Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja dokuje nowy moduł stacji kosmicznej: transmisja wideo na żywo

Na początku tego roku rosyjscy urzędnicy kosmiczni mówili o wycofaniu się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2025 roku. Ale to nie powstrzymało ich przed wysłaniem nowego członka do swojej części placówki. Jednostka nosi nazwę Nauka, a jej projektowanie i rozwój rozpoczęto ponad 20 lat temu.

Jednostka wypełnia lukę w rosyjskiej części stacji na kapsułę przeznaczoną do eksperymentów naukowych i jest postrzegana jako kluczowa dla całego rosyjskiego programu. Wprowadzi również szereg innych ulepszeń w rosyjskiej części stacji.

Oto, co musisz wiedzieć o module Nauka i jego przybyciu na stację kosmiczną w czwartek.

Kiedy jest zadokowany i jak mogę go wyświetlić?

Nowy rosyjski statek ma przybyć na stację kosmiczną w czwartek około godziny 9:25 czasu wschodniego. Według urzędników NASA automatyczny system dokowania zaczął działać.

Telewizja NASA nadaje relacje na żywo Jest 8:30 czasu wschodniego lub możesz go obejrzeć w odtwarzaczu wideo powyżej. Widzowie, którzy chcą oglądać operację w języku rosyjskim, mogą ustawić ją na tTo jest strona YouTube RoscosmosRosyjska Agencja Kosmiczna.

Co to jest jednostka Nauka?

Nauka została pierwotnie stworzona jako kopia zapasowa dla innej rosyjskiej jednostki, Zaryi, a później została ponownie wykorzystana. Nauka po rosyjsku oznacza naukę, a jej głównym zadaniem jest dostarczenie sprzętu laboratoryjnego do eksperymentów.

Ponadto jednostka zawiera izolowaną przed promieniowaniem kabinę z dodatkowym pokojem dziennym dla astronautów, toaletę, nowe systemy recyrkulacji wody i filtracji powietrza, schowek oraz ramię robota dostarczone przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Ważąca ponad 20 ton i ponad 42 stopy długości Nauka ma stać się jedną z największych jednostek na stacji. Aby połączyć je z obwodami elektrycznymi i sterującymi stacji, potrzebna będzie seria spacerów kosmicznych.

Dlaczego Rosja dodaje nowy komponent do stacji kosmicznej?

Prace nad modułem rozpoczęły się w połowie lat 90., zanim pojawiły się pierwsze komponenty stacji i na długo przed obecnymi napięciami politycznymi ze Stanami Zjednoczonymi, które podniosły perspektywę wycofania się Rosji ze stacji kosmicznej do 2025 roku.

READ  W ten sposób Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spłonie rozbita na ziemię

Jego uruchomienie było wielokrotnie opóźniane z powodu wad produkcyjnych i braku funduszy, co pozostawiło lukę po rosyjskiej stronie zakładu. Rosja jest obecnie jedynym dużym operatorem, który nie posiada własnej jednostki laboratoryjnej.

Wyposażona w panele słoneczne Nauka sprawi, że rosyjska część orbitalna będzie mniej zależna od energii pochodzącej ze strony amerykańskiej. Dodatkowa przestrzeń mieszkalna, w tym łóżko dla jednego kosmonauty, pozwoli rozszerzyć stałą rosyjską załogę do trzech członków.

Jakie problemy napotkała jednostka po jej uruchomieniu?

Rosyjska rakieta Proton bezbłędnie wysłała nową jednostkę na orbitę, ale problemy pojawiły się niemal natychmiast.

Awaria silników statku kosmicznego spowodowała, że ​​naukowcy wracali na Ziemię nerwowo przez kilka dni, według Europejska Agencja Kosmiczna, którego ramię robota jest przymocowane do urządzenia. „Choroba nalegała, aby była częścią podróży” – podała agencja w oświadczeniu.

Choć Nauka w końcu dogoni stację, przez kilka dni leciała na orbicie jako autonomiczny statek kosmiczny. Jednostka rozmieściła własne panele słoneczne i anteny, ale potem nie uruchomiła silników, aby podnieść orbitę, co może zakończyć pracę. Europejska Agencja Kosmiczna powiedziała, że ​​rosyjscy inżynierowie byli w stanie to naprawić, opisując ten epizod jako „kilka gorączkowych dni w centrum kontroli misji”.

Roscosmos, rosyjska agencja kosmiczna, nie odniosła się bezpośrednio do problemów w swoich aktualizacjach misji, zauważając tylko, że Nowa wersja w zeszły czwartek rzeczywiście działały silniki odrzutowe jednostki. „Telemetria potwierdziła sprawność jednostki napędowej” – powiedział Roscosmos w oświadczeniu.