Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rodzina Juroszków zostaje największym akcjonariuszem GiG z 11% udziałem –

Rodzina Juroszków zostaje największym akcjonariuszem GiG z 11% udziałem –

Rodzina Juroszków, byli właściciele polskiego bukmachera STS Holdings, stanie się największym akcjonariuszem dostawcy gier Gaming Innovation Group (GiG) z pakietem 11,08%.

Rodzina Juroszków zdecydowała się na zakup udziałów w „niedowartościowanej” GiG po ogłoszeniu w zeszłym miesiącu, że sprzeda 70% udziałów STS spółce joint venture Entain CEE.

Mateusz Jorozek, który po przejęciu w czerwcu pozostał na stanowisku prezesa STS, określił dostawcę jako jedną z najatrakcyjniejszych spółek hazardowych na rynku publicznym, „zwłaszcza biorąc pod uwagę kursy NOK i SEK”.

„Jako rodzina chcemy być inwestorem długoterminowym” – powiedział. Naszym celem jest wspieranie biznesu i rozwoju.

Mateusz Yorosik powiedział, że ważnym powodem tej transakcji była aktualna wycena spółki

„Jako rodzina jesteśmy związani z branżą gier elektronicznych od ponad 20 lat i naszym celem jest rozszerzenie udziału w akcjonariacie GiG. Dlatego w ostatnim czasie zamknęliśmy szereg takich transakcji.”

Mateusz Jorozek dodał, że wycena dostawcy, która obecnie wynosi 27,75 SEK za akcję (2,01 GBP / 2,36 EUR / 2,59 USD), jest ważnym powodem do zakupu akcji.

Podkreślił szacunki analityków, że GiG może odnotować do 70% wzrost EBITDA i 50% wzrost przychodów rok do roku.

Przegląd strategii GiG

W lutym 2023 roku GiG ogłosił, że przejdzie strategiczny przegląd swoich aktywów, mający na celu podzielenie usług platformowych firmy i działalności medialnej na dwa odrębne podmioty.

GiG powiedział, że weźmie udział w tym procesie, aby „zwiększyć koncentrację” każdego z różnych segmentów, a także umożliwić większą elastyczność strategiczną.

Mateusz Jorosik powiedział, że rodzina uważa obie części firmy za atrakcyjne cele inwestycyjne.

Mateusz Jorosik, prezes STS
Mateusz Jorosik, prezes STS

„Jeśli chodzi o medialną część działalności GiG, przychody wzrosły ostatnio wykładniczo” – powiedział. Pochodzą z wielu i dobrze zdywersyfikowanych rynków. Firma nabyła również szereg podmiotów i posiada listę znaczących partnerstw.

GiG skupiło się również na obu Amerykach i myślę, że to klucz do przyszłego wzrostu. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z przejęcia Askgamblers i widzimy wspaniałą pracę wykonaną przez zespół GiG Media, aby to zmienić. „

READ  Jeden z dyrektorów mówi, że SpaceX Elona Muska wysłało na Ukrainę tysiące anten satelitarnych Starlink

Mateusz Yorosik powiedział również, że dział usług platformowych firmy to duża szansa.

Podkreślił, że firmę wyróżnia stopień dostępu do rynku, z ponad 40 gwarantowanymi licencjami.

Mateusz Jorozek zauważył również, że przejęcie przez firmę Sportnco i późniejsza ekspansja na zakłady sportowe zapewniły nowe przychody i pozwoliły firmie stać się „punktem kompleksowej obsługi”.

Instrumenty Inwestycyjne Rodziny Juroszek

Rodzina zawarła transakcję za pośrednictwem trzech podmiotów inwestycyjnych: MJ Investments, Juroszek Holding i Betplay Capital. Każdy fundusz inwestycyjny jest kontrolowany przez różnych członków rodziny.

Były prezes STS Mateusz Jorożek jest właścicielem MG Investments. Zbigniew Juroszek, który jest obecnie prezesem polskiej firmy zajmującej się nieruchomościami ATAL SA, jest właścicielem Juroszek Holding, a Zbigniew, Mateusz i Tomasz Juroszek wspólnie posiadają Betplay Capital.

Od maja 2023 Tomasz Juroszek jest członkiem Rady Dyrektorów GiG.

Po przejęciu STS rodzinna firma otrzymała 10% udziałów w Entain CEE, które mogą spaść do 5%, jeśli STS nie spełni określonych celów finansowych.

Aby sfinansować transakcję, Entain zebrał 600 milionów funtów, wykorzystując finansowanie kapitałowe i ofertę detaliczną dla obecnych akcjonariuszy.

Podczas gdy właściciel Ladbrokes-Coral przeznaczył na transakcję 450 mln funtów, pozostałe 150 mln funtów zostanie wykorzystane na sfinansowanie przejęć w najbliższym czasie.

W tym miesiącu ujawniono również, że Entain nie będzie już ubiegał się o przejęcie słoweńskiego monopolisty bukmacherskiego Športna Loterija.

GorożekUdział w Europie Środkowo-Wschodniej

W sierpniu 2022 roku Entain ogłosił, że utworzy spółkę joint venture do przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej, Entain CEE.

Podmiot powstał we współpracy z czeskim funduszem inwestycyjnym Emma Capital. Firma została początkowo uruchomiona w celu sfinansowania zakupu chorwackiej firmy bukmacherskiej SuperSport.

Utworzenie spółki joint venture wyznaczyło nowy obszar zainteresowania Entain w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Historycznie rzecz biorąc, firma zdecydowała się wejść na rynki krajowe poprzez przejęcia istniejących operatorów, zamiast próbować sprzedawać własne marki na nowym rynku.

READ  Polska gospodarka odzwierciedla zmagania Europy. Inwestorzy powinni być ostrożni.

Dzięki 10% udziałowi rodziny w spółce joint venture, będzie ona kluczowym partnerem w każdej przyszłej ekspansji w regionie.