Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja musi wypłacić Ukrainie reparacje wojenne – powiedział agencji Reutera polski minister klimatu

Rosja musi wypłacić Ukrainie reparacje wojenne – powiedział agencji Reutera polski minister klimatu

Autorstwa Darii Sito Susic

SARAJEWO (Reuters) – polska minister klimatu Anna Moskowa powiedziała w środę, że demokracje na całym świecie powinny zmusić Rosję do zapłaty reparacji wojennych Ukrainie i zerwania wszelkich powiązań finansowych i gospodarczych z Moskwą.

„Musimy jak najwięcej zrekompensować Ukrainie od Federacji Rosyjskiej” – powiedziała Moskowa na konferencji energetycznej w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu.

„To powinna być godziwa rekompensata za wszystko, za energię, za infrastrukturę energetyczną, za każdego człowieka, za środowisko, za wszystko, co zostało zniszczone i dotknięte” – dodała.

Spotkanie Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej (P-TECC) zgromadziło urzędników państwowych i prywatnych inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i Europy, aby omówić, jak pomóc Ukrainie w odbudowie sieci energetycznej i przejściu na czystą energię.

Po kilku niepowodzeniach na polu bitwy i ograniczeniu działań wojskowych do wschodniej i południowej Ukrainy, w październiku Rosja zaczęła bombardować infrastrukturę energetyczną kraju, pozostawiając miliony ludzi bez prądu i ciepła na wiele dni.

Temperatura w miesiącach zimowych często utrzymuje się poniżej zera w większości regionów Ukrainy.

Minister energetyki Ukrainy German Gałuszenko powiedział, że podczas tych ataków ucierpiało około 50% całego systemu energetycznego, ale Ukrainie udało się przywrócić dostawy energii elektrycznej do wszystkich odbiorców w kraju.

Rosyjska inwazja zjednoczyła wolny świat w obronie Ukrainy i stabilności globalnego systemu energetycznego, powiedziała sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm, a także przyspieszyła przejście w kierunku czystej energii, która może sprawić, że kraje staną się samowystarczalne energetycznie.

„Czysta energia pozwoli temu regionowi i reszcie świata na dywersyfikację rosyjskiej energii – jest rodzima i bezpieczna” – powiedział Granholm, dodając, że transformacja musi być prowadzona przez sektor prywatny i wspierana przez rządy.

Jake Levine, dyrektor ds. klimatu w DFC, powiedział, że amerykańska International Development Finance Corporation (DFC) przekazała już Ukrainie 1 miliard dolarów.

READ  Apple Pay dołącza do metod płatności dostępnych w Cinkciarz Pay

„Uważamy, że możemy wesprzeć Ukrainę miliardem dolarów prywatnych pieniędzy” – powiedział Levin.

Moskwa stwierdziła, że ​​demokratyczne kraje powinny wyciągnąć lekcję z wojny Rosji na Ukrainie w 2014 roku, po której kontynuowała „biznes jak zwykle” z Federacją Rosyjską.

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy dzięki Investing.com są na bieżąco z globalnymi rynkami finansowymi.

Pobierz teraz

„Musimy przestać robić interesy z Federacją Rosyjską… jeśli nie chcemy, aby Łotwa, Estonia, Polska, Litwa lub jakikolwiek inny kraj europejski zostały zaatakowane, ponieważ Ukraina została już dwukrotnie zaatakowana” – powiedziała.