Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rodziny jeńców wojennych czekają na wieści po ataku na więzienie w Doniecku, w którym zginęło 50 | Ukraina

Rodziny ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych w więzieniu w zbombardowanym przez Rosję Doniecku mówią, że rozpaczliwie potrzebują tych wiadomości.

Wśród więźniów znajdowali się członkowie batalionu Azow, którzy zostali uwięzieni w hucie Azowstal w Mariupolu, jak wynika z wcześniejszych oświadczeń rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Więzienie znajduje się w miejscowości Oleniwka, zaledwie 10 kilometrów od linii frontu Ukrainy.

„W tej chwili mojego męża nie ma na listach i myślę, że żyje” – powiedziała Alina Nestrenko, której mąż został zabrany do więzienia w okupowanym przez Rosję Doniecku po tym, jak poddał się w Azovstal. „Ale wielu mężczyzn zginęło, a wielu zostało rannych w Olinewce. [prison]. „

Rosja opublikowała listy 75 rannych i 50 zabitych – nie potwierdziły ich ani władze ukraińskie, ani Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, który monitoruje warunki w więzieniu.

„Nie jest jasne, co się stało, ale nie można przywrócić ludzi do życia” – powiedział Nestrenko.

Było to więzienie, w którym przetrzymywano ukraińskich jeńców wojennych zbombardowany w czwartek wieczoremzabijając co najmniej 50, według władz ukraińskich i rosyjskich.

Rosja i Ukraina obwiniały się o atak.

Ukraina powiedziała, że ​​została przeprowadzona przez Rosję, aby ukryć złe traktowanie jeńców wojennych. Więźniowie muszą być chronieni przez zabezpieczenia. Organizacja Narodów Zjednoczonych I Czerwony Krzyż, powiedział Wołodymyr Zełenski. Wraz ze swoim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kuleba wezwał te organizacje do interwencji i śledztwa.

Tymczasem rosyjskie władze okupacyjne oskarżyły o atak na Ukrainę, mówiąc, że wykorzystały dostarczonego przez USA Himara do uderzenia na obiekt, aby odstraszyć siły ukraińskie, które mogą rozważyć poddanie się. Konto rosyjskiej ambasady w Wielkiej Brytanii na Twitterze wzywało bojowników Azowa do powieszenia, a nie rozstrzelania, ponieważ nie byli oni „prawdziwymi żołnierzami”. Komentatorzy brytyjscy skrytykowali oświadczenie.

The Guardian nie może zweryfikować kont dostarczonych przez którąkolwiek ze stron.

READ  Nepalska alpinistka Kami Rita Sherpa po raz 26 wspięła się na Mount Everest, bijąc rekord świata | Alpinizm

Powinniśmy wydalić rosyjskiego ambasadora – ambasada otwarcie wykorzystuje darowany pokój Wielkiej Brytanii, aby opowiadać się za kolejnymi zbrodniami wojennymi. pic.twitter.com/S0iWjM0Wc8

– Mark Wallace (@wallaceme) 29 lipca 2022

Zachodni partnerzy Ukrainy wydają się być po jej stronie. Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell oskarżył o atak Rosję zezwolenie Piątek. Borrell potępił także filmy rozpowszechniane w prokremlowskich sieciach medialnych Rosyjski żołnierz kastruje ukraińskiego żołnierza.

Eric Toler z grupy śledczej Bellingcat powiedział, że na nagraniu nie widać żadnych śladów zmian ani manipulacji i że możliwe jest zidentyfikowanie sprawcy.

W piątek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zażądał dostępu na teren więzienia i ewakuacji rannych.

Niestierenko nie mogła być pewna bezpieczeństwa męża, ponieważ nie miała od niego wiadomości, odkąd opuścił Azowstal, a sprawy komplikował fakt, że Rosja odmówiła potwierdzenia jego uwięzienia.

Powiedziała, że ​​był pierwszym, który opuścił Azovstal, ale MKCK jeszcze tam nie było. Powiedziała, że ​​od tego czasu wypełniła niezbędne formularze MKCK, a strona ukraińska potwierdziła, że ​​był on uwięziony w Ołyniwce, ale Rosja tego nie zrobiła.

„Wiem, że jest uwięziony w Olinewce, ponieważ widywałem go okresowo na różnych zdjęciach i filmach w stołówce i na zajęciach” – powiedział Nestrenko. „wszyscy [our] Mężczyźni są prawie nie do poznania, wyglądają na zmęczonych, szczupłych, bladych, a ich skóra pożółkła.”

Chociaż niektóre rodziny wierzyły, że ich bliscy przeżyli, inne z niepokojem czekały na wieści od odpowiedzialnych władz ukraińskich, powiedziała.

„Trzech z nas nic nie słyszało (od władz ukraińskich), więc zakładamy, że nic im nie jest, mąż innej dziewczyny został ranny, a jeszcze inny, którego mąż był w baraku, został uderzony, ale nie słyszała cokolwiek – powiedział Nestrenko. .

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

„Zgodnie z Konwencją Genewską wolno im dzwonić co dwa tygodnie, co nie miało miejsca” – powiedział Nestrenko.

Powiedziała, że ​​wydaje się, że prace nad wymianą więźniów zostały wstrzymane, ponieważ 144 bojowników zostało poważnie rannych wymieniane w czerwcu.

Krewni ukraińskich jeńców wojennych z Azowstalu wezwali świat do uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu, „który łamie zasady wojny i nie przestrzega konwencji genewskich”.

W oświadczeniu wezwano również Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i ONZ, jako gwarantów kapitulacji Azovstala, do wyjazdu do więzienia w celu zbadania, co się stało, zbadania rannych i ułatwienia transportu ciał.