zawierała garstkę nazistowskich kolaborantów.

Najnowszy numer „Nazistowskiej Rehabilitacji”, który według Memoriał rozpoczął się 3 marca 2023 r., wymienia dwie osoby skazane za współpracę z niemiecką policją i jedną osobę skazaną za zdradę Związku Radzieckiego.

Zgodnie z rosyjskim prawem „rehabilitacja nazistowska” podlega karze do pięciu lat więzienia.

Prawnicy Memoriału powiedzieli, że pracownicy ochrony odmówili im wstępu do personelu Memoriału.

READ  Strzelanie do bizona: prezydent Biden wzywa wszystkich Amerykanów do wyrzeczenia się „trucizny” białej supremacji | Wiadomości z USA

Memoriał wymienił co najmniej ośmiu swoich członków, krewnego i dwa biura, które były celem strajków.

Według kanału Memoriał Telegram, funkcjonariusze komisji śledczej przeprowadzili naloty wspólnie z agentami jednostki ds. walki z ekstremizmem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Założone w 1989 roku Miejsce Pamięci przez dziesięciolecia rzucało światło na zbrodnie totalitarnego reżimu Józefa Stalina, działało na rzecz zachowania pamięci o jego ofiarach i dokumentowało łamanie praw człowieka w Rosji.

Rosyjski Sąd Najwyższy w 2021 roku nakazał rozwiązanie grupy, a następnie 7 października 2022 roku zarządził nalot na jej moskiewskie biura – w dniu, w którym została ogłoszona jednym z trzech laureatów ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.