Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja obiecuje celować w brytyjską broń, podczas gdy brytyjski pocisk zestrzeli helikopter

s

Ambasador USA w Wielkiej Brytanii ostrzegł, że brytyjska broń dostarczana Ukrainie jest „uprawnionym celem” armii rosyjskiej.

Andriej Kelin wydał ostrzeżenie w sobotę, gdy siły Władimira Putina walczą o osiągnięcie zdobyczy w kraju.

Sekretarz obrony Ben Wallace zobowiązał się w zeszłym tygodniu do wysłania większej pomocy wojskowej Ukrainie w postaci artylerii dalekiego zasięgu i rakiet Starstreak. Wielka Brytania dostarczyła już siłom prezydenta Wołodymyra Zełenskiego tysiące pocisków przeciwpancernych Javelin i NLAW, których użyto z zabójczym skutkiem.

W piątek pojawił się materiał filmowy, w którym brytyjska rakieta Starstreak zestrzeliła rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-28N w obwodzie ługańskim. Uważa się, że jest to najszybszy pocisk powietrze-ziemia na świecie.

W rozmowie z rosyjską agencją prasową TASS Keelen określił brytyjską podaż broni jako „destabilizującą”, dodając: „To pogarsza sytuację, czyni ją jeszcze bardziej krwawą. Najwyraźniej są to nowe, precyzyjne bronie.

„Oczywiście nasze siły zbrojne uznają je za uzasadniony cel, jeśli te dostawy przejdą przez granicę ukraińską”.

Siły rosyjskie przeprowadziły masowe bombardowania i naloty na miasta na Ukrainie, zabijając jak dotąd tysiące cywilów w konflikcie.

Kreml i rosyjscy dyplomaci zaprzeczają, jakoby siły Putina atakowały ludność cywilną, ale to jest sprzeczne z licznymi raportami i materiałami filmowymi z popełnianych okrucieństw.

Tymczasem brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że siły ukraińskie nadal odpierają rosyjskie postępy we wschodniej Ukrainie i „zabezpieczyły główną trasę” we wschodnim Charkowie po ciężkich walkach.

Zełenski ostrzegł w sobotę, że siły rosyjskie wycofujące się z rejonu Kijowa powodują „katastrofalną” sytuację ludności cywilnej, zostawiając miny wokół osiedli mieszkaniowych, a także porzucony sprzęt.

Moskwa zapowiedziała na początku tego tygodnia, że ​​wycofa się z Kijowa i Czernihowa i skoncentruje swoje działania na wschodnim Donbasie, w obliczu narastających strat i opóźnionej ofensywy.

Jednak przywódcy ukraińscy i zachodni zareagowali zdezorientowani na ogłoszenie, ostrzegając, że Putin nie jest zaangażowany w deeskalacji i prawdopodobnie wykorzysta okazję do przegrupowania.

READ  Chiny poprosiły Rosję o opóźnienie inwazji na Ukrainę do czasu Zimowych Igrzysk Olimpijskich, mówią amerykańscy urzędnicy

dronate tutaj: Proszę o podanie w CV standardowego wieczoru na Ukrainie

/ ES

Siły rosyjskie kontynuowały oblężenie południowego miasta Mariupol w sobotę, gdy urzędnicy Czerwonego Krzyża próbowali ewakuować cywilów.

Urzędnicy miejscy powiedzieli, że około 2000 zdołało wydostać się z Mariupola w piątek, niektórzy autobusami, a niektórzy własnymi samochodami.