Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rolnicy z Europy Wschodniej cierpią z powodu cięć ceł na Ukrainie

Rolnicy z Europy Wschodniej cierpią z powodu cięć ceł na Ukrainie

06 kwietnia

1624195331803

W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska podniosła cła na ukraińskie produkty rolne. To posunięcie, które miało ożywić ukraińską gospodarkę, stało się niestety koszmarem dla rolników z Europy Wschodniej. Teraz, gdy ukraińskie zboże jest tańsze niż produkty regionalne, ogólne ceny zboża w Unii Europejskiej spadły. Co trzeba zrobić, aby prosperować mogli zarówno producenci z Europy Wschodniej, jak i Ukraińcy?

Ukraina jest jednym z największych eksporterów pszenicy na świecie. Od wielu krajów silnie rozwijających się ufny Jeśli chodzi o ukraiński eksport, zapobieganie zakłóceniom przepływu w czasie wojny miało ogromne znaczenie dla międzynarodowej gospodarki i bezpieczeństwa żywnościowego.

Dlatego w ubiegłym roku Unia Europejska wiszące Cła i kontyngenty na import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Stworzyła także „korytarze solidarności”, czyli korytarze, przez które transportowany jest ukraiński eksport produktów rolnych. Chociaż rozwiązanie zostało sprawdzone udany W zapewnieniu Ukrainie ekonomicznej deski ratunku, która jest kołem ratunkowym Unii Europejskiej oferta Przedłużeniu obowiązywania środków na kolejny rok sprzeciwiali się członkowie bloku wschodniego.

Teoretycznie ukraińskie produkty muszą przejść przez szlaki żeglugowe krajów Europy Wschodniej, aby dotrzeć do innych miejsc przeznaczenia. Jednak duże ich ilości są sprzedawane z lokalnymi etykietami. Na przykład w Rumunii ukraiński import praktycznie nie istniał; Ale przybyli w zeszłym roku 570 tysięcy ton.

Ze względu na niższe ceny ukraińskiego zboża niż produkowane w kraju, rolnicy doświadczają znacznego spadku sprzedaży. Mają ją zwłaszcza rumuńscy i polscy rolnicy wskazany Ta sytuacja doprowadza ich do bankructwa.

Zaniepokojeni utratą środków do życia przez producentów, premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji wystosowali w zeszłym tygodniu wspólny list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. W tym są człowiek ogłaszający że napływ produktów takich jak zboża, nasiona oleiste, jaja, drób i cukier był „bezprecedensowy” i wezwał do podjęcia środków w celu zmniejszenia zakłóceń na rynku. Politycy argumentowali, że jeśli te kroki nie przyniosą rezultatu, konieczne może być przywrócenie kontyngentów taryfowych.

READ  Martwy Liban pogrąża się w nowym chaosie w obliczu pogłębiających się kryzysów gospodarczych

Po raz kolejny nałożenie ceł będzie mieczem obosiecznym i może spowodować cierpienia ukraińskich rolników. Chociaż Komisja Europejska powinna wspierać producentów z Europy Wschodniej, nie powinna w tym procesie zaniedbywać producentów ukraińskich.

Należy przeznaczyć więcej środków na zrekompensowanie strat ekonomicznych poszkodowanych. Do tej pory Komisja Europejska przyznała 56,3 mln euro Dla bułgarskich, polskich i rumuńskich rolników, ale biorąc pod uwagę skalę problemu, ta kwota nie jest wystarczająca.

Być może ważniejsze jest to, że ukraiński przepływ zboża musi być lepiej uregulowany. Wyraźne granice określające, ile produktów rolnych można sprzedawać na danym obszarze i ile z nich można przewieźć, ma kluczowe znaczenie.

Nie oznacza to, że reszta produktów powinna się zmarnować.

Wiele krajów na Bliskim Wschodzie iw Afryce ma wspomniany Import z Ukrainy zmniejszył się z powodu wojny. W ten sposób przekierowanie ukraińskiego zboża do tych krajów mogłoby zapobiec zalaniu rynków Europy Wschodniej, a jednocześnie zaradzić niedoborom żywności za granicą.

zdjęcie zrobione przez Cindy Susengut

wezwanie do działania

Pomóż uzdrowić traumę dzieci Ukrainy

olena-bondarovska-MSSwEScy55U-unsplash

Wsparcie teraz