Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Roczne koszty wypadków drogowych w Polsce wciąż wysokie – pierwsze wiadomości

Według danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego roczny koszt wypadków drogowych w Polsce w 2018 r. wyniósł 2,7 proc. PKB.

„Koszt wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2018 roku wyniósł 56,6 mld zł (12,12,3 mld) lub 2,7 proc. PKB. Trzy lata temu było to 48,2 mld zł (10 10,5 mld) lub 3 proc. PKB. – poinformowało BAP Ministerstwo Infrastruktury, powołując się na dane Rady Rzeczników.

W 2020 r. polscy ubezpieczyciele samochodów zapłacą 14,5 mld zł (3,2 mld zł) odszkodowań za wypadki drogowe – podaje Polska Izba Ubezpieczeń.

Według OECD Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych najbezpieczniejszym krajem na świecie pod względem transportu drogowego. „Liczba osób zabitych w wypadkach drogowych w Polsce wynosi 76 na milion, np. w Niemczech jest dwukrotnie mniejsza niż 36” – powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), powołując się na dane OECD.

Liczba ofiar śmiertelnych w innych głównych krajach UE wynosi średnio 50.

Ekspert PIE Jacob Rybaki powiedział, że sytuacja jest nadal spowodowana nieodpowiednią infrastrukturą drogową, ale przyznał, że „Polska robi postępy w budowie dróg ekspresowych czy obwodnic”.

„W 2008 r. liczba osób zabitych w wypadkach drogowych wzrosła ponad dwukrotnie” – powiedział.

Zdaniem Rybaki, kolejną istotną kwestią jest zły stan pojazdów i bardzo łagodne kary dla kierowców.

W następstwie tragicznego wypadku w Polsce na początku lipca dwie osoby dorosłe zginęły w wypadku drogowym pod wpływem alkoholu, premier Mathews Moraveki zapowiedział zmiany legislacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, które nałożyłyby surowsze kary na niebezpiecznych i pijanych kierowców.

READ  Polski Mercator planuje wydać pieniądze po nasileniu się infekcji