Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rolnictwo może podzielić przyszłą polską koalicję prounijną – EURACTIV.com

Rolnictwo może podzielić przyszłą polską koalicję prounijną – EURACTIV.com

Trzy partie opozycyjne, które mogłyby pozbawić mandatu rządzącą obecnie w Polsce partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), mogą zostać zdestabilizowane przez listę żądań związków zawodowych rolników, zwanych „Dwunastką Rolników”.

Dwunastka Rolnicza, lista dwunastu żądań przyszłego rządu w zakresie polityki rolnej i żywnościowej, została opublikowana w trakcie kampanii wyborczej przez Oddziały Rolnicze Wszystkich Polskich Związków Zawodowych (OPZZ RIOR) i Ruch Solidarność. Żądania obejmują brak zakazu uboju rytualnego oraz brak ograniczeń w produkcji mięsa i hodowli zwierząt.

Lista zawiera 12 stwierdzeń, z którymi partie polityczne się zgadzają lub nie. „Mamy absolutne prawo żądać od przyszłych polityków, przedstawicieli społeczeństwa odpowiedzi, jakie jest ich podejście do najważniejszej dla naszego środowiska kwestii, czyli naszego rozwoju i perspektyw na przyszłość”. Autorzy powiedzieli.

Jak dotąd PiS (ECR) jest jedyną partią, która oficjalnie wspiera Agrarną Dwunastkę. OPZZ RIORstrony internetowejObecny minister rolnictwa Robert Telles zapowiedział gotowość partii do spełnienia wszystkich żądań.

Niemniej jednak lista żądań rolników może podzielić prounijny blok kierowany przez Donalda Tuska, obecną partię opozycyjną, która w przeciwieństwie do PiS chce zdobyć wystarczającą liczbę głosów w wyborach powszechnych 16 października, aby zapewnić sobie większość parlamentarną. Rząd.

W skład bloku wchodzą centrowa Koalicja Obywatelska Duska (KO, EPP), Lewica (S&D) i Blok Trzeciej Drogi, centro-zielona Partia Polska 2050 (Remont) i centrowa Polska Partia Ludowa (PSL, EPP).

PSL, tradycyjna partia agrarna, która powstała pod koniec XIX wieku, wspiera Agrarną Dwunastkę. Wyjaśnił poseł Stefan Krajewski W programie Woronicza 17 emitowanym przez nadawcę publicznego TVP Niedzielny poranek.

Stawia to jednak partię po tej samej stronie bariery politycznej co PiS, który do utrzymania się przy władzy potrzebuje partnera koalicyjnego silniejszego niż ultrakonserwatywna Partia Koalicji.

Jak już zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, PiS nie wykluczył rozmów z „kimkolwiek” – powiedział Private Enterprise poseł PiS Sebastian Galeta. RMF FM W poniedziałkowym porannym radiu stwierdził, że sojusz z PSL jest „w tej chwili niemożliwy”.

READ  Większości Polski, Rumunii i Chorwacji pozwolono wyjechać za granicę

Tymczasem lider PSL Władysław Kosiniak Kamysz nie ma wątpliwości co do możliwego sojuszu z PiS. Partia chce koalicji z KO, Lewicą i Polską 2050 – poinformował w poniedziałek. Polska agencja prasowa (PAPKA).

W momencie publikacji niniejszego artykułu KO nie udzieliło jeszcze odpowiedzi na pytanie EURACTIV.pl dotyczące jego miejsca w Rolniczej Dwunastce. Koalicja, w skład której wchodzi Polska Partia Zielonych, wskazała jednak, że może być gotowa odrzucić żądania ze względu na łamanie praw zwierząt.

W walce o serca rolników w trakcie kampanii wyborczej KO nawiązała współpracę z AgroUnią, jednym z najpopularniejszych polskich ruchów rolniczych ostatnich lat, na którego czele stoi charyzmatyczny rolnik i nowo wybrany poseł Michał Kołodziejczak, potencjalny minister rolnictwa ze Zmierzchu. Rząd.

Lewica nie poparła otwarcie listy żądań rolników, choć poseł Andrzej Szejna określił większość z nich jako „rozsądną”. Stwierdził jednak, że kwestie związane z hodowlą zwierząt stanowią „przestarzałe podejście do produkcji żywności, które powoduje cierpienie zwierząt”. Woronisa 17Ochrona praw zwierząt powinna być priorytetem.

Lista została opublikowana OPZZ RIOR Część wybranych posłów PiS i poseł PSL Marek Sawicki oficjalnie zadeklarowali swoje poparcie dla Agrarnej Dwunastki.

Prezydent Andrej Duta, który ma teraz mianować nowego premiera, w tym tygodniu przeprowadzi dalsze konsultacje z partiami parlamentarnymi w sprawie utworzenia nowego rządu.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV