Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja nakłada sankcje na oddziały Gazpromu w Europie i Stanach Zjednoczonych i jest częściowym właścicielem gazociągu

Rosja nakłada sankcje na oddziały Gazpromu w Europie i Stanach Zjednoczonych i jest częściowym właścicielem gazociągu

  • Rosyjski rząd publikuje listę poszkodowanych firm
  • Dekret prezydencki z 3 maja zakazujący handlu ze spółkami giełdowymi

LONDYN (Reuters) – Moskwa nałożyła sankcje na właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz do Europy, a także na były niemiecki oddział rosyjskiego producenta gazu Gazprom, którego spółki zależne obsługują konsumpcję gazu w Europie. .

Podmioty notowane na rządzie rosyjskim stronie internetowej W środę koncentrował się w dużej mierze na krajach, które nałożyły sankcje na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę, z których większość jest członkami Unii Europejskiej.

Konsekwencje dla dostaw gazu do Europy, która ponad jedną trzecią swojego gazu kupuje z Rosji, nie były od razu jasne.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jednak dekret wydany przez prezydenta Władimira Putina z 3 maja stanowił, że żaden rosyjski podmiot nie będzie mógł zawierać umów z osobami znajdującymi się na liście sankcyjnej, a nawet wypełniać swoich zobowiązań wynikających z istniejących umów. Czytaj więcej

Dekret wyraźnie zakazuje eksportu produktów i surowców do wymienionych osób i podmiotów.

Należą do nich EuRoPol Gaz, Gazprom Germania i 29 spółek zależnych Gazpromu Germania w Szwajcarii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, regionie Beneluksu, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Rumunii i Singapurze, podała agencja informacyjna Interfax.

Gazprom dostarcza znaczną część swojego gazu do Europy za pośrednictwem gazociągu jamalsko-europejskiego, a jego różne działania w Europie i poza nią mają zasadnicze znaczenie dla europejskiego rynku gazu i dostarczają go przemysłowi i gospodarstwom domowym.

Działalność Germanii, oparta na wydobyciu rosyjskiego gazu, obejmuje cały łańcuch wartości gazu, od transportu rurociągowego po magazynowanie i dostawy do hurtowni i detalistów.

Gazprom zrezygnował z własności firmy w zeszłym miesiącu bez wyjaśnienia, zmuszając niemieckiego regulatora sieci energetycznej do przejęcia kontroli nad działalnością w tym regionie. Czytaj więcej

READ  Inwestycje i umowy joint venture z partnerami z UE

Działalność ta obejmuje największy w Niemczech magazyn gazu w Rehden w Dolnej Saksonii o pojemności 4 miliardów metrów sześciennych.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że analizuje rosyjskie ogłoszenie w sprawie Gazpromu Niemcy, ale wciąż brakuje mu szczegółów. Ministerstwo poinformowało, że dostawy gazu są obecnie gwarantowane i są stale sprawdzane. Czytaj więcej

Putin sformułował swój dekret jako odpowiedź na, jak to nazwał, nielegalne działania Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, mające na celu pozbawienie „Federacji Rosyjskiej, obywateli Federacji Rosyjskiej i rosyjskich osób prawnych” praw własności lub ograniczenie ich praw własności.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli najostrzejsze sankcje we współczesnej historii na Rosję i jej elitę biznesową w Moskwie, co Putin określił jako wypowiedzenie wojny gospodarczej.

69-letni Putin wielokrotnie ostrzegał, że Moskwa odwzajemni się, mimo że najtrudniejszą reakcją gospodarczą Kremla do zeszłego tygodnia było odcięcie dostaw gazu do Polski i Bułgarii oraz żądanie nowego planu płatności dla europejskich odbiorców gazu.

Jazz System, operator polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, nie mógł od razu uzyskać komentarza.

EuRoPol Gaz, współwłasność Gazpromu i największego polskiego koncernu gazowego PGNiG (PGN.WA), pobiera opłaty tranzytowe za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę. PGNiG nie miało natychmiastowego komentarza.

Wingas, spółka zależna Gazpromu Germania i jeden z największych niemieckich dilerów gazu, po przejęciu przez niemiecki regulator zapowiedział, że będzie nadal działać przy zmieniających się parametrach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Napisane przez Kevina Levy’ego. Montaż przez Alexa Richardsona i Granta McCall

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.