Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ropa rośnie do 7-tygodniowego maksimum dzięki wysiłkom UE, by zakazać rosyjskiej ropy, domagają się nadziei

Ropa rośnie do 7-tygodniowego maksimum dzięki wysiłkom UE, by zakazać rosyjskiej ropy, domagają się nadziei

Ceny ropy wzrosły we wtorek do ponad 115 dolarów za baryłkę, najwyższego poziomu od prawie siedmiu tygodni, wspierane przez trwające wysiłki Unii Europejskiej mające na celu nałożenie zakazu importu rosyjskiej ropy, co ograniczy podaż.

Złagodzenie chińskich blokad COVID-19 również wpłynęło na ceny, ponieważ inwestorzy byli bardziej optymistyczni w kwestii popytu ze strony drugiej co do wielkości gospodarki świata.Do godziny 11:11 czasu wschodniego (1511 GMT) ropa Brent wzrosła o 91 centów, do 115,15 USD za baryłkę, a US West Texas Intermediate o 77 centów, do 114,97 USD za baryłkę.

W trakcie sesji ropa Brent wzrosła do najwyższego sesyjnego poziomu 115,69 USD, najwyższego od 28 marca, podczas gdy WTI osiągnął 115,56 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od 24 marca.

Ceny wzrosły o około 20% od rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego, wstrząsając światowym rynkiem energetycznym, ponieważ rządy i firmy nałożyły sankcje na rosyjskie dostawy energii.

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej w poniedziałek nie zdołali wywrzeć nacisku na Węgry, by zniosły weta wobec proponowanego embarga na ropę. Jednak niektórzy dyplomaci odnoszą się teraz do szczytu 30-31 maja jako do momentu uzgodnienia stopniowego embarga na rosyjską ropę.

„Ceny ropy nadal są w konflikcie z alternatywnymi źródłami dostaw”, powiedział Andrew Lipow, prezes Lipow Oil Associates w Houston.

Dalsze wsparcie pochodziło z danych pokazujących, że OPEC i kraje sojusznicze, w tym Rosja, wyprodukowały w kwietniu znacznie poniżej poziomów wymaganych w umowie, aby stopniowo łagodzić rekordowe cięcia produkcji dokonane podczas najgorszej pandemii w 2020 roku.

Tymczasem dostawy spoza Rosji do polskiego portu Gdańsk osiągnęły najwyższy poziom od co najmniej siedmiu lat w tym miesiącu, ponieważ rafinerie we wschodnich Niemczech i Polsce odsunęły się od dostaw rosyjskich.

READ  Thales wygrywa kontrakt Scorpion HMD na zakup polskich myśliwców FA-50

„Ostatecznie jest to historia po stronie podaży”, powiedział Fouad Razakzadeh, analityk z City Index. „Jeżeli OPEC i jego sojusznicy nie zwiększą produkcji i to szybko, trudno wyobrazić sobie, jak ceny mogą znacząco spaść”.

We wtorek poznamy dane z przemysłu amerykańskiego o zapasach. Oczekuje się, że cotygodniowe raporty inwentaryzacyjne wykażą wzrost zapasów ropy naftowej oraz spadek zapasów destylatów i benzyny. [EIA/S]

W Chinach Szanghaj osiągnął we wtorek długo oczekiwany kamień milowy w postaci trzech kolejnych dni bez nowych przypadków COVID-19 poza obszarami kwarantanny. Jednak większość mieszkańców będzie musiała wytrzymać dłuższe zamknięcie, zanim wróci do normalnego życia.

Centrum handlowe liczące 25 milionów ludzi w poniedziałek wyznaczyło najjaśniejszy harmonogram wyjścia z zamknięcia, które trwa już siódmy tydzień.

(Dodatkowe raporty Alexa Lawlera w Londynie, Isabel Qua w Singapurze i Yuki Obayashi w Tokio; Edytowanie przez Margaritę Choi i Louise Heavens)

(Tytuł i obraz tego raportu mogły zostać przeformułowane tylko przez personel Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie z udostępnionego kanału).

Drogi Czytelniku,

Business Standard zawsze starał się dostarczać najnowsze informacje i komentarze na temat wydarzeń, które są dla Ciebie ważne i które mają szersze implikacje polityczne i gospodarcze dla kraju i świata. Wasze nieustanne zachęty i opinie na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze oferty, jeszcze bardziej wzmocniły naszą determinację i zaangażowanie w te ideały. Nawet w tych trudnych czasach spowodowanych przez Covid-19, nadal jesteśmy zobowiązani do informowania Cię na bieżąco o zaufanych wiadomościach, autorytatywnych opiniach i wnikliwych komentarzach na temat istotnych aktualnych problemów.
Mamy jednak prośbę.

Walcząc z ekonomicznymi skutkami pandemii, potrzebujemy Waszego wsparcia jeszcze bardziej, abyśmy mogli nadal dostarczać Wam więcej wysokiej jakości treści. Nasz formularz subskrypcji spotkał się z zachęcającą odpowiedzią od wielu z Was, którzy subskrybowali nasze treści online. Dalsze subskrybowanie naszych treści online może tylko pomóc nam osiągnąć nasze cele, jakim jest dostarczanie lepszych i bardziej odpowiednich treści. Wierzymy w wolne, uczciwe i wiarygodne dziennikarstwo. Twoje wsparcie w postaci większej liczby subskrypcji może pomóc nam ćwiczyć dziennikarstwo, do którego jesteśmy zobowiązani.

READ  OPG pomaga Polsce osiągnąć cele związane z czystą energią

Wsparcie jakości prasy i Subskrybuj Business Standard.

edytor cyfrowy