Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ron DeSantis wycofuje się z wyścigu prezydenckiego i wspiera Trumpa

Ron DeSantis wycofuje się z wyścigu prezydenckiego i wspiera Trumpa

  • Napisane przez Bernda Debusmanna Jr. i Kaylę Epstein
  • BBC News, Waszyngton i New Hampshire

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: Ron DeSantis twierdzi, że wspiera Donalda Trumpa po zakończeniu jego kampanii

Gubernator Florydy Ron DeSantis wycofał się z wyścigu o urząd prezydenta w 2024 r. i ogłosił swoje poparcie dla Donalda Trumpa.

Zrezygnował przed prawyborami Republikanów w New Hampshire, gdzie głosował jednocyfrowo.

DeSantis był wcześniej uważany za silnego pretendenta do nominacji partii, ale w niedzielę powiedział, że „nie ma jasnej drogi do zwycięstwa”.

Nikki Haley, ostatnia rywalka Trumpa, stwierdziła, że ​​jest „jedyną”, która może pokonać prezydenta USA Joe Bidena.

We wtorek Haley ma rywalizować bezpośrednio z Trumpem w New Hampshire i będzie to druga z serii konkursów na szczeblu stanowym mających na celu wyłonienie kandydata Republikanów w listopadowych wyborach powszechnych.

W mniej więcej pięciominutowym filmie na platformie X, dawniej Twitterze, który został opublikowany w niedzielne popołudnie, DeSantis powiedział, że jego kampania „pozostawiła wszystko bez szwanku”.

„Jeśli mogę coś zrobić, aby osiągnąć pozytywny wynik – więcej przerw w kampanii, więcej wywiadów – zrobię to” – dodał na zakończenie swojej siedmiomiesięcznej kampanii wyborczej.

Gubernator Florydy oświadczył, że popiera Trumpa, który jest uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata po zwycięstwie w pierwszych wyborach w Iowa, zdobywając 51% głosów. DeSantis powiedział, że stało się jasne, że większość wyborców Partii Republikańskiej „chce dać Donaldowi Trumpowi kolejną szansę”.

Przyznał się do „różnic” z byłym prezydentem, ale stwierdził, że Trump jest „lepszy” od Bidena, który prawie na pewno będzie kandydatem Demokratów w wyborach powszechnych zaplanowanych na listopad.

„Podpisałem zobowiązanie do wspierania kandydata Partii Republikańskiej i dotrzymam tego zobowiązania” – powiedział DeSantis.

Kiedy w niedzielne popołudnie Trump po raz pierwszy skomentował wycofanie się pana DeSantisa i jego poparcie, rozległy się głośne wiwaty.

Później, zwracając się do publiczności na wiecu, Trump określił swojego byłego rywala jako „naprawdę wspaniałego człowieka” i dodał: „Prowadził naprawdę dobrą kampanię. To nie jest łatwe”.

DeSantis przedstawił się jako kandydat Republikanów, który może realizować populistyczny program Trumpa bez dramatów i bagażu.

Jednak jeden z mówców na tym wydarzeniu, przedstawiciel Florydy Matt Gaetz, nazwał to „dietą Trumpa”. Wielu zwolenników Trumpa powiedziało BBC, że lubią gubernatora Florydy, ale uważają, że to nie jest dla niego odpowiedni moment.

Lynn Mason (60 l.) stwierdziła, że ​​uważa kampanię DeSantisa za „trochę słabą” i „oczekiwała od niego więcej”. Dodała, że ​​Trump jest „w tej chwili jedyną osobą, która może uratować ten kraj”.

Zgodziła się z tym Bethann Tatro, kolejna lokalna zwolenniczka Trumpa. Dodał: „Myślę, że prezydent Trump udowodnił swoją poprzednią obecnością na stanowisku, że jest w stanie zrobić to ponownie i przywrócić wszystko na właściwe tory”.

Więcej o wyborach w USA

Po ogłoszeniu DeSantisa kampania Trumpa wezwała wszystkich Republikanów do zjednoczenia się po stronie Trumpa i skrytykowała jego byłego ambasadora przy ONZ, nazywając go „kandydatem globalistów i Demokratów, który zrobi wszystko, co w jego mocy, aby powstrzymać ruch America First”. „

DeSantis również skrytykował panią Healey, nazywając ją członkinią „starej gwardii republikańskiej z przeszłości – przepakowanej formy ciepłego unionizmu”.

W odpowiedzi pani Haley, była gubernator Karoliny Południowej, upierała się, że jest kandydatką konserwatystów – „jedyną” – która może pokonać Bidena.

„W tym wyścigu biorą udział dwie osoby” – powiedziała CNN w New Hampshire. „Tego właśnie chcieliśmy przez cały czas i będziemy nadal iść do przodu”.

W zeszłym tygodniu DeSantis ledwo ukończyła wyścig z Haley w klubach w Iowa, uzyskując 21% głosów w porównaniu z 19%, co oznacza, że ​​obie kandydatki są znacznie za Trumpem.

W tamtym czasie DeSantis uważał swoje drugie miejsce za zwycięstwo, ale było to poważnym rozczarowaniem, ponieważ większość swojego czasu i zasobów spędził na zabieganiu o względy konserwatywnych wyborców ewangelickich.

Jego odejście z wyścigu pozwala DeSantisowi uniknąć kłopotliwego trzeciego miejsca w New Hampshire, które znacznie bardziej skoncentrowało swoje zasoby w tym stanie.

Jednak osoba zaznajomiona z planami wieczoru wyborczego pana DeSantisa w New Hampshire była dość zaskoczona wiadomością o jego odejściu.

Źródło poinformowało BBC, że kampania właśnie potwierdziła swoje plany w sobotę, aby uczcić noc wyborczą w przyszły wtorek.

„Wyścig między Trumpem a Haley od jakiegoś czasu zmierza w stronę wyścigu” – powiedział BBC Chris Ager, przewodniczący Komitetu Stanowego Republikanów w New Hampshire.

„To sprawia, że ​​tak jest” – dodał.

READ  Demokraci naciskają na program Bidena, gdy wybucha nowa walka o płatny urlop | Wiadomości z USA